Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dörtgenlerin ağırlık merkezleri farklı yollardan nasıl bulunabilir?

Tam olarak neyi kastettiğini anlamadım ama farklı bir yöntem arıyorsan origamiyi kullanabilirsin. Ağırlık merkezi aynı zamanda çoğu geometrik şeklin simetri merkezini oluşturur. Origami(kağıt katlama) yardımıyla simetrileri eksenlerini oluşturup merkeze ulaşabilirsin. Sadece normal matematiğin uygulamaya dökülmüş hali.

biraz üst düzeye kaçarsak; bildiğiniz gibi çokgenleri çevreleyen çemberler çiziyorduk "çevrel çember" diye adlandırırız genelde. Dörtgenin köşesini çembere değecek şekilde yerleştirirsin. Ve çemberin ağırlık merkezini, dörtgenin kenarlarının çemberden uzaklarına göre oynama yaparsın bu daha tahmini bir uygulama olur senin için ama üst düzey matematik ile bunu günlük hayatta milimetrik kesim yapan makinelerde görürüz.
  • Paylaş
Öncelikle elimizdeki dörtgeni ağırlık merkezini rahatça bulabileceğimiz üçgen ve dörtgenlere böleriz. Ardından her parçanın alanını buluruz. Baştaki dörtgenin herhangi bir noktasını 0 yani başlangıç noktası kabul ederiz. Ardından her alanı bu noktadan olan kendi ağırlık merkezinin x ve y uzaklıklarıyla ayrı ayrı çarpar ve x'li figürleri ayrı, y'li figürleri ayrı toplarız. Ardından bu toplamları ayrı ayrı toplam alana böleriz. Bu işlem bize sabit kabul ettiğimiz noktadan ağırlık merkezinin x ve y uzaklıklarını tam olarak verir.

Geometri
  • Paylaş