Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dostlarım arkadaşlarım hatta yeni tanıştıklarım dahi bir süre sonra bana sataşıyorlar. Eksiksiz herkes, kendimi biraz ön plana çıkardığımda beni susturmaya çalışıyor. Bundan kurtulmak için ne yapabilirim?

Gizli kullanıcı olarak soruyu yazmışsınız. Bu sebeple bile aslında cevaplamak içimden gelmedi ama, soruyu bana yönlendirmişsiniz nezaketen yazmak gerekir diye düşündüm.

Bence başkaları birşeyler konuşurken rol çalıp konuyu ele almak istiyorsunuz. Ben duygunuz yüksek, sevilmek ve takdir edilmek arzunuz var. Bunları terk edin sıradan insan olun. Siz kendinizi ön plana çıkarmayın bırakın eşiniz dostunuz sizi ön plana çıkarsın sade ve basit olun. Basitlikten kastım etrafınızın rahatsız olmayacağı sakinlik ve dinginlikte olmak o zaman bu serzenişte bulunmayacaksınız. Biraz sakin ve bırakın insanlar sizi keşfetsin.
  • Paylaş
"... Dostlarım arkadaşlarım hatta yeni tanıştıklarım dahi bir süre sonra bana sataşıyorlar. Eksiksiz herkes, ... " > Eğer bir insanın tanıdığı herkes ve yeni tanıdığı herkes o insana sataşıyorsa bu kişi demek ki bir şey yapıyor ve bu herkese ters geliyor. Bu sataşmayı başlatan şeyi bilmek lazım önce.
  • Paylaş
Lisedeyken yurtta başka işimiz olmadığı için sürekli birbirimizle alay eder, lakap takar, saçma sapan şeyleri uzatır ve gevrek gevrek gülerdik. Şöyle bir düşününce fark ettim ki gerçekten iğrenç bir eğlence tarzımız varmış :) Neyse... Birileri sana sataştığında bunu savuşturmanın en güzel yolu onlara istedikleri tepkiyi vermemektir. Atıyorum biri senin şişman olmanla alay ediyorsa sakın ola buna bozulduğunu belli etme, şişman olduğunu kabul et, bununla eğleniyormuş gibi yap ve mümkünse alay edilen konuyu abart ve göbeğinle ilgili en güzel şakaları kendin yap. Böylelikle insanlar seni rahatsız etmek istediklerinde şişmanlığını kullanamayacaklardır. Düşünsene sen rahatsız olmuyorsan sana şişman demenin ne anlamı var? Ama biliyorsam ki sen her kilo lafı geçtiğinde gerileceksin, üzerine oynamak çok zevkli olabilir. Ayrıca bu durumun bir yararı daha var, kendinle alay etmeye başladıkça, ilk etapta belli etmemeye çalıştığın bozulma durumundan kurtulacaksın, buna gerçekten inanabilirsin. Tecrübeyle sabit.

Bir de üstteki paragraftan ayrı bir şey söyleyeceğim. Kimsenin dostları üzerine oynamaz, daha doğrusu oynamamalıdır. Bu senin kendi kuruntun olabilir mi bir düşün, belki de sadece basit şakalardır. Alıngan insanlar -ki ben de biraz öyleyim- olayları gereksiz yere üzerlerine alınabiliyorlar.. Yine de eminsen insanların sürekli senin üzerine oynadığından, rahatsızlığını belirt. İnce düşünceli insanları bulmak zordur bu nedenle rahatsızsan rahatsızım de yoksa insanlar anlayamayabilir. İletişim kurmadan problemlerini çözemezsin. Ve son olarak da tüm bunlara rağmen hala bu durumun üzerinden gelemediysen boşver öyle arkadaşları. Hayatta bir duruşunun olması, çok sayıda arkadaşının olmasından daha önemlidir.
  • Paylaş
Seni tanımıyoruz, belkide farkında olmadan itici tavırların vardır yada dost sandıkların aslında menfaat, çıkar ilişkisine dayalıdır ve adam akıllı paylaşımınız yoktur. Ama şu da var ki;

"Dost acı söyler" lafını kullanan ve her haltı karşısındakine söyleyebileceğini zanneden şahıslar vardır:)
Örnek verilmiş mesela; ama biri kendi kilosu ile dalga geçtiğinde, her zaman susmaz karşıda ki. Algısı yavaştır:) "O kendisi ile dalga geçiyorsa bende dalgamı geçebilirim onunla" kafası yaşayanlar da yok değil. Birisi kendisi ile dalga geçiyorsa bu sizinde onunla dalga geçebileceğiniz anlamına gelmez çünkü belki de savunma mekanizmasıdır bu. Kaldı ki bünye onun, kendi bünyesine dilediğini söyler ama bu kimseye düşmez.
Farkında olmadan dikkat çekmeye çalışıyor gibi görünebilirsin. Yada uğraşmıyorsundur, gerçekten öylesindir. Yaptıkların sana normal gelse de, farklı olmanı hazmedemeyen şahıslar olabilir. İnsanlar farklı olanı hem sever hem de nasıl uyum sağlayacağını bilemezler. Uyum sağlayamayınca da, senin umurunda bile değildir ama senin kendilerine uyum sağlamanı isterler. O da mı olmadı, sana benzemek isterler. Yine mi olmadı o zaman kıskançlık gibi faktörler devreye girer. Baskın olmaya çalışırlar. Fırsat buldukça seni bastıracak ataklarda bulunurlar.
Kurtulma aşamalarına gelirsek; umursamayacaksın, ki her zaman mümkün olamayabiliyor. Herkesin bir sabır sınırı var nihayetinde. Ama yine kaale almamak güzeldir. İyice delirirler. Ama baktın ki olamıyor, umursuyorsun o vakit konuşacaksın o şahıslarla rahatsızlığını. Dökülsünler bakalım, neymiş dertleri. Böylece ya sen onların bir sözü ile farkında olmadığın bir hatanı anlayacaksın, ya da onlar saçmaladıklarını idrak edecekler. Yine mi olmadı, algıları hala mı zayıf? O zaman uzak duracaksın.
  • Paylaş
O durumu bilirim ama şakayla başlıyorsa bu durum şakaya karşı biraz daha sert ol gerekirse yapma yaptırma uyar
  • Paylaş
Nasıl dost ve arkadaşmış onlar öyle?
  • Paylaş
1: Hangi konularda bunu yapıyorlar?
2: Bunu yapmaya kalkıştıkları an (onlar hamle yapmadan önceki an için soruyorum) üslubunuz ve tavırlarınız nasıl?
3: Size bu tarz bir tepki vermedikleri anlar da varsa, o anların diğerlerinden farkları nelerdir? Örneğin konu, tavır, üslup vb onlarda bıraktığınız etkiler üzerinden yanıtlamak gerekirse.
4: Nasıl bir kişiliğe sahipsiniz?
5: Arkadaş seçerken nelere dikkat edersiniz; kriterleriniz nelerdir?
  • Paylaş
Sana bunu yapan olduğunda; En ucuz, rahatsız edici parfümü çıkartıp, sıkmakla tehdit etmelisin ;) Gerekirse de takır-takır 2-3 el sıkmaktan kesinlikle çekinme derim birinci dereceden üst bölgelerine :)
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Bu cevabımı beğenmeme hakkını kullanıp da nedenini paylaşmayanın, ozurug gazı odalarında sabahlamak boynuna tasma olsun:)

Seviyorsan adam gibi sev etrafındakileri. Demek ki fazla empati kuruyorsun, onların yerine düşünüp, hissedip konuşuyorsun. Bence sevilmeye takdir edilmeye ihtiyaç duyup aşırı bağlanıyorsun; yapma. Kendi hayatına, kendi içine yoğunlaş, insanlar kendi kişiliği olan insanlara değer verirler. Bu yazdığım ihtimal tabiki, belki de kesinlikle böyle biri değilsin.
  • Paylaş
1

Muhammed D., Sana sormam gereken daha özel sorular var facebook veya twitter hesabın var mı