Bilmek istediğin her şeye ulaş

Douglasta serbest sıvı olması ne demek?

Menstrüasyon kanaması halinde dökülen özel hücre sıvısı (endometrium) vücutta sadece rahim içinde yer alır. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında bir yerde bulunması hastalığa yol açar. Örneğin endometriuma yumurtalıklarda,rahim arkasında boşluk anlamına gelen douglasta ya da bağırsak yüzeyinde rastlanması. Yani douglasta serbest sıvısı olan kişi endometriozis hastası demektir.
  • Paylaş
1

Sinem Yıldız Çiftlikli, endometriyum bir sıvı değil rahim içi dokunun kendisidir. bu doku karın zarı da dahil olmak üzere rahim dışında bir dokuda oluşmuşsa buna endometriozis denir. bu yüzden douglasta serbest sıvı varsa mutlaka endometriyozistir diyemeyiz..

Üreme çağındaki kadınlarda douglasta az miktarda sıvı bulunabilir diye biliyorum ama nedeni yumurtalık kistleri veya bir enfeksiyon da olabilir.
  • Paylaş
Öncelikle ' douglas space ' yani ' douglas boşluğu ' uterus arka duvarı ile rektum ön duvarı arasındaki kese şeklinde anatomik boşluktur. Burada sıvı birikmesi normal değildir. endometriozis habercisi olabilir.
  • Paylaş
Bir insan anatomik pozisyondayken, yani ayakta dik durur pozisyonda elleri yana açık ve karşıya dik şekilde bakarken; karın içi boşluğunda herhangi bir sıvının ilk birikeceği noktadır. Başka bir deyişle ayakta dururken karın içinin en çukur noktasıdır. Az miktardaki sıvılar bile ilk bu noktada saptanabilir. Douglasta serbest sıvı demek, karın içinde periton sıvısı, kan, idrar vs. herhangi bir sıvı olduğunun dolaylı bir bulgusudur. Her zaman hastalık belirtisi olmayabilir. Ek şikayetler ve diğer bulgularla beraber bir hastalığı ifade eder.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

34025 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları