Bilmek istediğin her şeye ulaş

Döviz kurları neden saniyeler içinde sürekli değişir?

Bu, para değerinin pek çok faktörden etkilenmesi ve bu faktörlerin sürekli bir değişim içinde olmasından kaynaklanır:

Siyasi gelişmeler: Siyasi gelişmeler para birimlerinin üzerinde çok etkili olabilir. Bir askeri darbe örneğinde olduğu gibi bu etki çok hızlı bir şekilde kendini gösterebilir. Seçimler sonucunda iktidarın değişmesi bile para biriminin değeri üzerinde etkili olabilmektedir.
Faiz oranlarındaki değişim: Faiz oranları yükseldiğinde ya da düştüğünde, bir para biriminin değeri de bununla birlikte dalgalanabilir. Bir ülkede faiz oranları yükseldiğinde, döviz yatırımcıları o ülkenin para birimine daha çok ilgi duymaya başlarlar. Çünkü o para birimini ellerinde tuttuklarında artık daha fazla kazanacaklardır. Bu yüzden faiz oranları yükseldiğinde, artık daha fazla yatırımcı ve trader ilgili para biriminden satın alacaktır. Böyle bir durumda da paranın arzı sınırlı olduğundan söz konusu dövizin fiyatı yükselir.
Uluslararası hisse senedi piyasası haberleri: Hisse Senedi piyasası hakkındaki haberler de para biriminin değerini yükseltip düşürebilir. Ana hisse senedi piyasaları(NASDAQ, New York Stock Exchange, London Exchange ve Tokyo Stock Exchange gibi) büyük bir yüzdeyi almasına rağmen gelişmekte olan birçok ülkenin kendi hisse senedi piyasası olup ve bu piyasalarla ilgili haberler yayınlanmaktadır.
Enflasyon beklentileri: Enflasyon ve ekonomideki etkisi döviz değerini de belirgin ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden, izlediğiniz ülkelerdeki enflasyonist beklentilere dair haberleri dört gözle takip etmeye ihtiyacınız vardır.Merkez bankaları ya da hükümetin enflasyonun artacağı yönündeki inanışları doğrultusunda, faiz oranları ilk değişiklik yaşayacak şeylerin başında gelmektedir. Enflasyonist bir süreç boyunca faiz oranlarını yükseltmeyen ülkelerin döviz fiyatları muhtemelen düşeceği ölçüde faiz oranlarını yükseltenlerin döviz fiyatları da muhtemelen yükselecektir. Enflasyon, ithalat ve ihracata yönelik alım satımları da fiyatları etkilediği ölçüde etkilemektedir.Bu da bir ülkenin ödemeler dengesinde değişikliğe sebep olarak eninde sonunda o ülkenin para birimi değerini de etkileyecektir.
Eğer bir ülke elde ettiğinden daha fazla miktarda borçlanıyorsa, o ülkenin para birimi değer kaybedebilir. Dış ticaret dengesizliği, 1989 ile 2003 arasında 1,5 milyon ABD kökenli şirketin Çin'e taşınmasında olduğu gibi, bir ülkede iş kayıplarına yol açabilir. Diğer ülkelere oldukça borçlanan bir ülkenin faiz oranları artışı sayesinde kendi tahvillerine olan ilgi de artar.
Uluslararası Yatırımlar: Yatırımcılar, düşük riskli ve yüksek geri dönüşü olan hisse senedi ve tahvil piyasası oluşan ülkeye akın etmektedirler. Alıcılar açısından, eğer bu senet ve tahvillerden almak istiyorlarsa önce ilgili döviz biriminden satın almaları gerekmektedir. Bu, paraya olan talebi artırarak ilgili dövizin değerini yükseltmektedir.
  • Paylaş
Saniyeler içinde neden değişiyor denirse, finans piyasasında her gün olan biten şeyleri anlamak lazım.

O an için atfedilen değer sürekli değiştiği için, denilebilir bir cümlede.

Serbest piyasalarda bütün alınan ve satılan değerlerin, enstrümanların, değerini alıcı ve satıcı belirler. Arz talep dengesi.

O an için alış satış aralığını oluşturan fiyatlar, o fiyattan almak ve satmak isteyen hazır bir alıcı, satıcı var anlamına gelir. Fiyatlar dalgalar içinde hareket eder, zira toplumun algıları dalgalar içinde denge bulur. Kimisi önce hareket eder daha düşük fiyattan almaya çalışır, kimisi geç fark eder daha yüksek fiyattan almaya razı olur beklediği değerden satmak uğruna.

Tersi de gerçekleştiğinde, bir dalgalanma oluşur.

Finans sistemi karmaşıklaştıkça, derinliği de arttıkça, her finansal değerin sürekli bir alıcısı ve satıcısı yani anlık piyasa değeri oluşur ve her biri birbirini etkiler.

Türev piyasalar ve işlem metotlarının karmaşıklaşması ise, sürekli al satı gerekli kılar. Yani biri kalkar da fiyatların düşeceği beklentisi ile elinde olmayan malı açığa satış yaparsa, yukarı gideceğine inananlar bunun açığa satış olduğunu görür ve hala yukarı gideceğine inanıyorlarsa, ilave alım yapmak suretiyle bu etkiyi yok etmeye hatta bir anlamda cezalandırmaya çalışırlar. Zira fiyatlar düşmezse, açığa satan stoploss yaparak açık pozisyonunu diğerlerinin ilave alım yaparak üst fiyattan satışa koydukları malı almak zorunda kalır. Buna daha uzun vadeli kontratlar, sözleşmeler de eklenirse, ki aynı mantık geçerlidir, sadece her şeyin daha kesin koşullarla kabullenilmesi meselesi var, piyasa alabildiğine çeşitlenir, para tutma derinliği kredi balonunu taşıyabilecek hacme kavuşur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1475 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları