Bilmek istediğin her şeye ulaş

Döviz ne zaman düşer, ne zaman yükselir? Hangisi daha az riskli dolar/euro mu yoksa altın mı?

Sizce yakın zamanda dövizde nasıl bir değişiklik olacak? Hangisini almayı önerirsiniz?Düzenle
Bildiğim kadarıyla dövizin yükselip düşmesi ülkede dövize olan talebe göre şekilleniyor. Temel bi mantıkla baktığımızda ülkeye döviz; mal alım satımıyla gerçekleştiğine göre bu talebi de ihracat ya da ithalat yapılan ürünün değeri belirliyor diyebiliriz.
Spekülasyonlara da açık olarak talep hangisinde yoğunlaşırsa onun değeri artıyor yani.

Bu arada Altın Dolar üzerinden, Petrol de Euro üzerinden işlem görüyor diye biliorum. Yani dolar arttığında altının değerinin düşmesi kaçınılmaz.
Ben elimdeki birikimle hiçbirine bulaşmadım ve ailemi de arkama alıp ev aldım, bence en iisini yaptımmm =)
  • Paylaş
Öyle geniş bir soruki nereden başlasam acep : -) ilke yine yapacağını yapmış. Walla soruyu nasıl cevaplamak gerekir onu tam anlamadım. Akademik olarak cevaplayacak olsam inanın paranın icadından başlamak lazım.

Soru kısa vadeli yatırım amacıyla sorulmuş gibi algılayıp cevap vereyim bari.

Ve tersten başlayım altın üzerine analiz yapmadığım bir enstrüman çünkü piyasa fiyatından vatandaş altın alamaz vatandaş altın alacağı zaman kuyumcuya gider ve gramda 5 TL ye yakın bir makas ile altın alır bu sefer beklerki altın 5 TL birden artsın bugün kü fiyatlarla 90 da 5 gibi bir kayıpla kimse kimseye altın analizi yapamaz. Öngörü yapılabilir tabii benim altın öngörüm uzun süredir 91 TL nin altında uzun vadeli olarak hep AL yönünde ama dediğim gibi bir analize dayanmıyor bu tamamen hissi kalben vukuudur.

Gelelim dövize,

Döviz temel olarak iç piyasadaki TL nin sıkışık yada gevşek olmasına göre şekillenir. Piyasada TL cinsinden para bol ise (dolaşım miktarı) ve mal ve hizmete zam gelmiyorsa zenginleşme işaretidir. Bu durum stabil kalkınma demektir ve halk istikrarlı olarak zenginleşir. Bu durumda döviz petrol, faiz ve dış borç stoğuna bakar. Özellikle faiz dövizin virüsüdür. Faiz yüksekse zenginleşen halk parasını dövize koymaz ve döviz düşer. Faiz düşük ise döviz yükselir.

Güya akademik yorum yapmayacaktım ama dedim ya soru pis bi soru bildiğin kazık : -) : -)

Benim bu ara işlerim ciddi yoğundu yeni bir büro açtım 1 aydır sıkı analizler yapmadım o sebeple temkinli konuşacağım dolar aslında AL yönünden çıktı aylar önce 2.09 ve altı tüm rakamlardan alın diye yazmıştım net ifadelerle alsaydınız : -) ama 2.25 e kadarda alınabilitesi var. Hatta Davutoğlunun AKP içinde mutsuzluk yaratması 2.40 2.45 gibi rakamları 3-4 günde görmemizle sonuçlanır. Tavsiyem şu yüzde 33 olarak altın faiz döviz olarak 10 eylüle kadar Atıl fonunuz varsa sepet yapın. Abdullah gülün tavrı devir teslim töreninde belli olur ona göre döviz yada faiz ağırlıklı yeni bir sepet yaparız.
  • Paylaş
3

Winterwitch, Tesekkurler efenim bilgilerinizi paylastiginiz icin :).

Hakan, Ha bu arada 10 eylül ne diyenler için açıklama yapayım adli tatil :-):-)

Hakan, Rica ederim İlke hanım

Bana göre 2015 genel seçimin ilk 6 ayı içerisinde yabancı para akışı kesilecek ve Ecevit devalüasyonunu arayacağız.
Tayyibin Cumhurbaşkanı seçilmesi bir nevi halkın AKP'ye olan güven oylaması gibi bir şeydi. Piyasalar bu durumu istikrar olarak kabul etti ve Altın yavaş a istikrarlı yükselmesine devam etti.
Nihayetinde yatırım için Altın çok iyi bir seçim.
Çünkü; düşünsenize ülkenizin üstü olan Karadeniz'de bir savaş var ve o savaşın bir tarafı Rusya ve diğer tarafından o Rusya'ya ekonomik ambargo uygulayan bir AB ve ABD! Var.
Aynı zamanda bu Rusya ne derse ekonomilerini ona göre yönlendiren bir TÜRKMEN ÜLKELERİ VAR. Hemen İran'ın üstündeler ve onlarda ülkemizin doğu sınırında ki komşularımız oluyorlar yani güvenilmezler! Yani Rusya'dan dolayı o tarafında savaşa endeskli güvenilir bir yatırım bölgesi olamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
Gelelim Irak-Suriye sınırımıza. DİREK KAOS. Sadece bizim sınırımız değil komple orta doğu kapsamında uzun vadeli bir istikrar asla söz konusu olamayacağı için ALTIN diyorum.
Bundan 12-16 ay öncesine kadar çeyrek altın 165tl'leri görmüştü ve sonrasında 140 lara kadar düşen altın hızından ivme kaybetmeden şuanda 158lerde dans etmekte.
İnanın ki ekonomimiz çok kötü bir durumda. Ve ve şu balon emlak piyasamız o kadar korkutuyor ki beni.
Son bir aydır evimi satmaya çalışıyorum. Sattığım anda tüm yatırımım altınadır.
  • Paylaş
İnişler çıkışlar bunları her ülke için ayrı ayrı değerlendirebiliriz ama bir şey var ki hangi ülkede isek oradaki gündem en etkili gösterimi sunar. Bir kargaşa ve ya katılım ne bileyim ülke içerisinde toplumsal hareketler bunları etkiler. Bunları bilmemiz lazım. Ama Türkiye'yi düşünecek olursak böyle bir şeyin bilinmesi olası değil. Fakat buna rağmen küçük tahminlerle yatırımlar yapılabilir. (Mesela yıl sonu doların düşüş yaşayacağı kanaatindeyim.)
En az risk unsuruna gelecek olursak şahsımca ALTIN diyorum.
  • Paylaş
"Ekonomi iyiyse döviz düşer, kötüyse çıkar. Döviz ve altın kendi kulvarında iyi takip edilmeli" gibi kaçamak bir cevap vereyim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

512 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt