Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dövme nasıl sildirilir? Sildirmenin ardından iz bırakır mı?

Lazer
Gençler tarafından yaptırılan dövmeler daha sonra bazen hastanın sıkılması ya da sosyo-kültürel sebeplerle çıkarılmak istenmektedir. Ancak günümüzde insanlar zaman içinde dövmelerini sildirmek veya yenilemek ihtiyacı hissederler. Dövmeleri çıkarmak yapılması kadar kolay olmamakla birlikte gelişen son sistem lazer teknolojileri ile dövme sildirmek kolaylaşmıştır. Eskiden pek çok yöntem denenmiş ama lazerler hepsinden daha etkili olmuştur.

Dövme yapıldığında boya tanecikleri iğne ile deri altına itilir ve kan damarları çevresindeki makrofaj denilen hücreler tarafından hapsedilir ve burada kalırlar. Dövme yapıldıktan yaklaşık 2-3 ay sonra o bölgeye kalıcı olarak yerleşir. Dövme yapımı ya amatör olarak bu işin uzmanı olmayan kişiler tarafından ya da profesyonellerce uygulanmaktadır. Makine ile yapılanlarda boya pigmentler daha çok derinin üst katmanlarına yerleşirken amatör dövmeler elle düzensiz yapıldığı için derinin değişik tabakalarında kalabilir. Lazer ile dövme silme tedavisinde dövmenin nasıl yapıldığı büyük önem taşımaktadır.
Dövme

Dövme


Tabi bunlar lazerle yapılan tedavilerdi, birde daha önceden kullanılan silme yöntemini inceleyecek olursak, sanırım yaptırmak istemeyecek kimse. Bunlardan biri zımparalama (Dermabrazyon) ve diğeri deriyi kesip alma.

Dövme      Dövme

Dövme

Kesip atma işlemi ufak bir dövmeniz varsa o bölgenin derisi kesilip alınıyor ve vücudunuzun başka bir yerinden deri alınıp o bölgeye yama yapılıyor. Fakat bu işlemde renk farklılıkları yaşanıyor bu yüzden büyük dövmelerde değilde örneğin tek bir harf yada ufak bir şekil olan dövmelerde genelde bu işlem uygulanıyor.

Diğer bir yöntem olan Zımparalama da ise dövme yüz, omuz gibi bölgelerde ve yüzeyselse uygulanabiliyor. Zımparalama ile dövme sildirme işlemi 1 ile 3 seferlik seanslarda tamamen yok olabiliyor. Ancak işlem sırasında kanamalar olur ve seanslar süresinde pansuman yapılması, güneşe çıkılmaması ve mikrop kapmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Dövme taşınmasında hangi metot kullanılırsa kullanılsın bazı iz bırakma veya renk değişimi olma olasılığı muhtemeldir. Zamanı iyileşmesi derinin boyutunun üzerine bağlı olan değişken bir durumdur. Procedureler kullanılarak dövmenin derinliği ve hastanın iyileşme süresi hesaplanabilir.. Çeşitli prosedürleri doktora danışmak hasta için en iyi olandır. Bahsedilen alan hakkında tartışılmalıdır....Arkadaşlar resimlerde gayet güsel bir şekilde anlatıyor ameliyat yapıyorlar genelde genel anestezi altında yapılıyor bu ameliyat zımparalama işlemi olan dermabrozyon adı veriliyor ameliyatı olmak bir şey değil ama ameliyatı olduktan sonra yaklasık bir hafta kendinize gelemiyorsunuz acı sancı ağrı çok zaten genelde bu tür hastaları uyutuyorlar ameliyat sonrası ve ilk pansumanıda bir okadar acıyor 7 defa dermabrozyon ve dermaplıng ameliyatı olduğum için sizinle paylaşmak istedim herkes çok hevesleniyor dövme yaptırıyor ama sonucunu düşünmüyor heee bu ameliyatlarda kim derse desin kesinlikle doku kaybı oluyor şekil bozuklukları oluyor kimse bunun garantisini veramiyor bazı dövmelerede kesip alındığı zaman herhan gibi bir yerinizden doku yani deri parçası alınıp yapıştırma yapılıyor ve tutmama ihtimalide olabiliyor ve baya bir sürede hastahanede yatma gerektirebiliyor ve yapıştırılan deri parçası çok bariz bir şekilde belli oluyor
bunun içinde ameliyat yapıyorlar ama bir dövme için iki üç ameliyat olmak karlı bir iş değil arkadaşlarım tekrar uyarırım yaptırmadan önce iyi düşünün sonu biras acıtıyor.

Dövme Çıkarma Kremleri
Dövmeli bölgeye sürülen krem deri tarafından emilerek içeride ki pigmentlerle reaksiyona geçer ve pigmentler bu reaksiyon sonucu parçalanır. Bu parçalanma sonucunda pigmentler vücuttan zamanla atılır. Bu tarz kremler genel de set olarak satılır ve her biri farklı özelliklere sahiptir...

  • Paylaş
3

June, Detaylı açıklama olmuş sildirmemem daha mantıklı şu durumda tşkler....

İlginc Adam, Rica ederim, madem sildirecektiniz neden yaptırdınız? :)

Başak Yıldırım, Evet iyi araştırıp karar vermek gerekiyor sanırım ki bizim gibi sonradan hatta aynı gün içinde pişmanlık yaşamamak için. Anneme bugün daha kaşları için dövme yaptırdık ve gerçekten pişman oldu kendisi. Çok kötü bi görüntü oluştu direk yüz bölgesinde olunca da insan her baktığında daha da kötü hissediyor kendisini. Şuan lazer uygulatabileceğimiz yerlerle görüşüyoruz. Bu dövme kremleri varmış bide sanırım aslında biraz onlardan uygulasak öyle tedaviye gitse daha kısa sürede daha başarılı bi sonuç elde etmiş olurmuyuz? Daha bugün yapıldı..

Günümüzün yöntemi lazerdir. Kötü yapılmış, pişman olunmuş, sıkıldığınız vb. dövmeler için tercih edeceğiniz yöntem direk lazer tedavisi olmalıdır. Sahip olduğunuz dövmenin koyuluğu bu işlemin seans sayısını belirleyecektir. Derinin yakılmasıyla yapılan bu işlemin seans aralıkları derinin iyileşmesiyle paralel olarak belirlenir. Acısı dövme acısına eşdeğerdir. Ancak bakım aşaması sızlatıcıdır. Her seansın ardından dövmeniz yanık kabuğuna benzer bir şekilde kabuk bağlar. Yanık kabuğuna benzer bu kabuk deriniz iyileştiğinde düşecek ve seanstan aldığınız verim ortaya çıkacaktır. Tamamen silinmesini istiyorsanız iyileşme aşamasını bekler ve gerektiği kadar lazer tedavisinin seanslarına devam edersiniz. Tamamen silinmesi istenilen bir dövmenin tek seansta silinmesi çok zordur. Tek seansta silinmesi için gerçekten eski ya da silik bir dövme olmalı.. Amacınız dövmenizi değiştirmekse tek seanslık lazer operasyonu mevcut dövmenin cover-up yapımına uygun hale gelmesini sağlayabilir. Elbette bunun için yine lazer sonrası derinin iyileşmesini beklemek gerekmektedir.
  • Paylaş

Arkadaşlar bu kadar detaya inmeden özetlemek gerekirse paranız yoksa ve dövmeniz küçükse dövme silen kremler çok uzun vadede (2-3 yıl) işe yarıyor. Parayı gözden çıkarırsanız lazeri tavsiye ederim. Dövmeniz siyahsa daha az seansta işiniz biter ve çoğunlukla iz kalmaz. Onun dışında deri kazıtma yöntemi var bu çok büyük ve daha çok renkli dövmelerde kullanılıyor.

Son olarak dövme yaptırırken lütfen çok iyi düşünün.

  • Paylaş
Lazer yöntemi en mantıklısı gibi duruyor ama gene de dikkat edip iyi araştırmak gerekiyor.Lazer yönteminde de iz kalma durumları meydana gelebiliyor.Şahsen çevremde yaşadığım bu tarz olaylar oldu o yüzden lazer yaptırmadan önce iyice araştırıp vermeliyiz kararımızı..
  • Paylaş