Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doyduğumu anlayamıyorum ve aç olmasam bile sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Bu bir rahatsızlık anladığım kadarıyla. Hangi doktora görünmeliyim?

19 yaşındayım. Boyum 163, kilom 60 civarlarında. Sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı denedim, şehir değişiklikleri sebebiyle düzenim bozuldu. Yakın zamanda tekrar şehir değiştireceğim ve yeni bir düzen kurmam gerek. Lütfen yardım edin, ne yapabilirim, nasıl motive olabilirim? Düzenle
Bir süre önce aynı sorunu bende yaşamışım ve eğer yemeni kontrol altına almazsan bunların hepsi sana '' kilo '' olarak geri dönecektir. Bu durumunda yapılması gereken, ortadaki sorunun ne kadar zamandır olduğunu bulmalısın, bu sorunu ne tetiklemiş olabilir bunu da bi düşünmelisin. Belki de açlığın psikolojiktir, bence ilk öncelik bir dahiliye doktoruna gözükmen, yaşın itibari ile hormonsal bir değişiklik buna yol açmış olabilir.
  • Paylaş
Stresli, mutsuz, sıkıntılı vb. olduğumuz durumlarda sürekli bişeyler yeme ihtiyacı duyarız. Böyle bir sendrom vardır 'duygusal yeme' denir. Boyuna göre kilon nolmal ama kilon artabilir. Önerim aniden yemek yeme ihtiyacı geldiginde su iç veya meyve sezbe ye. Bunlar isteği geçirmezse aktivite olarak yürüyüş yapın sohbet edin müzik dinleyin. Sakız çiğnemeyin dahada acıktırabilir.
  • Paylaş
Bu duyguyu tatil zamanı evde uzun süre kaldığımda yaşıyorum duygu dedim çünkü bence yeme ihtiyacım yok. Bu düşünceyide şöyle destekleyim okul zamanı kahvaltı yapmam çay yada içecekler açlığımı okadar bastırıyorki akşam yemeğini bile aramıyorum açlıktan midem bulanıyor ozaman bişeyler yiyorum oderece unutuyorum yemeği :) sabah 8 akşam 10 sadece öğle yemeği yetiyor :) durumun böyle birşey değilde hastalık olarak düşünüyorsan sağlık ocağına kan testi vererek yada doktora danışarak seni yönlendirmesini isteyebilrsin
  • Paylaş
Bağırsak Kurdu Belirtileri Hakkında Bilgiler: Bağırsak kurdu denildiğinde akla ilk gelen, solucan şeklindeki organizmaların bağırsakta kımıl kımıl hareket etmesidir.

Devamı: sifamarket.com/hastaliklar/bagirsak-kurd...

  • Paylaş
Kesinlikle bir doktordan yardım al
  • Paylaş
1

İzzet Çeleğen, Dahiliye endokrin sonuçlar normalse psikiyatri ye muayene olmanızı öneririm.

Aslında tüm bu iştah meselesi, sanıyorum son cümlenizde yer alan "nasıl motive olabilirim? " sorusuyla bağlantılı olabilir. Yani şehir değiştirdiğiniz için düzeninin bozuldu ve tekrar şehir değiştireceksiniz ve yine düzeninin bozulacak. Bu durumda bir kaygı ve motivasyon eksikliği yaşanabilir. Bu işin uzmanı değilim fakat bu aşırı iştah meselesi sadece biyolojik yönden değil de, psikolojik yönden de incelenmelidir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bence yemek yemek yerine bol bol su tüketmelisin.Su mideni şişirir dolayısıyla acıkmazsın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

410 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt