Bilmek istediğin her şeye ulaş

Drenaj sistemin çalışma prensibi nedir?

Dış duvarların çevresi eğer önceden yapılmamışsa temelin alt seviyesine kadar kazılır, en az 60cm genişlikte, sonuçta insan çalışacak içinde. Ardından o seviyeye yağmur olukları gibi ama genellikle PVC elek gibi delikli oluklar yerleştirilir, yatay olarak tabii. Duvarın ısı yalıtımı da yapıldıktan sonra (ısı yalıtımı üste de yapılabilir, tercih meselesi) bu olukların içinden başlayarak temel ve dış duvarlar zeminin üstünden yöredeki maksimum kar seviyesinin de üstünde bir yüksekliğe kadar bitum ya da PU bazlı su geçirmez folyoyla kaplanır, folyo duvara ya da yalıtıma yapıştırılır. Bunun üstüne köklerden ve yığılacak çakıldan koruma amaçlı sert plastikten levhalar kaplanır. Ardından açılmış olan çukur geçirgen malzemeyle yani iri daneli (zemin mekaniği terminolojisi danedir, tane değil) çakılla doldurulur. Dolayısıyla zeminde toplanan yağmur suyu binaya nüfuz etmeden temelin alt seviyesine indirilir ve oradan toprak tarafından emilir. Eğer zemin kil veya kayaysa delikli oluklar yerine deliksizleri kullanılır ve aynı yağmur olukları gibi eğimle yerleştirilir, en alçak noktadan su toplanarak en yakın kanalizasyona ya da geçirgen toprakta açılan bir emme kuyusuna verilir. Bu iş bol pratiğim olan Avusturya'da böyle yapılıyor. Yurdum insanı da bu sistemlerden birini ya da ikisini birden kullanıyor olmalı.

  • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Emekli olunca müstakil dubleksi sana yaptıracam.:)

Üstat ben bir ABD inşaatı gördüm, amcamlar hiç temel atmadan, çukur kazıyor, içine giderleri döşeyip, çukura mucır dolduruyorlar direk. Sonra bu mucırın üzerine pek de kalın olmayan bir beton döküyorlar, komple. Bu beton, -su basmanı gibi üzerine de, hemen direk çelik konstruksiyon dikmeler, falan filan..

Mucırın üzerine ne diye beton döküyorlar direk, bu drenajla mı alakalı yoksa, su mucırın arasından toprağa süzülsün kabilinden birşeyler mi?

Şaman, Üstadım o beton da hem hafif çelik konstrüksiyonu bir arada tutan bir temel oluyor hem de konstrüksiyonun yükünü yayıyor ki aşağıdaki hassas malzemeye zarar gelmesin. Sonuçta yük ne kadar hafif olursa olsun koca bir ev duruyor üstünde. O yükün bir şekilde zemine aktarılması lazım. Çok pratik bir sistem ama Amerikalıların sürekli kullandığı şekilde kullan/at ev oluyor, 50 yılı doldurunca ölüyorlardır diye yazarken Türkiye'de de konutların hatta barajların 50 senelik projelendirildiği geldi aklıma :)

Çalışma prensibi : su en kolay gidebileceği yolu seçer ... Kolay akış sağladığın yere suyu çekebilirsin ... Şaman' ın cevabına ek : ) gayet güzel anlatmış yurdum inasnıda aynı yöntemleri kullanıyor : ) ) ) tabii teoride pratikte bu kadar sistemlisini görmedim henüz : ) ) )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1135 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt