Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dropbox nedir? Nasıl kullanılır?

Dropbox, son yılların ünlü "Bulut" terimini başarı ile sırtında taşıyan bir online dosya paylaşım uygulamasıdır. Kendi uygulamaları ile bağladığınız her ortamda paylaştığınız, yarattığınız herhangi bir dosyanın uzaktaki (buluttaki) size özel alana yüklenmesi ve oradan da tüm bağlı bilgisayar, cep telefonu, vs. ye bu dosyanızın senkronize edilmesini sağlayan ve bu sayede üzerinde çalıştığınız herhangi bir dosya, resim, vs.'ye kullandığınız her mecradan ulaşmanızı sağlayan bir araçtır. Her ne kadar bu bulut dosya paylaşım araçlarından en tanınmışı Dropbox olsa da, oyuna sonradan dahil olan yeni oyuncular da yok değildir. Bunların önemlileri:


Görüldüğü üzere büyük firmalar bu konudaki geleceği görüp işin ucundan tutmuş durumdalar. Dropbox ilk kullanımda 2 GB ile başlayan bir alanla karşılıyor ve siz kullandıkça veya birilerini davet ettikçe 18GB'a kadar giden bir yer açıyor size. En azından ücretsiz versiyonu öyle. Para vermek isterseniz de fiyatlar şu şekilde:

Bulut Bilişim

Şimdi gelelim nasıl kullanıldığına. Öncelikle Dropbox'taki alana ve dolayısı ile buradaki dosyalarınıza aşağıdaki araçlarla erişmeniz mümkündür:
  1. Herhangi bir internet tarayıcı ile dünyanın her yerinden (tüm internet tarayıcılar ile dropbox.com üzerinden).
  2. Akıllı telefonunuzdaki uygulaması ile cep telefonunuzdan (iPhone, Android, Blakcberry ve Kindle Fire uygulamaları üzerinden).
  3. Bilgisayarınızdaki uygulaması ile kişisel bilgisayarınızdan (Mac, Linux veya Windows PC uygulamaları üzerinden).
Bu seçeneklerden size uygun olanını seçerek ana sayfasından istediğiniz cihaza uygulamaları indirebilir ve bir hesap açtıktan sonra da kullanmaya başlayabilirsiniz.
Bunlardan herhangi birini indirdikten sonra dropbox.com/register adresine giderek bir hesap yaratın. Bu hesabı indirdiğini tüm uygulamalara girin ve hepsinin artık senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayın. Şimdi herhangi bir cihazdan dropbox'un kendi klasörüne (genel olarak C:\DropBox\ klasörüdür) bir dosya sürüklerseniz aynı dosyanın tüm cihazlarınızda göründüğüne tanık olursunuz. İşte size senkronize çalışan güzel bir bulut uygulaması :)

NOT: Bu varsayılan klasör yerine siz de başka bir klasör ismi belirleyebilirsiniz kurulum esnasında.
  • Paylaş