Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dua etmenin de belirli bir adabı var mıdır? Dua kitaplarında yazdığı şekilde dua edilmez ise kabul görmez mi?

Kime sorarsanız sorun "dua nedir" sorusuna verilen cevap: "Allah ile dertleşmek, O'na yakarmak ve O'ndan istemek" olacaktır.

Eğer duanın tanımı bu ise bu işin bir kalıbının, adabının olması doğru değildir. Ben tüm kırık döküklüğümle, en samimi hislerimle rabbime yalvarmalıyım, O'ndan istemeliyim.

Dua kitaplarının ya da öğretilmiş duaların faydalı olduğuna inanmıyorum. Dua içten geldiği gibi olmalı.

Kur'an-ı Kerim'de geçen peygamber dualarına bakarsanız onlar "öğretilmiş" dular değildir. Peygamber yüreğinden geçenleri dile getirmektedir. Bu bile bizim için yeterli örnektir.
  • Paylaş
Namaz kılmanın da belirli bir adabı var ama namaz kitaplarında yazıldığı şekilde namaz kılmazsanız namazınız kabul olmaz diyemezsiniz. Haşa, sizin takdirinizde değildir. Takdir Allah'ındır. Duayı da namazı da kabul eden odur.
  • Paylaş
Küçüklüğümde, camii ikinci okuldu. Yaz tatiline girince başımıza beyaz dantelli bir namaz takkesi takar 8-9 arkadaş camiye giderdik. Yaşlarımiz ise 6-10 aralığındaydı. Orada bir yandan kurani elif be yi öğrenirken diğer yandan ayet, sure ve duaları ezberlerdik. Duanın ayet ve surelerden ne farkı olduğunu uzun süre anlamadım. Onların da kuranda yer aldığını düşündüm. Fakat çocuk aklımla duaları daha kolay ezberledigimi fark ettim. Süphanekenin bir dua olduğunu kuran ayeti olmadığını öğrenmem beni çok şaşırtmıştı. Halbuki her namazda okuyorduk. Ya da Amentuyu ezberleyemediğim için hocadan yediğim sopa onun kutsallığını kurani yapmıştı bir anda meğer o da yokmuş ayet olarak, sonrasında duanın sesli olarak yapılmasının Allah ile bir çeşit bağlantı olduğunu öğrenmem işe yaradi, salya sümük ağladığım da oldu, sessizce dua ederken uyuduğum da, ancak hiç bir şekli şemali olduğunu düşünmedim. Yalnız sesli dua etmenin bağlantı hızını artırdığını bizzat test ettim .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

541 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt