Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dubstep yapmak için gerekli ekipmanlar nelerdir? Başlangıç seviyesi için neleri öğrenmeliyim?

Dubstep'e özel bir bilgim yok ama her türlü kaydın başı öncelikle iyi bir ses kardı (mesela:creative.com/emu/products/product.aspx? ... ). İyi bir stüdyo kulaklığı (mesela:audio-technica.com/cms/headphones/9cd3c... ) ve monitör boksları lazım. Bu sonuncusu olmasa da olur ama olsa iyi olur. Bir kayıt yazılımı, burada Cubase oldukça önde. Profesyönel yapmayı düşünüyorsanız yazılımı satın almalısınız. Bir de müziğiniz elektronik olacağı için ihtiyaç duyduğunuz ses sample'ları, onların da kalitelileri yine ücretli oluyor. Cubase ve ses kartınızın kullanımını öğrendikten sonra gerisi zaten gelecektir. Kendi sesinizi de müziğe katmak istiyorsanız bir de stüdyo mikrofonuna (mesela:behringer.com/EN/Products/C-1U.aspx) ihtiyaç duyacaksınız.

Ben ilk kayıt yapmaya başladığımda konu üzerine bir kitap alıp okumuştum, siz de okursanız mutlaka faydasını görürsünüz. Tutoriallarda neyi nasıl yapacağınız anlatılır ama neden öyle yaptığınıza pek değinilmez.
  • Paylaş
12

Oğulcan Canca, Hani şuanlık başlangıç seviyesinde 2,3 ay takılıp orta seviyeye geçmek gibi bir amacım var.
Şuanda bilgisayar olarak Macbook Air, kulaklık olarak beats düşünüyorum. Bu işe uygunmudur? Ableton Live alacağım sanırım sampleler onda var, bilginiz var mı? teşekkür ediyorum cevabınız için

Şaman, Beats oldukça kötü bir kulaklık ve çok pahalı, Audio Technica gerçek stüdyo kalitesini çok daha ucuza sunuyor (

). Ableton ve samplelar iyi bir başlangıç. Macbook da işinizi rahatça görecektir. Kulaklıktan artan parayla bir ses katı almanız ama şart. Örnekteki kadar pahalı olmasına gerek yok. Mikrofon kullanmayı düşünmüyorsanız çok daha ucuz kartlar da var. Stüdyo mikrofonları karttan gelen 48V gerilime ihtiyaç duyarlar, bu durum da kartı pahalandırır. 48kHz/24Bit kartlar aslında yeterli ama 96 ya da 192kHz kartlar daha iyi olabilir, CD 44.1kHz, DVD 48kHz sonuçta.

Şaman, Hadi üşenmedim baktım, muzikekipman.com/ses-kartlari/m-audio-fa... bu kart işinizi mikrofon kullansanız dahi görür.

Oğulcan Canca, Ses kartı tamam, bilgisayar ve sample işide tamam, şimdi eksik olan kulaklık ve bilgi. Bilgiyi ableton ile öğrenebilirmiyim kurs almadan?

akalinmuzik.com/audio-technica,la_2519-3... burada kulaklıklar var

Buda ableton:İstediğim şekil aynen bu ses düzeyi,ritmi olsun.. Kaç ayda bu seviyeye gelebilirim tahminen?

Şaman, ☺ Bateri ya da perkusyon çalabiliyor olmanız lazım bu numaraları yapabilmek için. Aya falan gerek yok, tuşlara sample'lar atayıp çalacaksınız ki bu aletde zaten samplelar atanmış olarak geliyordur. Bende de var bunun benzeri bir alet. Eğer darbuka çalabiliyorsanız hemen bunu yapabilirsiniz. Zaten kaydettiğiniz müziği quantize etme imkanınız da var. Yani tonları tam olması gereken yerlere otomatik olarak ya da elle iteleyebiliyorsunuz. Bu alet için ses kartına ihtiyaç da duymuyor olabilirsiniz. Amaç buysa kursa ihtiyaç duymazsınız, biraz kayıt tekniği öğrenin ki tutorial bol İnternet'de.

Şaman, Diğer sorunuzu atlamışım, evet böyle başlayarak kayıt tekniği öğrenilebilir.

Oğulcan Canca, Üşenmeyip cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum, amacım biraz uç noktalarda. Yellow claw,Modestep,Skrillex .. Bu insanlar fazla uç ama yinede o seviyeye gelmek gibi bir hayalim var. Başlangıç için neler yapmam gerektiğini,hangi programlarla uğraşmam gerektiğini bilmiyorum Türkçe olarak kaynak yok. Yukarıda verdiğim Ableton muhtemelen kendi samplelerini atayarak şarkı oluşturuyor zaten dikkat ederseniz bütün ritmler oynanmış sampleler. FL Studio dada bu tarz benzerleri var, Fakat abletondada yüklenmiş sampleler geldiğini biliyorum. Ki videodaki arkadaşın ensturman çaldığını düşünmüyorum. Şimdi; ileri seviye dubstep için ensturman bilgisi olması şart mı? Bilgisayarda sesleri düzeltip kendi parçamızı oluşturamazmıyız?

Şaman, Elinizde samplelar olduktan sonra o alete de ihtiyaç yok, tamamını bilgisayarda da oluşturabilirsiniz ya da ucuz bir USB keyboard alarak da çözebilirsiniz bu olayı, mantık aynı her tuşa samplelar atanacak. Videodaki ellerin piyanist elleri olduğuna eminim, eller ve parmaklar çok kontrollü ve piyanist tekniğiyle çalıyor. Enstrüman bilgisi yine de şart değil. Dediğim gibi olması gerekene yakın bir şekilde çalarsınız ve bilgisayar o tonları tam olması gereken yerlere sürükler, ya da elinizle sürüklersiniz. Elle girdi yapmak uzun süren bir işlem, bir keyboard ya da videodaki aletle giriş tabii ki daha hızlı olur ama aynısını ve daha ilerisini (artık her neyse) sadece bilgisayarı kullanarak da yapabilirsiniz.

Oğulcan Canca, Anladım fakat aleti alınca yanında programda veriliyor yani alet gerekli program için, şöyle bir video var :Misal bu arkadaş muhtemelen kendi çapında müzikle ilgileniyor, Önündeki alet ile birlikte yaklaşık 1000 küsür tl türkiye fiyatı abletonun. Sizde değer mi? Ve evet kısa vadede istediğim seviye tam anlamıyla bu. Sonra o seviyeyi arttıracağıma inanıyorum. Şimdi sampleler elimde oldukça bu tarz bir parça yapabilirim değil mi? Aslında ilk önce sampleleri öğrenip işi kavradıktan sonra işi büyütmek istiyorum, şu arkadaşın seviyesi için ses kartı şartmı? Ses kayıt abletonda olması gerek.

Abletonu seçmemin sebebi : twitter.com/arminvanbuuren/status/412334...

Arminvan buuren in bile o seviyede bu aleti kullanması, ek olarak apple nin logic prosunu kullanması.

itunes.apple.com/tr/app/logic-pro-x/id63...

Şaman, Şimdi öncelikle herhangi bir müzik aletinde herhangi bir seviye kısıtlaması olamaz, yani bununla başlangıç seviyesinden en pro seviyesine kadar müzik yapabilirsiniz. Program ve sample'ları ayrıca almak isterseniz muhakkak neredeyse aletin fiyatına geliyordur. Aletin ihtiyaçlarına baktım ses kartı ihtiyacı sadece Windows için var, siz Apple kullanacağınıza göre ses kartı ihtiyacınız en azından bilgisayara kayıt yapıp, alet üzerinden çalmak için olmayacaktır. MP3, Wave ya da Flac yapıp birileriyle paylaşmak istediğinizde ihtiyaç olup olmadığını anlarsınız ama ilk aşamada karta ihtiyacınız olmaz gibi görünüyor.

ableton.com/en/products/controllers/laun...

İcracı olarak seviyenizin bir şeyi etkilemeyeceğini düşünüyorum. Kayıt yaparken önce bir kanal ardından ikincisi, üçüncüsü gibi de gidebiliyorsunuz, hiçbir zaman bir piyanist gibi tümünü bir anda çalmak zorunda değilsiniz. Tabii ki Türkçe kaynak sıkıntınız her daim olacaktır, yanı sıra biraz da İngilizce öğrenirseniz bu aletle istediğiniz müziği bence yapabilirsiniz.

Oğulcan Canca, O zaman aklımdaki bütün soru işaretleri kalktı. İngilizce kursuna gidecektim ufak bir kıvılcım bekliyordum, oldu :)

Yukarıya neden beats yazdım,bilmiyorum. Aklımda shure,akg veya audio technica var kulaklık olarak.

elektroniksatis.com/audio-technica-ath-d...

dr.com.tr/elektronik/shure-srh-440-e-pro...

Bilgisayar tamam, ableton temin edip işlemlere başlayacağım.

Teşekkür ediyorum şaman herşey için.

Şaman, Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne ala.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

129 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları