Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dukan diyeti ile zayıflanabilir mi?

Şu an abartmıyorum çevremdeki yakın arkadaşlarımdan 5 kişi şu an bu diyeti yapmakta. Birisi 1 ayda 8 kilo, bir diğeri iki haftada 5 kilo verdi. Şaştım kaldım doğrusu. Ama talimatlara disiplinli bir şekilde uyuyorlar.

Bu diyete başlamayı düşünüyorsanız eğer kolesterolünüzü ölçtürün derim ilk önce. Çünkü sürekli et yiyorlar.
  • Paylaş

Dukan diyeti protein oranı çok yüksek olan ketojenik bir diyet. Karbonhidrat miktarı yok denilecek kadar azdır. Protein miktarının yüksek oluşu hızlı kilo vermeye neden olur ancak proteinler zehirli yan ürün verdikleri için, fazla alımları böbrek ve karaciğere çok büyük zarar verir. Haftada 2 _4 kilo verilebilir ama diyeti bıraktığınız zaman eski kilonuza kısa sürede dönersiniz hemde yağ oranınız artmış bir şekilde. İlerleyen yıllarda hipertansiyon, karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği hastalıklarına yakalanma riskiniz çok yükselir. Ayda 4 ten fazla kilo vermek sağlığa zararlıdır.

  • Paylaş

Evet çok fazla işe yarıyor. Benimde şuan çevremde iki kişi yapıyor. 28 günde 9 kilo veren var. Sürekli proteinle besleniyorsunuz. Dukan diyetiyle ilgili yazılmış kitaplar var, kitapta ilk hafta, ikinci hafta vs. adım adım diyetinizde olması gereken ve olmaması gerekenler yazıyor. Kurallara uygun yapılırsa kilo verdiren en hızlı diyet.


Diyet

  • Paylaş

Ben kilo vermek için spor yapılması taraftarıyım. Bir besine dayalı veya ilaçlarla yapılan diyetlerin insanların metabolizmasını bozarak sağlık sorunlarına yol açacağını düşünüyorum. Dukan kendisini eleştiren kişi hakkında açtığı davayı kaybetmiştir.sabah.com.tr/dunya/2012/03/27/dukana-sorusturma-acildi

  • Paylaş