Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dukan diyeti nedir?

Dukan diyeti; Dr. Pierre Dukan'ın kendi tecrübeleri sonucu ortaya çıkardığı bir diyettir. Amaç aç kalmadan protein kaynaklı besinlerle adım adım kilo vermektir. Aşamalı olarak yapılan bir diyettir. Öncelikle kalorili besinlerin hayatından çıkarılmasına karar verilmeli ve kaçamak yapmalar son bulmalıdır. Bu diyette izin verilen yiyecekleri sınırsız birbirine karıştırarak doyana kadar yiyebilirsiniz.


Bu yasaklı olmayan yiyecekler;

Yağsız etler: Dana ve sığır etleri serbesttir. Ancak yağda yenmemeli ve yağsz yerlerinden ayrılmış olması gerekir. Haşlama ve ızgara biçiminde tüketilir.
Sakatatlar: Dana ve sığır dili dukan diyeti için önerilir.
Balık: Tüm balıkları tüketmek serbesttir.
Deniz ürünleri: Kabuklular ve yumuşakçalar serbesttir.
Kümes hayvanları: Tavuk, ördek, kaz ve hindinin her bölümü yenebilir. Aynı şekilde kızartılmadan ızgara ya da haşlama yenmelidir.
1,5 litre su: Günde en az bu miktarda su tüketilmelidir.
1,5 buçuk çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmek gereklidir.
Bütün yağlar yasaktır.


Diyet

  • Paylaş
Dukan diyeti 4 aşamadan oluşan bir diyettir.
1. Aşama-Saldırı: Bu aşama diyetin en zor kısmıdır. Ne kadar kilo verilmek istendiğine bağlı olarak en fazla 10 gün sürer. Yağsız et, böbrek, karaciğer, tüm kümes hayvanları, tüm deniz ürünleri, yumurta, yoğurt, süt gibi gıdalara izin verilir.

2. Aşama-Kilo Verme: Bu aşamada proteinlere ek olarak sebze yenmeye başlanır. Yasak olan besinler patates, pirinç, mısır gibi karbonhidratlı besinlerdir. Serbest olan sebzeler ise enginar, patlıcan, domates, ıspanak, brokoli, lahana gibi sebzelerdir. 10 günü geçmeyecek şekilde istenilen kiloya gelinene kadar bu aşama uygulanabilir.

3. Aşama-Korumaya Hazırlık: Bu aşamada da protein ve sebzeye ek olarak meyve tüketilmeye başlanır. Haftada 1-2 gün her şey serbest. Bu aşamanın uzunluğu da en fazla 10 gün.

4. Aşama-Sürdürme: Bu aşamada eski yemek alışkanlıklarına dönülebilir. Her şey serbest ama sadece 1 gün 1. aşamadaki gibi protein içeren yiyeceklerle beslenilmelidir.
  • Paylaş