Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya 4.55 milyon yıldır, galaksimiz ise 13 milyon yıldır mevcutsa; neden dünya ve insan evrimi daha erken gerçekleşmedi?

Buradaki değerler milyon değil milyar olmalı. Dünya evrimi zaten çok erken gerçekleşti. 3 milyar yıl önce (ki bu dünyanın yaşam için yeterince soğuk olduğu ilk dönemlerdir) başladı. Düşünmenin karmaşıklığı düşünüldüğünde ise evrim sonucu böyle bir canlının ortaya çıkması çok küçük olasılıktır. 3 milyar yılda bir olması şaşırtıcı değildir.
  • Paylaş
Dünya ve insan evriminin gelişmesi için uygun koşullar sağlanması gerekiyordu ve bu uygun koşulların sağlanması da oldukça düşük bir ihtimal. Aslına bakarsak oldukça hızlı gerçekleşmiş diyebiliriz.
  • Paylaş
Yaklaşık 4 milyar yıldır canlılar yerkürede evriliyor, 'insana (homo sapiens) özellikle neden takıldın anlamadım. Kaldı ki canlılık bu süreç içerisinde bilinen üç büyük yok oluştan geçiyor, yani şu an yaşayan, zıplayan, uçuşan, dikilen, sürünen vs. canlılar tüm evrim tarihindeki kataloğun yüzde 5'i.
  • Paylaş
Evrim süreci çok yavaş işleyen bir süreçtir. Bizim var olduğumuz süreç içinde gözlenebilir bir değişim görmemiz çok zordur. Evrim dediğimiz şey değişim geçirmektir bir anlamda. O zaman dünyanın hiç değişmediğini söyleyebilir miyiz? İklim değişimleri ve buzulların erimesi gibi olaylar dünyanın değiştiğini ve evrim geçirdiğini göstermez mi? Bence evet gösterir. Bu nedenle evrimin erken ya da geç olmasına biz değil doğa karar verir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1310 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt