Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya Bankasının ülkelere avantajı ve dezavantajı nedir?

Aslında dünya Bankası ile IMF düşünce yapıları aynıdır. Dünya bankasının dezavantajları daha çoktur ama bu fazla gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere uyguladığı bir formasyondur. Bazı ülkeler dünya bankasında "kurucu" etkiye sahip olduğunu düşünüyorum bu yüzden diğer ülkeleri biraz daha ezici politika uygulaması çok normal. Bunu şöyle düşünün; mesela devletin gözünde "Ali ödeyemez sen çıkaracaksın". Koç'un mu sözü daha çok geçer yoksa benim mi, tabi ki daha güçlü ve zengin olanın dimi; aynı olayın burada da olduğunu düşünüyorum.

Dünya Bankası ülkelere bir kredi sağlıyor ama aynı zamanda eğer o krediyi ödeyemezsen "şunu böyle yap" diyebiliyor. Mesela faizlerini indireceksin ya da çıkaracaksın diyebiliyor ve bununla ilgili bir kitap var, hatta zamanında dünya bankasında çalışmış bir yazar John Perkins "bir ekonomi tetikçisinin itirafları" bunu okursanız zaten anlayacaksınız ne demek istediğimi.
Dış Ticaret
  • Paylaş
2

Merve Arslan, IMF ülkelerin istikrarlı bir ekonomiye sahip olmaları için gerekli düzenlemelerle anlaşmaları düzenleyebiliyor bu anlaşmalar ülkeler için acı reçete olsa bile bu yüzden IMF aslında pek sevilmez benim görüşüm Dünya Bankası da böyle mi yani ülkeler mi kredi alabiliyorlar sadece yoksa ülke içindeki özel sektörde alabiliyor mu Dünya Bankasının da acı reçetesi var mı ekonomiyi istikrarlı bir hale getirmek onunda görevlerinden mi?

Hüseyin Akça, Dünya Bankası da aslında IMF gibi ama dünya Bankası 2.dunya savaşından sonra kurulmuş ve yoksulluk çeken ulkelere destek amacıyla kurulmuştur gelişmiş ülkeler başı çekiyorlar ve gelişmemiş ülkelere destek sagliyorlar şöyle düşünün bu devirde kim kime belli bir karşılığı olmadan bişey yaparki yani bi menfaati olucak ki dünya Bankası kurulsun.dunya Bankası ülkelere bi kredi sağlıyor ama bunu da sağlarken al sana kredi demiyor belli başlı kurallar getiriyor. Diğer sorunuza gelicek olursam dünya bankasının kredilerini ülke içindeki özel sektör almaz bunun içinde dünya bankasının özel sektör için ayrılan bi kolu var uluslararasi finans kurumu. Bu kurum gelişmekte olan ülkelerin özel sektörüne yatırım sağlıyor yani kredi acıyor ve özel sektörde bundan yararlanıyor ama bu kurumunda bir amacı var yoksulluğu önlemek ve özel sektörlere yaşam standartlarını arttırıcı projeler yaptırıyor yada ne biliyim işte şu yıl biraz daha üstüne koyarak işçi alacaksın istihdam yaraticaksin vs gibi . Umarım açıklayıcı olabilmisimdir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

240 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt