Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya çapında tanınan Türk doktorları kimlerdir?

Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil

Doktorlar

Eğitimi ve Akademik Kariyeri

Ankara Atatürk Lisesinde lise eğitimini tamamladı. Ankara Üniversitesi'ni kazandı. 1944 yılında Almanya'daki Friedrich Schiller Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürdü.1945'deBasel Üniversitesi'ne girdi.1950 yılında doktorasını yaptı.Bern Üniversitesi'nde yardımcı profesör olarak psikiyatri bölümünde görev aldı.Basel Üniversitesi'nde Nöroşiruji bölümü'nde görev almaya başladı.1957 ve 1965 yılları arasında Zürih’teki üniversite hastanesinde çalışmalarını sürdürdü.1965 yılında yardımcı profesör olan Yaşargil, 1965 ve 1967 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Burlington kentindeki Vermont Üniversitesi’nin Nöroşirüji Bölümü’nde, Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında

çalışmalar yürüttü.
kaynak; tr.wikipedia.org/wiki/gazi_ya%c5%9fargil


Hulusi Behçet

Doktorlar

Hulusi Behçet (20 Şubat 1889 - 1948, İstanbul), Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanı.1937 yılında, bir kan damarı enflamasyonu (vaskülit) hastalığı olan ve bugün kendi adıyla anılan Behçet hastalığını tarif eden ilk bilim adamı olmuştur.Zor bir çocukluk geçiren Behçet çok genç yaşta annesini kaybetmiş ve büyükannesi tarafından büyütülmüştür. Babasının Şam'daki işleri sebebiyle ilk eğitimini o dönemler Osmanlı Devleti'nde bulunan Şam'da tamamlamıştır. Fransızca, Almanca ve Latinceöğrenmiştir. Tıp eğitimini Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nde almıştır zira o dönemlerde Osmanlı Devleti'nde sivil tıp eğitimi almak mümkün değildir. 1910'daki mezuniyetinden sonra dört yıl boyunca dermatoloji ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ihtisas yapmıştır.I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında Edirne'deki askerî hastanede dermatoloji ve zührevi hastalıklar uzmanı olarak çalışmıştır. Savaştan sonra (1918-1919 arası) tıbbi bilgisini geliştirmek amacı ile önce Budapeşte'ye sonra da Berlin'e gitmiştir. Birçok ünlü meslektaşı ile tanışma fırsatı bulmuştur.Türkiye'ye döndükten sonra serbest çalışmaya başlamış; önce Hasköy Cinsel Hastalıkları Hastane'sinde (Haliç) başhekim olmuş, sonra Vakıf Gureba Hastanesi'ne geçmiştir. O dönemde İstanbul Tıp Fakültesi'nin bir parçası olan hastanede profesörlük de yapmıştır.1923'te, meşhur bir diplomatın kızı olan Refika Davaz ile evlenmiştir. Evliliklerinden bir kızı vardır.

kaynak; tr.wikipedia.org/wiki/hulusi_beh%c3%a7et

  • Paylaş
Ziya Özel

1927 yılında doğmuştur.Kanser ve bağışıklık sistemini düzenleme tedavilerinde kullanılan Nerium Oleander ekstrelerinin mucididir.Türkiye'de dolandırıcı olarak tepki gördü ama icat ettiği Oleander,Amerika'da eczanelerde satılmaya başlandı.
Doktorlar

  • Paylaş

Dr. Mehmet ÖZ

Doktorlar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2177 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları