Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya gitgide Güneş'ten uzaklaşıyor mu?

Güneş ve Dünya arasındaki uzaklık gökyüzü gözlemcilerinin binlerce yıldır üzerinde düşündüğü bir konu. MÖ 3. yüzyılda güneş merkezli evren modelini ilk ortaya atan Samos’lu Aristarchus (M.Ö. 312-230), Ay’ın uzaklığıyla karşılaştırıldığında Güneş’in Dünya’dan 20 kez daha uzak olduğu tahmininde bulunmuştu.

Günümüzde, Güneş Sistemi’ni oluşturan tüm gökcisimlerinin uzaklıkları radarlar ve uzay araçları sayesinde dikkate değer bir duyarlılıkla bilindiği gibi, Güneş-Dünya uzaklığı da çok küçük bir hata payıyla belirlendi. Şu anki değer yaklaşık 149.597.870,696 km; hata payıysa sadece 0,1 metre. İşte bu kadar hassas ölçüm yapılabilmesi sayesinde, 2004 yılında Güneş ve Dünya’nın birbirinden giderek uzaklaştığı saptandı. Her ne kadar küçük bir miktar, yılda sadece 15 cm, olsa da ölçüm hatasından 100 kez daha büyük olduğundan, bir şey Dünya’yı gerçekten de dışarı doğru itiyor olmalı. Ama ne?

Bu konudaki bir görüşe göre Güneş, parlamalarla uzaya yaydığı parçacıklar nedeniyle kütleçekim gücünü kaybediyor. Öte yandan yerçekimi sabiti G’nin değişmesi, evrenin genişlemesi ve hatta karanlık maddenin etkisi öne sürülen farklı açıklamalardan bazıları. Ancak Takaho Miura ve ekibi cevabı bulduklarını öne sürüyor. Astronomy & Astrophysics adlı dergide yayımlanan makalelerinde Güneş ve Dünya’nın gelgit etkileşimi sonucu birbirlerini ittiklerini belirtiyorlar. Açıklamalarına göre buna yol açan mekanizma, Ay’ın yörüngesini dışarıya doğru iten süreçle aynı: Ay’ın çekimi sonucu okyanuslarda oluşan gelgitler Dünya’nın dönüş enerjisini giderek Ay’ın hareketine aktarıyor.

Sonuç olarak Ay’ın yörüngesi yılda yaklaşık 4 cm genişlerken Dünya’nın dönüşü 0,000017 saniye yavaşlıyor.
  • Paylaş
Hayır. Yörüngesi elips olduğundan uzaklaştığı ve yaklaştığı zamanlar mevcuttur ama sabit bir uzaklaşma mevcut değildir fakat Ay Dünya'dan yanlış hatırlamıyorsam yılda bir kaç santim uzaklaşmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1836 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt