Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya inanılmaz bir hızla dönerken, atmosferin bittiği yer ile, ondan sonra başlayan yer arasında bir sürtünme oluyor mu? Oluyorsa neden yanmıyor ve çok yüksek bir ısı ortaya çıkmıyor?

Cehaletimi bağışlayın ama sormaya çalıştığım şey ile alakalı dilim anca bu kadar döndü.Umarım ifade edebilmişimdir.Düzenle
Sorunuza cevap değilde bir yorum olması için yazıyorum. Öncelikle aklıma hava boşluğu geldi, daha sora bu tüm yeryüzünün etrafında olabileceği anlamsızlığını doğurdu. Ve tamamiyle varsayımlarla hareket edersek sürtünme kuvvetinin kürenin tamamında oluşması gerçekleşseydi ( hava zerreleri dahil) kelebek etkisi dediğimiz olguyla karşılaşmazmıydık. Daha sonra aynı tip atomların birbirini iteceği ( ayrıca öz kütlelerinin havada askıda kalacak kadar düşük olması) daha büyük hacimli maddeleride iteceği dolayısıyla çarpısmayacağı ve manyetik alan içerisinde momentum değişimiyle ( tıpkı plates topu gibi) yol alacağı, esneklik kazanacağı ve hatta kinetik enerji artışından ötürü parlama seviyesinin ( a flash point = tam karşılığı bu sanırım )görüleceği denilebilir. Tüm bunlardan ötürü diye tahmin ediyorum. Ancak çok daha başka sebeplerden ötürü yanma olayı gerçekleşiyor ve çok yüksek bir ısı meydana geliyor diye biliyorum. Biraz arastırma en kısa zamanda doğru olanı buraya yazıcam. Bu yaptığım sadece yorum kusura bakma :)
  • Paylaş