Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya nüfusu 12 milyara ulaştığında, insanın beslenmesi ve susuz kalmaması için yeterli kaynak sağlamak için neler yapılabilir?

Bilindiği üzere insan yaşamı uzuyor ve Dünya nüfusu hızla artıyor, tavsiyeleriniz nelerdir? Düzenle
Çoğalmak ve çoğalabilmek bütün canlıların ortak özelliğidir diyebiliriz. Ekosistemlerdeki artış sistemin içerisinde dengede tutulabilmektedir. Ancak insan zekasını kullanarak yapmış olduğu buluşlar ve sağlıklı yaşamın sırlarını her gün biraz daha çözmesi ile bu dengeyi sağlayamamakta ve sürekli çoğalmaktadır.

Ama tabii beklenen felaketler ve afetlerin de gerçekten bu artış eğrisini ne derece değiştirecek bilemiyoruz.

Dünyadaki nüfus artışı, grafik olarak bakıldığında gerçekten bana çok ürkütücü gelmektedir.

Dünya

Son 300 yılda Dünya nüfusu neredeyse 7 kat artmıştır. Yapılan bir çok bilimsel araştırmada eğer çoğalma bu şekilde sürerse 40-50 yıl sonra Dünya nüfusu şimdinin 2 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. Hatta bazı kaynaklara göre 2075 yılında nüfusun 30 milyar bile olacağını söyleyenler var.

Dünya nüfusu hem ekonomik, hem sosyal hem de ekolojik olarak bir çok uzmanın son günlerdeki tartışma konusu olmuştur. Çünkü bu hızla artarsak ülkelerdeki kaynakların yetersiz kalacağı, kalkınmanın yavaşlayacağı ve sosyal sorunların aşırı derecelere çıkacağı söylenmektedir. Gelişmiş ülkeler bile bu konuda endişeli ve istikrarlı bir yönetim sürdürebilmek için önlemler almaktadırlar.

Yine bu konu ile ilgili yapılan bir deneyde Geyikler bir adaya bırakıldı, öncelikle hızla üremeye başlayan geyikler daha sonra yeterli kaynak bulamadıklarından saldırganlaştılar ve kıtlık başladı. Sakat olanlar, yavrular ve güçsüzler tabiki yaşam savaşını kaybetti. Ölü ve sakat doğumlar başladı, kısırlık oldu ve anne olanların sütünde azalmalar yaşandı. Bu yaşananlardan sonra adada nüfus azaldı ve sonuçta kaynakların yeteceği kadar geyik kaldı. Denizdeki balıklar da aynı bu sistemde çoğalıp azalmıyor mu?

İnsan yaşamına geri döndüğümüzde aslında o adada yaşananların hepsi bugün dünyada da yaşanmakta, kaynaklara sahip olmak için savaşlar yapılıyor, yağmalar, gasp etmeler, sakat ve ölü doğumlar vs. vs.

Peki bu artışla nasıl başa çıkacağımıza baktığımızda;


M.Ö. bile bu konu ile ilgili bir çok düşünür yorumlarda bulunmuş ve teoriler önermişlerdir. Konfiçyüs, Platon, Aristo, İbn-i Haldun...
Fakat yaklaşımlar bilimsel değildir. Konfiçyüs, nüfus artışının çok olduğu yerlerden az olan yerlere insanların taşınmasını önermiştir, diğerleri ise anayasa ile nüfus artışının belirlenmesi gerekliliğini söylemişlerdir.

Daha sonraları yapılan ilmi çalışmalarda ise nüfus artışı ile refah seviyesinin birbiri ile ters orantılı olarak değiştiği görülmüştür. Bir ülkenin nüfusu ne kadar artarsa refah düzeyi o kadar düşmektedir diyebiliriz yani. O nedenle;

  • Az gelişmiş ülkelerde çoğalma yavaşlatılmalıdır.
  • Az gelişmiş ülkelerde var olan kaynakların değerlendirilme çaba ve çalışmalarına hız kazandırılmalıdır.
  • Gelişmiş ülkeler bu bağlamda az gelişmiş olan ülkelere destek ve yardımcı olmalıdır.

ADALET VE ADİL OLMA UNUTULMAMALIDIR, VE BU İLKE İLE KAYNAK DAĞITIMI YAPILMALIDIR. BİZ BURADA ARTAN EKMEKLERİ NE YAPACAĞIMIZA KARAR VEREMEZKEN SOMALİ'DE İNSANLARIN AÇLIKTAN ÖLÜYOR OLMASI HİÇ ADALETLİ DEĞİL. AMA BUNUN BÖYLE OLMASINI VE BÖYLE KALMASINI İSTEYEN BİR DÜZEN KURULMUŞ MALESEF.

Dünyadaki nüfus artışı ile ilgili bazı değişik fikirleri derledim; (Haberturk)

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü PROF Dr. Tuncay NEYİŞÇİ ; Dünya 13 milyara kadar nüfusu kaldırır kaynaklar yeter diyor.

Ege Üni. Çevre Sorunları Uyg. ve Arş. Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit ERDEM; 'Tasarrufa dönersek korkulacak bir şey yok' diyor

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar ÖZESMİ ;
'Bindiğimiz dalı kesiyoruz' diyor
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven EKEN 'Birkaç dünya varmış gibi yaşıyoruz, 10 milyar olabilmemiz zor' diyor

Türkiye Çevre Vakfı Genel Sekreteri ; 'Yapılacak bir şey yok deyip çekilemeyiz' diyor


  • Paylaş
Bilim adamlarının gelecekle ilgili bilimsel öngörüleri gösteriyor ki, dünya nüfusu 12 Milyar'a ulaşamadan, doğal afetler ve küresel savaşlar nedeniyle mevcut nüfus sayısında ciddi ölçüde azalma yaşanması muhtemeldir.

Hatta o kadar olasıdır ki bu durum, dünya nüfusunun 12 Milyar'a çıkacağını hayal etmek gerçekten bilim kurgu filmlerine meydan okuyacak bir tahayyül gücüne sahip olmayı gerektirir.

Konunun uzmanı arkadaşların bu konudaki bilimsel açıklamalarını bekliyoruz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2064 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt