Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya üzerinde bir ülke veya gruba ait olmayan sahipsiz bölgeler nerelerdir?

Birincisi Batı Antarktika'daki Marie Byrd Land’dır kadar uzaktır ki hiçbir hükmet orayı istemiyor gibidir.
Yerkürenin üzerinde oldukça geniş bir alan kaplar. Güney Kutbu’ndan başlar Antarktik sahil şeridine kadar uzanır, yüzölçümü 1.610.000 km karedir. İran ya da Moğolistan’dan daha büyüktür. Fakat yaşama o kadar elverişsizdir ki, bölgedeki tek kalıcı üs ABD’ye aittir. Marie Byrd Land, ismini orayı keşfeden Tuğamiral Richard E. Byrd’ün karısından almıştır. Richard E. Byrd (1888-1957) burayı 1929 yılında keşfetmişti.Dünyanın bir ucundaki bu araştırma istasyonu John Carpenter’ın klasik korku filmi The Thing / Şey (1982) için ilham kaynağı olmuştu.

Egemenlik altında olmayan bir bölgeye verilen resmi ad Terra nullius‘tur, bu ‘tarafsız bölge/sahipsiz toprak’ anlamına gelir. Marie Byrd Land mevcut en büyük örnek olmakla birlikte, Afrika’daki küçücük bir bölge de bu ünvana sahip olduğunu iddia edebilir.

Dünya üzerinde en çok ihtilafa düşülen yer ise Spartly Adaları. Güney Pasifik’te bulunan ve hiç nüfus barındırmayan bu takımadalar 750 adacıktan oluşuyor: Dört kilometrekarelik toprak toplam 425 bin kilometrekarelik denize yayılmış.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

908 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları