Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya üzerinde, deneysel olarak üretilebilen en yüksek sıcaklık kaç derecedir, nasıl ve nerede üretilmiştir?

150 milyon derece gibi bir rakam hatırlıyorum, doğru mu acaba? Cevaba bir de mutlak sıcaklık değerini de açıklayarak yazarsanız sevinirim.Düzenle
Bunu yazmıştım ama SayınÇiğdem Çelik (@cigdemcelik) düzeltti, güncel rakam 4 trilyon celsius'muş. Açıklama da hocamızın yorumunda...

İlgili link de burada: livescience.com/614-record-set-hottest-t...

Dünya üzerindeki laboratuvar ortamında ulaşılan en yüksek sıcaklık 3.6 milyar fahrenheit yani yaklaşık 2 milyar celsius'dur.Sandia National Laboratories/ New Mexico'daki bilim insanları yaptıkları Z-machine isimli cihazla bunu gerçekleştirmişlerdir. Bu makine dünyanın en büyük X-ışını jeneratörüdür. Makine çeşitli malzemeleri çok yüksek basınç ve sıcaklıklarda test etmek için tasarlanmıştır. 20 milyon amper akımı çok ince düşey sıralanmış tungsten tellerden geçirerek çalışır. Teller yüklü parçacıklardan oluşan aşırı ısıtılmış gazdan bir bulut haline dönüşür yani plazmaya.


Çok güçlü bir manyetik alan plazmayı bir kurşun kalem ucu inceliğine kadar sıkıştırır ve plazma X-ışınları yaymaya başlar. Bu ışınlar sadece birkaç milyon derecedir.


Araştırmacılar ulaştıkları sıcaklığın nedenini hala çözebilmiş değillerdir ama tungsten yerine ince çelik teller kullandıklarında plazma iyonları çok daha hızlı hareket ederek 2 milyar dereceye ulaşmışlardır. Ellerindeki tek ipucu en yüksek sıcaklığa plazma iyonları soğurken ulaşmış olmalarıdır. Bu fazda Z-machine nükleer reaksiyonlarda olduğu gibi aldığından fazla enerjiyi dışarı vermektedir.


ilginizi çekerse daha fazlası: livescience.com/614-record-set-hottest-t. . .
  • Paylaş
5

Fazlı Özdemir, Böyle güzel şeyler olurken, kelliğe çare arayan profesörler de kendilerini bilim adamı sanıyorlar, yazık.

Şaman, Arayıp da buluyorlarsa ne ala ☺

Çiğdem Çelik, Şaman ,senin verdiğin linkteki makale 2006 yılına ait .Amerika' da 2010 yada 2009 yılında (tam hatırlamıyorum ) Relativistik Ağır İyon Çarpıştırıcısı kullanılarak 4 trilyon selsiyus dereceye ulaşılmış .Protonların 7 teraelektronvolt şiddetinde saniyede 40 milyon kez çarpması sağlanmış.Hayır yani CERN'e çağırsalardı daha fazlasını yapardık burada konuşmaktan.En azından Büyük Hadron Çarpıştırıcısına ekmek kırıntısı düşüren kuşları kovalardık değil mi ? :)

Şaman, Örtmenim ona da bakayım. Makalesi varsa düzeltirim tabii ki şimdilik 2 milyar derece de güzel :)

Şaman, Evet örtmenim, çok haklıymışsın. livescience.com/21183-rhic-guinness-high...

Jupiter'in manyetik alaninin nereden geldigini öğrenmek için güçlü ışınlar kullanilarak tek bir hidrojen atomu 10milyon dereceye kadar ısıtılmıştı. Daha yüksek bir sıcaklığı hiç duymadim, dünya üzerinde.

Mutlak sıcaklik ise çok farkli bir değer. -273 derece yada 0 kelvin. Hiçbir madde bu kadar soğutulamaz. Çünkü bu sıcaklıkta maddenin titreşiminin tamamen durmasi gerekir. Bu yüzden evrende hiçbir yerde bu kadar soğuk bir madde olamaz.
  • Paylaş
5

Fazlı Özdemir, Mutlak sıcaklık kavramı bize çeviri olarak geldiği için yanlış anlaşılma oldu sanırım.
Wikipedia'da "Absolute Hot" olarak yazılan konudan bahsetmek isterken negatif tarafı atlayarak yazmışım aceleyle.
Sıcaklık sınırı negatif tarafta varken pozitif tarafta da aynı durum söz konusu mu?
150milyon derecenin kaynağını hatırlamıyorum ama Hidrojen bombası denemesinde ortaya çıkan sıcaklık olabilir. Miktarı önemli değil, sınır var mı onu merak ediyorum sadece.

Spock, Demek istediğini şimdi anladım ve gerçekten harika bir soru. Kafamda bir sürü şimşek patlattı.

Isı, maddenin parçacıklarına verilen knetik enerji demektir. Maddenin knetiği arttıkça hızı artar. Bu haliyle olaya bakıldığında madde ışığa dönüşene kadar ısıtılabilir gibi görülüyor. Gerçekten güzel bir noktayı yakalamışsın, birkaç gün kafamı kurcalar bu benim.

Çiğdem Çelik, Sınır derken ben 4 trilyon dereceye ulaşıldığînı okumuştum.Bu büyük patlamadan mikrosaniyeler sonra evrendeki sîcaklığa yakın bir sıcaklıkmış.Bu sıcaklığa altın iyonları çarpıştırılarak ulaşılmış .Bir de bu sıcaklıkta proton ve nötronların eridiği aklımda kalmış.Yazıyı bulunca link atarım.

Fazlı Özdemir, Teşekkürler.
Absolute Zero kavramını da değiştirebilecek konuma bile gelmiş olabiliriz. Artık sınırlar hakkında bildiğimiz şeyler çok sık değişiyor. Işık ve Manyetik dalgalar hakkında da sorularım olacak.
Devamına beklerim :)

Fazlı Özdemir, Evet 4 Trilyon derece haberi varmış, şimdi görüyorum. Teşekkürler.
2012 haberiymiş, devamını da akşam okuyacağım.
=> news.discovery.com/space/rhic-holds-guin...