Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyaca ünlü klarnetçimiz Serkan Çağrı'yı tanıyor musunuz?

İlk kez duyuyorum adını
  • Paylaş
Evet, dinledim.
  • Paylaş
İsmi dünya olan tek gezegen olan dünya'da ünlü.

"Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK,Serkan ÇAĞRI tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline “Serkan Çağrı Model” ismini verdi. Bu model daha sonra Alman yapım firması KLİNGSON tarafından da talep görerek yine “Serkan Çağrı Model” ismiyle bu firma tarafından da üretilip tüm dünyada satılmaya başlandı. Böylece ÇAĞRI, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı."

devamını kendisinin biyografisini anlatan herhangi bir internet sitesinde bulabilirsiniz.
  • Paylaş
4

Şaman, Biliyor musunuz, kendim de müzisyenim bir çok da marka bilirim bu iki markayı da duymadım. 16 yıl sonra Viyana'dan döneli 5 yıl kadar oluyor. Oralarda gerçekten meşhur olan iki müzisyenimiz var biri Tarkan diğeri Mustafa Sandal (Reggae müzisyeni Gentleman ile yaptığı albümünden bir parça meşhur olmuştu), İdil Biret zaten meşhur klasik camiasında ama o da Türk sayılmaz sanırım, yani Fransız vatandaşı ve Türkçe'si oldukça kıt. Fazıl Say bile Avrupa'da tanınmıyor. Bir de grubumuz var iyi tanınan o da rock severler arasında Pentagram'dır. Avrupa'da bir jaz müzisyeninin tanınması için Almanya'nın Burghausen şehrinde jaz festivaline katılmış olması gerekiyor.
Sakın yanlış anlamayın ben sanatçılarımızın dünya çapında tanınmasından çok mutluluk duyarım yalnız ülkeye döndüğümden beri fark ettiğim, bu konuların yurdumuzdaki gerek yazılı gerekse görsel medyada abartıldığıdır. Kahramanlar halkımız tarafından çoşkuyla kucaklanır biliyorsunuz. Bilemiyorum, muhtemelen dünya çapı, evrensel vb. derken yurt içindeki satışların körüklenmesi amaçlanıyordur. Zaten İnploid'de de dünyaca ünlü kişiyi tanıyan pek çıkmadı gibi. Yalnız bu kadar yazmanın üstüne bir kez daha da dinleyeceğim Serkan'ı. Bir kez televizyonda görmüştüm, nasıl (hangi yollardan geçerek anlamında) iyi bir klarnetçi olduğunu anlatıyordu, çok da sempatik bir insan. Hmm evet şimdi dinledim ve neden televizyonda gördükten sonra bir daha dinlemediğimi hatırladım. Rakısız olmaz :) Serkan'ın biyografisini de bir gün Vikipedia'da dünya dillerinde görürsek işte o zaman tanınmaya başlamış olacak.

Sinem Yıldız Çiftlikli, ben araştırdığım kadarıyla iki firmayı ve firmaların kendi kataloglarında serkan çağrı modelini buldum. ben dünyadaki klarnetçilerin bu modeli ve serkan çağrı'yı bildiklerini düşünüyorum. dünyaca ünlü olmak için dünyadaki bütün insanların sizi tanıması gerekmez, ki zaten eğer popüler müzik yapmıyorsanız bu mümkün olabilecek bir şey değildir. herkesin kendi alanında ne kadar başarılı olduğu önemlidir. sizin "handi dünyada ünlü" ya da "dünyaca ünlü kişi" gibi tabirleriniz bana çok hoş gelmedi. ayrıca wikipedia konusuna gelince, ben açıp şimdi wikipedia'ya "serkan cagri" diye bir başlık ekleyip viki'dekileri ingilizce'ye çevirip yazsam (ya da bildiğim diğer dillere) serkan çağrı şimdi dünyaca ünlü oldu, diyebilecek miyiz?

bunun yanında idil biret bir türk ve fransız vatandaşı olması size "türk sayılmaz" yorumunu kesinlikle yaptıramaz. Türkçe'yi neredeyse hiç bilmeyen Almanya'da Fransa'da, Hollanda'da vs yaşayan bir sürü Türk çocuğu da var, malesef, onlar da mı Türk sayılmaz? yani kim Türk kim değil, bunun ayrımını siz yapamazsınız. ne olursa olsun İdil Biret de Ankara'da doğmuş bir Türk'tür ve başarılarını alkışlamak ve gurur duymak en doğal olanı.

bu arada benim bildiğim kadarıyla yurt dışında pentagram olarak bilinen bir Türk grup yok. sizin bildiğiniz pentagram Amerikalı grup olmasın? bizim pentagram'ımız yurt dışında farklı bir isimle biliniyorçünkü..

Lawbreaker, Pentagram amerikalı mı ??? :D yurt dışında mezar kabul ismini kullanıyorlarda gene bilen pentagram olarak bilir. Hakanların akmar alt katta dükkanları vardı albümlerden önce hala da durur orası

Sinem Yıldız Çiftlikli, pentagram amerikalı demedim, amerikalı başka bir pentagram isimli gruptan bahsettim.

ayrıca ne mutlu avusturyalı arkadaşınız onları dinliyormuş. ve gerçekten türk asıllı amerikalı da olsalar, hatta amerika asıllı türk de olsalar mutluluk verici. milli hislerimi rencide etmediniz, tarzınız kötü sadece.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

793 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları