Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada %25 düşen akaryakıt fiyatlarının yurdumuzda sadece %6 düşmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Hahaha:)))... Elimde değil gerçekten beni böyle rakamlar hep güldürür... Sahi biz dünyada en pahalı benzin kullanmıyormuyduk? Eee desenize birinciliği kimseye kaptırmamışız.Yeni bir şey değil ki ozaman neyi nasıl karşılayacağım? Hükümetim çook yaşa! ! ! !
  • Paylaş
Petrol 25% civari dustu, akaryakit sirketlerinin, akaryakit nakliyesi yapan kurumlarin ve akaryakit bayilerinin karlari 20% civarindan azaltildi. Bununla birlikte doviz 15% civarinda artti. Tabi her indirim de vergide de bir iki kurusluk artislar yapildi.

Sorunun cevabina donersek yurdumuzda akaryakit fiyatinin daha az dusmesinin nedeni dovizdeki, ozellikle dolar'daki artis ve vergilerdeki gizli artislardir.
  • Paylaş
1

Şaman, Akaryakıt zaten dolar bazında %25 ucuzladı. Hesap çok yanlış. Dövizin %15 artışı ise çok uzun zamana yayıldı, yeni bir şey değil. Geçen seneden bu yana yani aynı tarihe göre artış %11. Benzin fiyatları ise geçen sene 4,9 liradan bu sene 4,75'e düştü. Yani 1,225 lira yerine sadece 0,15 kuruş düştü. Aslında dolardaki artış ve ham petroldeki düşüşü hesapladığımızda litre fiyatı 4,08 liraya düşmüş olması gerekiyordu. Sizin ve nakliyecinin karı ne kadar bilemeyeceğim ama onlar da %20 düştüğüne göre benzinin 4 liranın altına düşmesi gerekiyordu. Sonuçta bütün bu ucuzlatmalarla devlet bir liraya yakın fazladan vergi almaya başlamış gibi görünüyor, litre başına...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

82 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Dünyada akaryakıt varil fiyatı ne kadar düşmüştür?

  • Dünyadaki düşen akaryakıt varil fiyatı Türkiye'yi ne kadar etkilemiştir?

  • Neden akaryakıt fiyatları bütün dünyada düşse de bizde düşmez?

  • Dünyada düşen petrol fiyatlarıyla bizde neredeyse düşmeyen fiyat arasındaki fark vergi mi olmaktadır?

  • Petrol fiyatları düşerken akaryakıt üzerindeki vergilerin artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Akaryakıttan alınan vergi keyfi olarak arttırılabilir mi?