Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada "az şirket, çok devlet" projesi mi var?

Az şirket projesi olduğu kesin. bu gün türkiyede bu yöntem uygulanıyor, küçük firmaları yok edip dünya çapında büyük firmalara sahip olmak istiyor hükümet. bu ülke insanları açısından milli gelire faydalı olacağı için güzel bir durum ama ihracatın bir başka adının sömürge olduğunu düşünürsek sadece tüketen canlılar olarak görülen gelişmemiş ülke insanları için kötü bir durum.
  • Paylaş
Biraz daha açıklar mısın?Hani mevcut amacı bilmem ama şunu biliyorum.şirketlerin yıldan yıla büyüme hedefi varsa,bilin ki küçükler gitgide yok olacak.geriye birkaç şirket kalacak.
  • Paylaş
Bir yerde duymuş veya okumuştum,tam olarak hatırlamıyorum,dünyada 150 şirket 5.000 devlet projesi varmış,komplo teorisi gibi gelse de,ülkelerin parçalanması ve sürekli çıkan krizlerle şirket sayısının azalıyor olması insanda şüphe uyandırıyor.Stratejik olarak büyük şirketler dünyada çok iyi hareket edebilmek istiyorlar,ülke sayısı artığında bağlı kaldıkları regülasyonlar azalacak,şirket sayısını azalmasıyla da kar marjları inanılmaz artacak.Umarım sadece komplo teorisidir :)
  • Paylaş
Abi teori gibi duruyor..Ama dizi-seri konusuna bağladığın zaman ve kapitalist düzeni düşündüğünde şirket sayısı doğru gibi geliyor.
  • Paylaş
Yaşana şudur.. küresel sermaye'ye karşı ulus devlet savaşı...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

575 Görüntülenme4 Takipçi5 Yanıt