Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada devletçilik anlayışı kalmamışken Kılıçdaroğlunun devlette fabrika kurmalı anlayışını nasıl buluyorsunuz?

yani dünya herşeyi kauuılanıyor da dünyanın gidişatı çok iyi imiş gibi söylüyorsun!ben de bunu anlamöıyorum!!bir şeyi herkesin yapması,onun iyi olduğu anlamına gelirmi o çok ama çok tartışılır arakadşım!!bak mesela ;das kapital kitabı,dünya literatüründe siyası yapının mukemmele yakın olduğu bir kitap!ama dünya ülkelerinini çoğu bunu kaullenmemişse bu,onun kötü olduğu anlamıa gelemz!!iyi düşünen,her partı mensubuna sor,bunu kabullenirler.. herhangi bir partı mensubu,iyi araştırmış ve düşünmüş kişi,bunu böyle söyler.fakat üyesi olduğu partisi bile o düşüncede değildir!!yani 'doğru' kavramı ,öyle genele bakarak cvp verilecek birşey dğeildir arkadaşım!! aynı vergi veriyor diyorsun doğrudur.fakat 16. büyük ekonomi olmamız;aslında içi boş bir iddia oluyor arkadaşım!! bu hükümet bundan seçim yatırımı yapıyor..ya da işte buralar gelişti şuralar gelişti diyoruz bunların hiçbiri bize gerçek anlamda fayda sağlamıyor..ayrıca yabancı şirketlerin birçok şleyle muaf olduklarını hatırlatırım..yani işe sadece vergi anlamında bakmamak lazım...liberalizmi elbette herkes destekler ..çünkü liberalizmde büyükler hep kazanır,sade halk her zaman kaybeder!
 • Paylaş
bana bunu ispatlar mısın dodfield??sadece 1 tane işçi ve 1 tane köylü getir ve memnun olduklarını ispatla !!yeter banainan!milyonlarcacısını mutlu kabul edeceğim..
 • Paylaş
Ankara'nın dışına çıkmamış, devlet memurluğundan gelip halen o zihniyetle çalışan, dünyadan haberi olmayan bir acizin, milletine hakaret edip böyle basit politikalarla bile kandırabileceğini düşünen bir aciz insan olarak görüyorum.
 • Paylaş
kastettiğiniz "dünya" kapitalist ülkeler ise evet onalrda devletçilik kalmadı.çünkü belirli kartellerin denetiminde olmalı sektorler!
 • Paylaş
2

Semih Sisman, sadece kapitalist düzendeki ülkeler degil kübada bile bugün bu anlayış bitmis durumda

Cem Deyupoğulları, ama mesele seçilen ideolojiye gore hareket etmek değil ki! ben komunist olalım demiyorum.ama devlwet,n kurumları olmalı bence..çünkü liberal ekonomi çok acımasız..küçükler direk eziliyor büyükler ise büyüdükçe büyüyor..ama devlet tekelleştirerek durumu normalleştirebilir..bugün AB ülkelerine bakarsanız en gelişmiş ülkelerin devletleşme oranının ort yüzde 40 old gorursunuz..almanyada tren eğer ucuzsa bu yuzdendir mesela..bizde kapı gibi telkom vardı gitti ,seka vardı gitti..son 10 yılda 721 özelleştirme yapıldı! bir entry m de paylaşmıştım bunu..okumanız mutlu edecektir beni..devletçilik tam olmasa da halkı koruyacak şekilde işletilmeli bence..

o ne dedini bilmiyo ...:)
 • Paylaş
Bir gün kafası çalışmaya başlayacak mı acaba bu adamın? Neyse ki ekonomimizin yönetimi üzerinde hiç bir yetkisi yok ve umarım da hiç bir zaman olmayacak. Evet Cem haklısın kapitalist olmayan kalan bir iki ülkede fabrikalar devletin ve oralarda devletçilik işliyor. Devlet fabrikalar nedeniyle zarar etmiyor. Yalnız gözardı edilmemesi gereken bir konu var ki o da işçilerin yak sayılacak kadar az olan kazançları. Tabii ki hammadde bol ve köleler de mevcut ise devletçilik devletin zarar etmesine neden olmaz. Hatta Çin örneğinde görüldüğü üzere devleti devleştirir.
 • Paylaş
devletçilik yok mu meksika da su tekrar devlet aldı vodafone ingiliz devletinin wosvogen alman devletinin demir-çelik sektörü genelde devlet tekelinde olur tabi bizim ülkede kardemiri satmaya çalışıyorlar nedense abd özel sektördeki demir-çelik fabrikalrını aldı.
 • Paylaş
dünyada devletçilik kalmadı...çok genel bir laf...gidin en gelişmiş ülkelerin devletçilik oranlarına bakın..arzu ederseniz ben size biraz yazayım:isveç devletinin ekonomideki payı yüzde 58 ;fransa yüzde 53 ;hollanda yüzde 47 ;almanya yüzde 45!!! orada bizim gibi herşeyi peşkeş çekmiyorlar arkadaşım! orneğin demir yolları ulaşım vs hepsi devletin..orada muze gelirleri devletin,bankaların çoğu devletin..bizdeki gibi değil! bizde değil özel sektorun;üstelik yabancıların!!
 • Paylaş
arkadasım ole diosun ama simdi sen kabullenmissin sana ne solesem senin icin o dogru yani su siteye sen facebook die bakıosan ve hayır facebook deil bu inploid desem sen inkar edecek hayır facebook diceksin oncelikle suki yukarıda devletin ekonomideki paylarını gostermissinde sana sunu soyluyum senin o yazdıların yani devletin ekonomideki payı diye belirttiklerin devletin sahip oldugu sirketlerdeki sahip oldugu oranlar ki yani buda cok normal bise ama devlet düzenleyici ve deneyleyici olmalıdır şirketler satıldıgı zaman yunana fransıza peşkeş cekildi diosunuzda sormam lazım bugun olaya senin gibi bakan kim war we telekomda bile biz sattıgımızda belli bi payın devlete ait olmasını saglamısız yine ve birde sole bisey war eger ozellestirmeler yapıldıgında ihaleleri sadece yerlilere acarsınız bu kadar iyi bir fiyata veremezsiniz we onlar satılmadı belli bir süreligine verildi ki satılsa bile ole cok sorun deil bilmelisin ki olaganüstü hallerde devlet ozellestirilen sirketleri geri alabilir biraz okumak gormek lazım olaylara dogan grubu gozlukleriyle bakmamak lazım kardesim...
 • Paylaş
acaba olaylara herhangi gözlerle bakan biz miyiz arkadaşım??ben devletin fabrika kurmasını desteklemiyorum fakat senin söylediğin mantığı maalesef ben kullanmıyorum..sen bir şey açıkladın mı ki ben direk kabullenmeyim??bence önyargılı olan kişi emin ol ben değilim!bu ülkede olağanüstü halde,devlet hiç bir şeyi alamaz arkadaşım!zamanında inönü,maden ocaklarına bile girememiştir bu ülkede..bana herhangi gözlüklerle bakmayı öğütlemene cevap bile vermiyorum!ama kendini bu konuda sına ve geliştir derim!
 • Paylaş
devlet ne halde demişsin.. ne halde devlet, devlet su anda eskilerin coplerini temizliyo ve burası hukuk devleti ve özelleştirmelerin kuralları war kontrol devlettedir dewletin belirledigi seylerin dışına cıkamaz inönü turkiyesi ile su andaki türkiyenin cok farkı var.. cewap bile wermiorum demissin ama cevapta wermissin bu nasıl iş anlamadım kendimi sına ve gelistir demene katılıyorum her insan hayatının her evresinde kendini sınamalı ve gelistirmeli farklı kaynaklardan arastırmalarını yapmalı gormeli ve kabul edelim bugun ozellestirmeleri dünya kabullenmis onada bakmak lazım we demissinki bizde yabancılara satılıyo demissin zaten bu sekilde düsünürsen kaybedersin bunlar sığ şeyler sonucta dünyada yapılan ozellestirmelerde ülke dısından herhangi bir ticari kurumun girmesine engel cıkarılmıyo sonucta o yapı ülke sınırları icerisinde türkede ait olsa aynı vergiyi veriyo yabancıyada ait olsa aynı vergiyi veriyo senin su düsünceni artk dnya kullanmıyo ama evet haklısın kendimi daha cok sınamalıyım gelistirmeliyim...
 • Paylaş
çin komünizmle yonetiliyo onların sistemine gore ole olması gerekiyo zaten ama bizimki farklı devletleştirmeli diyosunuz hala nerede yaşıyosunuz
 • Paylaş
fakirlikten mi :S yahu esnaf ak parti sayesinde bu kadar iyi bi duruma geldi sen ne den bahsediyosun keza çiftçiler memurlarda öyle ve amerikayla yarışıyor diyosunda çin amerikanın seviyesine gelene kadar amerikaya çıtını çıkarmış bir ülke bile değil çinli bir diplomat iyiki amerika ortadoğuyla ilgilendi ve bizi unuttu bizde o sayede rahatça gelişebildik demiştir ki biz şu anda amerikanın bazı politikalarına hayır diyebiliyoruz eskiden böyle birşey yoktu irana yaptırıma amerikaya rağmen hayır diyen ülke biziz esas sen uyan
 • Paylaş
yahu zaten işçi köylü memnun bu hükümetten ne anlatıyosun ki :S
 • Paylaş
1980 lere kadar olan devletçilik anlayışı ile günümüz devletçilik anlayışı birbirinden çok farklıdır. Kııçdaroğlunun devlet fabrika kurmalı anlayışını tamamamen destekliyorum. Devlet erk yetkisini ticarete çevirerek sürekli özel sektörü kollayıp cesaretlendiren ve teknik alt yapısı oluşturan yarı akışkan yapıya sahip olmalıdır. bugün özelleştirdiğimiz devlet kuruluşları zamanındaki devletcilik anlayışı sayesinde bugün satılarak hazineye gelir sağlanmıştır işte bu mantıkla devlet özel sektörü bu anlamda sürekli diri tutacak projeleri erk gücünü kullanarak üretmeli daha sonra da satmalıdır. ambardaki un biterse değirmende çalışmaz. zamnı geldiğinde özelleştirecek stok yatırımlar muhakkak olmalıdır kılçdaroğlunun bu yaklaşımı çağdaş ve geleceği gören bir anlayıştır bence.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1518 Görüntülenme8 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları