Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada en hızlı gelişme gösteren ülke ekonomileri hangileridir?

Dünyadaki en hızlı gelişen ekonomi yıllık %9,5 oranında gelişen Çin.Türkiye ise bu ülkelerin sıralamasında ikinci sırada.2001-2011 yılları arasında Türkiye ekonomik olarak %43 oranında gelişme göstermiş.Yıllık gelişme oranı ise %8.8.Sonra gelen ülkeler ise %7.7 gelişme oranıyla Hindistan ve %6,5 oranıyla Şili.
  • Paylaş
Ece Naz Sonat'ın bahsettiği bilgilere ek olarak. Türkiye'nin büyümesi gelecek dönemdede devam edecek diye ön görülüyor. Bu büyümeyi Avrupa'da ki ekonomik krize rağmen devam ettirmesi ise çok ayrı bir konu olarak değerlendiriliyor. Doğu bölgemizde bulunan petrol ile birlikte büyüme oranının artacağı ise benim şahsim görüşümdür.
  • Paylaş
2

Ramazan Bilgin, Bunu siyasi bir karşılık olarak almayın. Siz derken okuyan herkesi kastediyorum. Sadece bir gerçeği söylemek istedim. Çin ile Türkiye arasında şöyle bir şey var. Örnek olarak iki şirket vereyim BİM bu yıl en hızlı büyümeyle Türkiye'nin en hızlı gelişen şirketi oldu.Peki nasıl Arçeliği Vesteli geçti? Şöyle düşünün 0 para ile işe başlayan bir şirketin büyüme oranı sonsuz. Yani 0 dan 2 ye çıkan yeni bir şirket tüm kaliteli şirketleri geçer eğer belli bir oranı geçerse. Bir de sayılar çok yüksek. O zaman çindeki yükselme fevkalede iken hindistan türkiye gibi ülkelerde normal. Bu iyi bir şey ama abartılacak bir şey de değil.

Altay Bilgin, Ekonomik olarak gelişme sadece verilere dayalı bilgiler içerir. Ekonomik refah katsayısı ise; ülke ekonomisindeki herşeyi içerir. Yani bir ülkenin ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeler sıralamasına girebilmesi için o ülkede yaşayan insanların cebine giren paranın arttığı anlamına gelmez.
Gelelim soruya, sorunun cevabı tabiki Çin. Ve 2013 yılı içerisinde Borsa İstanbul'un yaptığı ataklar ve devletin izlediği ekonomik politikalar nedeniyle; Türkiye şuan için dünyanın en hızlı gelişen 3. ekonomisine sahip ülkedir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

585 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt