Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

Dünyanın milyarlarca yıl önce oluştuğu söyleniyor; insanlığın da milyonlarca yıl önce... İnsanoğlunun sürekli üreyen bir canlı türü olduğunu hepimiz biliyoruz. Sürekli üreyen insanlar, dünya üzerindeki sayılarını da doğal olarak arttırıyorlardı. Sonuç olarak toplumlar oluşmaya başladı. Bu toplumlar bir zaman sonra birbirlerinden koptular ve farklı yerlerde, farklı bölgelerde birbirlerinden ayrı yaşamaya başladılar. Yaşadıkları yerlere göre hepsinin ihtiyaçları (temel ihtiyaçlar dışında) farklılıklar gösterdi. Bu ihtiyaçlar sonucu kendi aralarında iletişime geçmek zorundaydılar.

Şu an Güney Amerika diye tabir ettiğimiz yerdeki yaşam standartı farklıydı, kutuplara daha yakın bölgelerde yaşam standartları başkaydı. Bu insanlar, yaşam standartları, ihtiyaçları gibi konular üzerinden kendi aralarında iletişimde olduklarını düşündüğümüzde, farklılık gösteren yaşam standartlarından dolayı iletişimde oldukları konular da farklılıklar gösteriyordu. Birbirlerinden çok uzakta ve haberleri olmadıklarından dolayı da her nesneye kendilerince hitap etme gereksiniminde bulundular. Yani insanlar konuşmaya başlamasından günümüze kadar ki süreçte, -farazi konuşmak gerekirse- bir topluluk elmaya "kiki" derken, başka bir topluluk "hoho" gibi şeyler dediler.

Yakın tarihte bile; bundan 100 yıl önce, yaşadığımız topraklar üzerinde konuşulan dil başka iken şimdi farklı bir dil konuşuyoruz. Ve biz burada milyonlarca yıldan bahsediyoruz ki; milyonlarca yıl içinde değişime geçen kelimeler, nesnelere verilen yeni kelimeler hesabına girdiğimizde aşırı derecede konular ortaya çıkacaktır.

Demek istediğim milyonlarca yıl içinde insanların sürekli bir şeyler öğrendikleri ve ürettikleridir ki hala bir şeyler öğrenip, üretiyoruz. O yüzden benim düşünceme göre ilk insanlar konuşamıyordu. Bu kabiliyetleri sonradan kazandılar; pek çok şeyi sonradan kazandıkları gibi. Düşünsenize... ilk insanlar konuşabilseydi, şu anda bu kadar farklı ırklar, yaşamlar, kültürler, insanlar; yani genel olarak bu kadar farklılık olur muydu? Bence olmazdı. Bu benim düşüncemdir.

Çok daha fazla şey yazabilir, örneklendirebilirdim ama bu kadarın yeterli olacağını düşünüyorum. Ben böyle düşünüyorum, siz daha farklı düşünebilirsiniz, başkası daha farklı düşünebilir. Zaten ilk insanlar konuşuyor olsaydı, aralarındaki iletişim bağı da çoğunlukla aynı olacaktı ve çoğumuz da aynı şeyleri düşünüyor, konuşuyor olmaz mıydık?
 • Paylaş
1

Berk, Aslında sorunun cevabı olmayan, sadece düşüncelerimi belirttiğim bu uzun yazı, zamanında başka bir kullanıcının vermiş olduğu cevaba karşılık niteliğindedir.

Tevrat, Kur'an ve İncil'e göre Allah Adem ile Havva 'yı yarattıktan sonra onlara konuşmaları için dil olarak İbranice 'yi öğretmiştir. Zaten bu doğrultuda daha sonra Tevrat indirilmiş ve bununla birlikte İbranice yayılmaya başlamıştır ama tabi bunun bilimsel dayanağı nedir ya da buna alternatif cevaplar nelerdir? Araştırdım ama kesin bir cevap bulamadım. Yazı tarihi Sümerler'in konuştuklarını yazıya aktarmasıyla birlikte başlamıştır. Bunun öncesinde de insanlar, pek dil olarak değerlendirilmesi mümkün değilse de, beden dili aracılığıyla anlaşmaktaymış.
 • Paylaş
4

Birweb Design, O zaman Berkin yukarda yazdığı yazı burada devreye giriyor. Dini yönden birşey diyemem din sorgulanamaz olduğu gibi kabul edilir bunu biliyorum ama kendi kıt mantığımla düşündüğümde yukarda berk kardeşinde dediği gibi eğer ilk insanlar konuşabiliyorduysa neden bu kadar farklı dil türedi dünya üzerinde. Madem ibranice konuştu ilk insan sonrasında gelen insanlarında ibraniceyle devam etmeleri gerekmezmiydi... bu sadece aklıma gelen bir soru ve şimdi bunun cevabını açıkcası merak ettim.

Şaman, Ama @Duyguertuğrul zaten bu kitaplara göre böyle diyor. Bunu bu şekilde sorgulamak o kitapları sorgulamak oluyor. Bilimsel düşünen insanlar zaten Adem ve Havva'ya da inanmıyorlar. Ben bu paylaşımı kendi açımdan faydalı buldum. Dinlerin böyle bir kelamda bulunduğunu bilmiyordum.

Tarik, ibranice mi ögretilmis ilk dil olarak adam ile havaya? ondan sonra tevrat inmis bide öyle mi? nerden uyduruyorsun bu yalanlari, din hakkinda bir bilgin yoksa bari atip tutma. dediklerin hic bir yerde yazmiyor, aksine ibranice ve tevrat ilk insan adam a.s.dan kim bilir kac bin veya kac milyon sene sonra ortaya cikmisdir.

Şaman, Tarık bey doğrusu nasıldır? Hz. Adem'in ve Hz. Havva'nın yaratılış tarihi, konuştukları ilk dil nelerdir? doğrularını yazarsanız biz de sayenizde aydınlanmış oluruz.

Hz. Havva ile Adem hangi dili konuşuyorsa...Gibi bir cevap vermek kolay olurdu ve muhtemelen çok düşünmeme de gerek kalmazdı ama hayır böyle bir cevap yok.Ya da Hz.Havva ile Adem cennette canları sıkılmış ve kendi aralarında yaklaşık 5bine yakın dille anlaşmak istemiş olabileceklerini de düşünebiliriz. Ya da insanlığa fena halde kızgın bir Yunan tanrısı sepetinden bir sürü dili alıp yukarıdan yeryüzüne serpiştirmiş 'birbirlerini anlayamasınlar ve bu yüzden kavga edip savaşarak yokolsunlar!' demiş de olabilir.Ama biz böyle hikayelere de mit diyoruz, ek bilgi. Çünkü adı üstünde hikaye. Hikaye anlatmak filolog, arkeolog, nöröbilimcilerin görevi değil halk ozanlarının, imamların ve siyasetçilerin işidir.
Esas akla mantığa uygun, mitolojk hikaye olmanın ötesine geçmiş bilimsel açıklamalara gelirsek. Dilin orijiniyle alakalı okadar fazla teori ve akabinde tartışma vardır ki bazı akademik alanlar bu konu üzerine tartışmayı yasaklamışlardır.Gelgelelim..Arılardan balinalara, köpeklerden kertenkelelere kadar tüm canlıların iletişim kurma yeteneği vardır, insanlar da dahil. Fakat bu iletişim ağında insanları bir tık öteye götüren, içgüdüsel ve otomatik olmayan, sesleri, anlamları, tonlamaları algılayan yorumlayan ve bu iletişim biçimine organize bir şekilde cevap veren bir yapı vardır, o da beyindeki konuşma merkezidir. Fakat bu iletişim şeklini içgüdüsel iletişim yöntemlerinden ayrı tutamayız. Bütün olarak incelemek gerekir.
Dilin orijiniyle alakalı teorileri anlamak istiyorsak bu konunun yaklaşık 1milyon yıl öncesine dokunduğunu ve bu konunun yalnızca geçtiğimiz 2 yüzyıldır incelendigini bilmek durumundayız.
Bizden çok önceki çağlarda yaşayan primatların kısıtlı kelimeler ve çok gelişmemiş mütevazı bir gramer ile iletişim kurduğunu biliyoruz. Günümüzdeki iletişim seviyesine gelmemizi açıklayabilecek en sağlam teori Darwin'in evrim teorisidir.
Günümüzde yaklaşık 5bine yakın dil konuşulmaktadır. Bunlardan 3bine yakını Afrika'dadır fakat hepsini nerden baksak 20 dil ailesinin altında toplayabiliyoruz. Dil ailesi nedir? Gramer, ses ve yapı bakımından birbiriyle bağlantılı olan dillerin aynı aileden geldiği düşünülür.Savaşlar, salgınlar, ticaret, küreselleşme, sanat ve siyaset akımları dillerin farklı coğrafyalarda birbirleriyle temas etmesine, kaynaşmasına ve farklı bir form oluşturmasına önayak olmuştur. Şuan günümüzde dünyanın yarısı tarafından konuşulan diller Hint-Avrupa ailesine ait dillerdir -Hintçeden Farsçaya, Norveç dilinden Ingilizce ye- Bu dillerin Doğu Avrupa'dan Batı Asya'ya kadar, günümüzde Ukrayna merkezli komünlerce konuşulduğunu biliyoruz. 2000 BC den önce Avrupa dilleri Atlantik'ten Akdeniz'e kadar yayılma göstermiş aynı zamanda da Asya'yı, Iran ve Hindistan'ın çoğu bölgesini işgal etmiştir. Bir diğer dil ailesinin tarihi ise Batı Asya'ya dayanır ve tek bir tane komün gruptan yayıldığı düşünülür, o da Kuzey Arap coğrafyasındadır.

aDil ailelerinin ve konuşulan dilin ırklarla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat bazı ırkların ağız ve dil yapıları mümkün olan en doğru sesi verebilmeye uygun bir şekilde gelişmiştir. Bu yüzden o dili native speaker gibi konuşmak isteyenlerin dil ve ağız yapılarını cerrahi müdahalelerle değiştirdikleri görülmüştür. Fakat 19. Yy sonlarında Nazi'lerin henüz ispatlanamamış 'süper sarışın ırk' teorisinin projeye dönüştürülmesi aşamasında görüyoruz ki ırkçılın Aryan olarak nitelendirdikleri saf beyaz ırkın da dili saf ve ten rengine ait değil tüm coğrafyanın dil ailelerine aittir, evrensel ve katmanlıdir.
Dllerin birbiriyle olan etkileşimine en iyi örnek Batı Avrupa'nın Romans dillerine ayrılmasıdır.Roman dilleri Ingilizce, Italyanca, Almanca, Fransızca, Ispanyolca, Portekizce dillerini kapsarken Germanik diller, Danca, Norvecce, Isvecce gibi dilleri kapsar. Bu ayrilma Roma Imparatorlu'gunun etkilerini tam olarak yansitir.. Italya, Fransa ve Ispanya imparatorlugun çöküşünden sonra Latin dillerini benimserken imparatorluğun doğu ve kuzeyine at Germanik alanlar -şimdinin Belçika'sı- enson saydığim dilleri konuşmaktadırlar.


Bütun bunları anlatma sebebim dilin 'ilk'i ve teki olmadığını tarihsel ve evrimsel süreç içerisinde kültürel, sosyolojik , stratejik etkilerle de harmanlandığını bilmenizi istememdir.
Son olarak: dili anlamanın ilk basamağı 'evrimleşme' ve doğal seleksiyon kavramlarini benimsemektir. Dil canlıdır ve kelimeler tıpkı bir gen gibi seyahat eder, kullanışlılığına, bağlamındaki sağlamlığa göre yaşar ya da ölür.
 • Paylaş
Yazı öncesi zamanla ilgili insanlık tarihi bilgimiz, onların ne yediği içitiği veya nasıl evlerde yaşadıklarıyla sınırlı. Doğal olarak dil, yazıdan çok önce geliştiği için ilk dilin ne olduğunu bilmemiz imkansız. Ama, genel kabul (ki bu kabul özgünlüğünü koruyan kabilelere ve beynin dil altyapısına dayanır), ilk dilin oldukça ilkel olduğu ve aşama aşama gelişmiş olduğudur. Örneğin önce insanlar yalnızca nesneleri isimlendirmiş sonra basit bir gramer ile cümle kurmuş olmalıdır. Buna, göre ilk dil yeni konuşmaya başlamış bir bebeğin diline benzer olmalıdır. Arapça, İbranice veya Türkçe gibi gelişmiş bir dil onbinlerce yıllık insanlık birikimi ister, dolayısıyla ilk dil olmalıları bilim adamlarınca pek düşünülmüyor.

Not: Yazı öncesi, dillerin ortaya çıkış sıralamasını yapmak mümkün olmasa da İbranice ve Arapça yazılı metinler açısından en eski dil (hatta en eski semitik dil) değiller. Elimizdeki, en eski semitik yazılı metin Akadça yazılmıştır. en.wikipedia.org/wiki/semitic_languages
 • Paylaş
Olsa olsa vücut dilidir
 • Paylaş
İnsanın ilk konuştuğu dil belli simgelerden kelimelerden oluşmayan sevgi dilidir.
 • Paylaş
Çok zor bir soru.
 • Paylaş
Bunu anlamanın tek yolu var o da geçmişe yolculuk . Evrende sesin kaybolmayacağı , bir şekilde geçmişin seslerinin durduğu iddia edilir . Dünyanın hereketlerinin tersine gidilirse uzayda duran tarihe ait tüm seslere erişilebilirmis . Kimbilir belki bir gün anlaşılır durum .
 • Paylaş
Kürtçe'dir. :)
 • Paylaş
Bu bizim üniversitedeki dersimizde 2 hafta tartıştığımız konuydu daha doğrusu dil nasıl oluşmuştur sorusuydu. Dini cevaplar var bilimsel cevaplar var ama hepsi birer teori ama bilinen ilk dilleri bilimsel yazılarda bulabilirsin bunlarda sadece şu ana kadar keşfedilmiş tabiki en eskisini keşfetmek biraz zor ama beden dili olma ihtimali yüksek :)
 • Paylaş
Dünyada ilk konuşulan dil luvicedir. Anadolu'da ve kökü Karaman'dır. Ayrıca ilk hayvan Anadolu'da evcilleştirilmiştir. İlk bitki ekimi de Anadolu'da yapılmıştır. Aklınızda bulunsun. Goçlar :)
 • Paylaş
Heralde vücut dili dir
 • Paylaş
Benim aklıma hemen güneş dil teorisi geldi. Hocamız bize bunu lisede sormuştu Araştırma konusuydu.
Tüm dillerin türkçeden doğmuş olabileceğini savunan tez. Atatürk konuyla ilgili bir ekipte hazırlamıştı .
Osmanlı döneminde de araştırma yapılmış. Ademin türkçe konuştuğunu söyleyen bile olmuş efenim.
Vücut dilide bir çeşit iletişim aracı.. o yüzden vücut diliydi de diyebiliriz. Hareketlerini destekleyen seslerle anlaşıyolarlardı ki bu da iletişimdir. Bir çeşit işaret dili de denebilir...
Kimi kutsal kitaplara göre İbranice olduğu söyleniyor...
Ademin birçok dille yaratıldığı çocuklarına öğretip tüm dünyaya saldığı da rivayetler arasında(hangi dilleri biliyordu acep)
Ölü dillerin ilk diller olabileceğini savunanlar var(Sanskritçe vs..)
Sonuç olarak tez çok kesin sonuç yok. =)
 • Paylaş
1

Kıbrıslı Gazeteci, Asya’daki en eski diller Sanskritçe, Çince ve Tamilce. Batı dil grubuna baktığımızda ise en eski dillerin Latince, Yunanca, eski İrlandaca, Gotca ve Litovca olduğunu görüyoruz. Fakat içlerinden en eskisini seçmek nerdeyse imkânsız çünkü konuşulan diller arkeolojiye yansımıyor.

Bu konudaki araştırmalarım esnasında, en eski dil tartışmalarının Osmanlı döneminde de var olduğunu gördüm. Feraizcizade Mehmed Şakir Efendi 1890 yılında ilk insan olan Adem’in Türkçe konuştuğunu belirtmiş. Hâttâ daha da ileri gidip bu dilin nasıl bir dilbilgisi yapısı olduğunu da yazarak açıklamış.(Zaten sonraki yıllarda Güneş Dil Teorisi de bu düşüncenin temelleriyle yükselmiş.) Feraizcizade Mehmed Şakir Efendi, Babil Kulesi* hikâyesini de, bunun Tevrat’ta geçtiğini de biliyormuş. Buna karşın, tartışmalarda Kuran’da geçen ‘Allah’ın Âdem’e tüm adları öğrettiği’ ayetine dayandırıyormuş fikirlerini. Feraizcizade Mehmed Şakir Efendi’nin ortaya attığı bu düşünce ise karşılaştırmalı dil bilim araştırmaları ortaya çıkıncaya kadar devam etmiş.

(Âdem aleyhisselam, Allahü teâlâ ile konuşan bir peygamberdir.) [Hakim]

(Âdem aleyhisselam Cennetten dünyaya inince, Allahü teâlâ, ona her şeyin sanatını, ilmini öğretti.) [Taberani]

Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselama, şu anda dünyada mevcut bütün dilleri öğretti. Âdem aleyhisselam da, Arapça, Süryanice, İbranice ve diğer bütün dillerde kitaplar yazıp her dil ile konuşmuştur. Bu husustaki delillerden biri Bekara suresinin, (Allahü teâlâ, Âdem'e bütün isimleri öğretti) mealindeki âyet-i kerimesidir


Ufak bi arastırma yaptım bu tür yazılar buldum :)
 • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Sami ,cennetten kovulan Adem'le Havva yalnız eeğiller miydi.Iki kişinin anlaşması için o kadar dil bilmeleri niye gereksin ki zaten o dilleri konuşacak kimse de yokken ?

Cennette Hz. Adem ve Hz. Havva hangi dille anlaşıyorsa o dildir.
 • Paylaş
1

Sedef Say, Dedi cahil.. "Bilmiyorum" kelimesi bazen çok kullanışlıdır.Deneyin.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

21416 Görüntülenme26 Takipçi16 Yanıt

Konu Başlıkları