Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Blog sitelerinin popülerliği artacak mı?

Aslında birçok şirketin profesyonel olarak bir internet güncesi tutması gerekli. Hem SEO'ya katkısı hem de diğer sosyal mecralarda paylaşılabilecek fayda odaklı içerik oluşturmanın getirileri düşünüldüğünda özellikle orta büyüklükteki firmalar için blog tutmak bir ihtiyaç.

Ancak arz ederken talebin de olması gerektiğini unutmamak gerek. Ülkemizde okumayı seven insan sayısının azlığı, blog yazarlarının da bir çoğunun okumayı sevmeyen bu kitleden oluşuyla birleşince, ortaya sınırsız sayıda niteliksiz blog çıkıyor.

Blog trafiğinin de çoğunlukla share değil search'ten gelmesi, blogger'lara yapılan yatırımların da boşa harcanmış para olmasının en temel sebebi. Düzenli okuma ve RSS takibi alışkanlığı gelişmedikçe bloglar ülkemizde alternatif mecralar olarak kalmaya devam edeceklerdir.
 • Paylaş
Duyarlı bilinçli kullanıcılar artarsa evet olabilir 
 • Paylaş
Blog Ödülleri bunun hızlanmasını sağlayan bir etmen. En kaliteli bloglar ön plana çıkıyor. Popülerlik artıyor.

Artık Bilkom gibi şirketler Blogger partileri verip, Efes Pilsen kendi blog yazarını yarışmalar ile seçiyor. Bence bir noktaya geldi ve daha da ilerleyeceğine eminim.
 • Paylaş
Aslında şuan en popüler olması gereken sistemler bloglar diye düşünüyorum. Forumlar eskisi gibi bilgi içermekten çok para kazanç sistemlerine dönüştü görüşündeyim.

Tabii sorun sadece arayanda değil blog yazarlarında da var. `Ya bunu yazsam mı ki?` görüşü çoğu blog yazarını durduran büyük bir etmendir. Ne kadar küçük de olsa bir bilgi elbet bir gün bir kişinin işine yarıyor.

Forumlar veya soru sorma sistemlerini açan kişiler ise artık para peşinde koşan kimseler olmuş gibi - ki o konuya hiç bahsetmemeli...
 • Paylaş
Bence şu anda pek popülerliği yok. Gelecekte internetin daha iyi hizmetler sunacağını düşünüyorum.
 • Paylaş
Kesinlikle artıcak hatta arttı bile. İsteyen herkes kendi adına ücretli ya da ücretsiz bir blog açıp dilediği gibi kullanabiliyor zaten. Ancak bu durumda internette bilgi kirliliğine neden oluyor. Siz arama motorunda birşey ararken bu bloglardaki konuyla alakasız bilgiler de zaman kaybına neden oluyor.
 • Paylaş
Bence kesinle artacak, blog yazarları sadece gelir odaklı değil de gerçekten kullanıcılarına / okuyucularına faydası dokunacak makaleleri hazırladığında bu anlamda büyük mesafe katedeceğimizi düşünüyorum.
 • Paylaş
Oraya doğru gidiyor. Ama internet çöplüğü kavramı da gelişiyor bir yandan :))
 • Paylaş
uzun yıllar sonra belki
 • Paylaş
Evet, kesinlikle. Blog yazarları kendi kategorilerinde uzmanlaşacak, blog yazarlığı prof. bir meslek haline gelecek. Markalar kendi platformlarında yazmaları için prof. bloggerlarla çalışacaklar. Bir konuda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız bence şimdiden yazmaya başlayın :)
 • Paylaş
Blog site popülerliği Türkiyedeki mantığı internetten para kazanma uğruna açılmış tema ve içerik konusunda sıfır kalitede siteler sadece çöp site olarak görülür. Site popülerliği Artacak ama popüler olan sitelerden kopya içerik çalmakta popüler olacak... Bilincli webmasterlar pingback yaparak hem karşı siteye desteği olacak hemde alınan kaynağın sitesinde pingback konusu çıkarak faydalanmış olacak. Örnek link gösterecem ama konuyla ne alaka diyen çıkar diye göstermiyorum talep olursa yazımın altında pingback çalışması görmek isteyen olursa yazsın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2210 Görüntülenme20 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları