Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada var olan paranın yaklaşık %97'si dijital ortamda, %3 gibi bir kısmı piyasada. Bir ülkenin dünya bankasına olan borcunu sıfırlaması için dünyadaki bütün paraları toplaması gerekiyor, aksi halde borcunu ödemesi için yine faiz alması gerekiyor. Dünyada bağımsız bir ülke olabilir mi?

borcsuz bir ülke olabilir mi ? Düzenle
Para, ister dijital olsun ister kağıt üzerinde olsun, sadece temsilcidir. Yani paranın dijital olması, etkinliği üzerinde her hangi bir fark yaratmıyor. Ki zaten kağıt para da bu anlamda sanaldır. Altın ve gümüş ağır materyaller olduğu için onlara tapu çıkarıldı ve onlar yerine tapuları kullanıldı. Yani borcunuzu ödemek için dünyadaki bütün kağıt paraları toplamanıza gerek yok. Dijital parayla borç ödemenin önünde bir engel yok. Para üretilen ve tükentilen materyallerin temsilcisidir ve bir ülke tükettiğinden çok üretirse borçlarını öder.

Bağımsız ülkeye gelince, dünyadaki diğer ülkelerin ekonomilerinden bağımsız bir ekonomi mümkün değil. Ama, bağımsız olmaktan bahsedenler bundan bahsetmiyorlar. Ekonomik ve siyasal kararlarını kendisi veren bir ülke olabilir ve vardır. Daha yeni (5 yıl kadar olmalı) Venezuella , kendi petrolleri üzerinde ABD ve Venezuella'daki petrol şirketlerinin aleyhine kararlar aldı ve bunlar uygulandı.

Kendi ülkemizin zaafiyetlerini görmezden gelmek için "dünyada durum bu her ülke böyle" demek ülke olarak kendimzi kandırmaktır bana kalırsa.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

352 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları