Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

2014 e-ticaret eğilimlerinde yeni nesillerin Facebook'a olan ilgisinin azaldığını gözlemliyorum, Twitter, İnstagram, WhatsApp uygulamaları daha çok tercih edildiği gibi C2C ve B2C ticaret de bu mecralarda hayat buluyor. Dikey pazaryerleri daha çok ilgi çekiyor ve dikey üzerinden tüketiciye sunulabilecek farklı hizmetler mobil uygulamalar üzerinden yürüyecek gibi duruyor. İndirim siteleri uzun süre daha iş yapacaktır ama gerçek indirimler sundukları, iyi hizmet verdikleri sürece. İnsanları birer sayı, kredi kartı ve kimlik bilgisi olarak algılayan ticaret anlayışı vahşileştikçe gelecekte halkın kendini koruyabileceği, kendini ifade edebileceği, örgütlenebileceği, gerekirse takas sistemleri, imeceler, üretici örgütlenmeleri kurabileceği, devasa sermayelerle mücadele edebileceği tek yerin yine İnternet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar gelecekte İnternet üzerinde heterotopyalarını daha kolay kuracaklar, isteyen ticaret, isteyen imece, isteyen takas, isteyen mülksüzleşerek ve paylaşarak yaşayacaktır.
  • Paylaş
Sene 2016, gelecekten bildiriyorum :))

e ticaretin hacmi büyüdü, mobil alışveriş oranları fırladı. İhtimal dahi verilmeyen, kendilerine milyonluk ciro hedefi koyan şirketler battı :) Bunların içinde network marketinge dayalı olanlar da vardı, onlara üzülmedim mesela :)
  • Paylaş
Globel anlamda e-ticaret ödeme sistemleri ve taşımacılık sektörünün gelişmesine paralel bir büyüme yakalayacaktır.

Türkiye'de geçmişte çok büyük hatalar yapıldı, kredi kartı sahteciliğine maruz kalan ve batan bazı internet sitelerinden paralarını geri almada zorluk çeken küçük bir kitle çok daha büyük bir kitlenin e-ticarette ilk alışverişini yapmasını engelledi.

2008 yılında özel alışveriş kulüpleri ve grup satın alma siteleri e-ticareti hiç aklından bile geçirmeyen bambaşka bir kitleyi online alışveriş ile tanıştırdı. Bu yıldan sonra online alışveriş yapan kişi sayısı hızla arttı fakat maalesef indirim mantığı ile başlayan bu furya internet alışverişinin indirim üzerine kurulmasına sebep oldu.

Bundan sonraki süreçte her ne kadar yapılan ilk denemeler başarısız olsa da "sosyal e-ticaret" alanın yükseleceğini düşünüyorum. Dünya trendlerine baktığımızda Türkiye'de de özel üretim ürünlerde ve buna yönelik pazar yerlerinde ve sosyal sitelerde bir büyüme olacaktır.
  • Paylaş
Türkiye ve dünyada e-ticaret işi AVM'leşmeye doğru gidiyor. Yani e-ticaret siteleri bakkallar gibi her yerde türemeye sayıları binler ile ifade edilmeye başlandı. Benim düşüncem küçük e-ticaret siteleri hızla yok olmaya başlayacak. Çok büyük çapta büyük sermayeli siteler ayakta kalarak pazarı ele geçirecekler...

Dolayısıyla dünyada ya da Türkiye'de bir e-ticaret sitesi kurmak için bir AVM kuracak kadar sermaya gerektirecek ve geçtiğimiz yıllardaki gibi güncel ve yıldızı yükselen bir iş alanı olmaktan çıkacak düşüncesindeyim.

Dolayısıyla yeni trend de e-ticaret işine büyük sermaye yatırmak diye cevap verebilirim.
  • Paylaş
E ticaret iletişimin daha da artması ile kaliteli ürün yapmaya , tüketicilerin tam bilgiye yakın bİlgilenmesine sağlıyor. Tabiki birçok kalitesiz ürünler kandırmalar ortaya çıksada bunlar zamanla piyasadan siliniyor. Yani iyi mal kötü malı kovuyor bu da tüketicilerin refahında artışa sebep oluyor.
  • Paylaş
Cağımız internet çağı sanal ticaret katalog satıcı gelecekte millet eğlenecek çalışacak evden sipariş verecek malını kargo kurye taşıyacak. Alıcı çok uyanık satıcı müşteriyi kandıramayacak çünkü nesil daha bilgili olacak
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

326 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt