Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bildiğiniz mantar çeşitleri nelerdir?

Höbelen mantarı biliyorum ve Sinop taraflarında oluyor. Akrabalarımız getirirdi ve közlerdik. Ama ağır geliyor insana çok yenirse.
 • Paylaş
Kültür mantarından başkasına sıcak bakmam. Tırs tırs oluyorum. Bir kere istiridye mantarı yedim ki o da kültürlü bi abiydi sevmedim. Şapkalı olacak, kültürlü olacak.
 • Paylaş
7

Winterwitch, istiridye mantarı aslında çok lezzetlidir belki iyi yapılmamıştır yada taze değildi yediğiniz =)

Hakan, Bir aşçıya verilecek cevap mı bu bilmiyorum ama, mangalda pişirdim :-):-)

Winterwitch, aşçı değilim ben yaaa =)
işte demek elinizde lezzet yok diyerek hobbb sıyrılıyorum hemen (çok fenayım) :D

Hakan, Exküte çiiif :-)

Winterwitch, chef de cousine de olurum :P

Hakan, Bu arada lezzet durumunu bilmem ama. Motosiklet egzosunda folyo ya sarıp bonfile pişirmiş bi adamdan ne beklenir ki :-):-):-)

Winterwitch, ühüüüü benimde motosikletim olucak egzosunda folyoya sarıp pizza bile yapıcammmm

 • Trüf mantarı dünyanın en lezzetli mantarıdır, yerin altında yetişir, özel domuzlar koklayarak bulurlar ve oldukça pahalıdır.
Mantar
 • Kaya mantarı, yine nefis bir mantardır.
Mantar
 • Pfifferling, yine en lezzetli mantarlardandır, Türkiye'de hiç görmedim de yemedim de.
Mantar
 • Orman Champignon mantarı yediğimiz kültür mantarlarının yabanisidir ve bu bile bizim normal mantarlardan çok daha lezzetlidir.
Mantar
 • Kestane mantarı da nefis bir türdür, bundan da yurdumuzda görmedim
Mantar

 • Psylos, bunların tadı iyi değildir ama 20g yaş ya da 2g kurusunu yediğinizde dünyanızın tadının çok güzelleştiğini söyledi bir arkadaşım.
Mantar

 • Philosopher Stone denen filozof taşı anlamına gelen toprak altında yetişen bu mantarın da tadı oldukça lezzetsizmiş ama dünyadan çok daha fazla tat almanızı sağlıyormuş yine aynı arkadaşıma göre.
Mantar

Aşağıdaki iki mantar ve trüf mantarı hariç mantarlar genellikle aynı şekilde yenirler. Yani, sote, pilavla karışık pişmiş, sapı çıkartılıp içine kaşar ve biraz tereyağı konarak fırında ya da aynısı alu folyoya sarılarak mangalda. Öğütülüp çorba da yapılabilir, yani dilmlenip pişirilip mikserden geçirmekten bahsediyorum, buna bir de tatsız krema koyarsanız tadından yenmez. Bir de en sevdiğim hali aslında önce yumurtaya sonra galeta ununa bulanarak yağda kızarmış halidir. Trüf mantarı ise fiyatından ve gerçekten çok yoğun lezzetinden dolayı eser miktarda spagettileri ve bir çok yemeği lezzetlendirmede kullanılmasının yanı sıra çikolataya bile karıştırılır. Diğer iki mantar arkadaşımın söylediğine göre pişirilmeden yeniyormuş.

Şimdi arkadaşlar domuz kısmına itiraz edeceksinizdir mutlaka ama Alman ve Avusturyalılar bu mantarları bulabilen yaban domuzlarını evcilleştirip bu iş için kullanıyorlar. Hayvanlara da Trüffelschwein diyorlar. İnanmayan aşağıdaki linkten kontrol eder. Sayın sünni arkadaşlar bu kıyağımı da unutmayın. İthal türffel yemek yok...

de.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%BCffel
 • Paylaş
4

Hakan, Abi domuz değilde. Köpek olmasın o kokluyan heywan :-)

Şaman, Valla Almanların ve Avusturyalıların Trüffelschwein'ları var, onlar buluyorlar, bizde köpeğe de arattırıyor olabilirler.

Şaman, Yalnız Alman bu iş için domuzu seçiyorsa ki Alman kurtları da meşhurdur, domuz daha verimlidir bu konuda.

Hakan, Trüffelschwein'ları varsa tamam :-):-) küçükken bizimde vardı. Artık neyse o :-)

Kültür mantarı klasik zaten =)

İstiridye mantarı

Mantar

Sadece Alanya'da görebildiğim köylü teyzelerin topladığı ve pazarlarda sattığı şekil olarak istiridye mantarına benzeyen rengi kırmızı olan mantar.

Mantar

aslında burda tam kırmızı durmuyor hatta belki bu benim söz ettiğim kırmızı mantar bile değildir. : D

Birde tüm mantarlar için geçerli mi bilmem ama köylerde mantardan zehirlenenler çok olurdu. Nedeni sürekli aynı yerden toplanmasıymış. Söylediklerine göre aynı yerden birkaç kereden fazla toplarsan(toprak yüzünden) zehirlenme olabiliyormuş. Bunu önlemek için mantarın olduğu yerde toprağı kazıp solucan atıyorlarmış solucan yaşarsa o toprakta sorun olmadığı anlamına geliyormuş. Tabi bu bilgi gerçeği yansıtıyor mu bilemem. =)
 • Paylaş
Valla arkadaşlar askerde kırşehirli bir arkadaşımın ayağında bir mantar vardı, artık ne mantarı bilemiyorum ama "yasin mantarı" diyebilirim (elemanın ismi yasin idi) . Allah kimsenin eşinin dostunun ayağına öyle mantar vermesin. Bütün bölüğün midesi bulanıyordu adam botunu çıkarttığında.
 • Paylaş
Kanlıca
Kızıliçi
Cincile
Geyik mantarı
 • Paylaş
Babamın toplayıp evde kavurduğumuz mantar kısaca tirmit.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

809 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt