Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya'daki en başarılı Türk doktorlar kimlerdir?

Plastik Cerrahi Prof. Dr.Onur Erol
Tıp

Ünlü doktor yüzüne kezzap atılan Katie Piper'ın yüzünü böyle düzeltti.

Tıp

Tıp
  • Paylaş
Türk doktor Onur Güntürkün, Almanya’nın Nobel’i olarak kabul edilen Leibniz Ödülü’ne layık görüldü.

Tıp Bilimine ışık tutacak çalışmalarda bulunmuş bir Türk'ün şaşırtıcı öyküsü.

Yaşamını tekerlekli sandalyede sürdürmektedir. Onur Güntürkün 4 yaşında iken bir kaza geçirdi ve sağ ayağını paslı teneke kesmesi sonucu çocuk felci geçirdi.
Türkiye'de tedaviye cevap vermedi ve dayısının yanına Almanya'ya götürüldü. Çok uzun tedavi sonrasında Almanca öğrendi fakat yine de yürüyemeyecek sadece ellerini ve kollarını oynatabilir duruma gelecekti.

Lise eğitimine Türkiye'de İzmir atatürk Lisesinde devam etti. Tübitak'ın bilimsel deney yarışmalarına katıldı. Liseyi 1. olarak bitirdi ve Almanya'ya geri döndü.
Bochum Üniversitesinde psikoloji eğitimi almaya başladı. Elektrofizyoloji, nöroanatomi, lateralizasyon alanlarında denemeler yaptı. 1983 yılında Bochum Üniversitesi Üstün Araştırmalar Ödülü’nü aldı. 1984’te doktorasını bitirdi. Bursla Amerikaya gitti. Dönüşte Almanya’da doçentlik tezini verdi.1992’de Alman Araştırma Fonu’nun 1 milyon marklık bilim ödülünü kazandı. Bu ödülle birlikte 35 yaşında, Bochum Ruhr Üniversitesi’nde profesörlüğe atandı. Almanya’nın en genç profesörü oldu. 1995’te Almanya’nın en saygın bilim ödüllerinden Krupp
Bilim Ödülü’nü kazandı. 1997’de ordinaryüs profesör oldu.

Tıp

Tıp
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1433 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları