Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyadaki pahalı mantarlar nelerdir, en pahalısı hangisidir?

Trüf mantarı yenilebilen en pahalı mantar diye biliyorum. Yer altında ve tamemen doğal yollarla oluşuyor özel yetiştirilmiş köpekler tarafından bulunuyor. Yemeklerde gramla ölçülerek kullanılıyor, aşçılar arasında saygınlık gerekçesi çünkü trüf mantarını her aşçı tedarik edemiyor, biraz piyasanın ender isimlerinden olmanız gerekiyor. Bulunduğu bölgeye göre 20000 dolar/kg diye duymuştum fiyatını.

Bir de uyuşturucu etkili mantar var ilkel çağlardan beri kullanılıyor halüsinasyonlar gösteren çok etkili bir mantar, tarih boyunca yazarlar, ressamlar ve liderler kullanmışlar genelde, fiyat ne kadardır hiç bilmiyorum ana tor yüklü browser kullananlar internetten satıldığını filan görmüşler.
  • Paylaş
2

Şaman, "tor yüklü browser kullananlar internetten satıldığını filan görmüşler." :))

Trüf mantarı dünyanın en pahalı mantarıdır.Kilosu 2000-4000 euro arası değişir.Havyardan sonra dünyanın en pahalı yiyeceğidir aynı zamanda.Başta Fransa,İspanya,İtalya ve Hırvatistan'da üretilir.Özellikle Fransa'da büyük bir nüfusun geçim kaynağıdır.Genelde yağ,krema ve yumurta içeren yiyeceklerle birlikte ya da et ve salatayla tüketilir.Türkiye'de ise Güneydoğu Anadolu,Trakya ve Kuzey'de bulunur.

Mantar
  • Paylaş
Trüf mantarı olarak bilinen fransada karaelmas olarak bilinen mantardır. Ticari değeri yüksek bir mantardır. Çok sayıda alt türü vardır Türkiyenin güneyinde keme, domalan olarak değerinin farkında olunmadan tüketilen türleri mevcuttur, ve hatta israilden gelir ucuz ucuz toplarlar diye duymuştum. Havyardan sonra en pahalı gıda maddesidir. Aman dikkat edin olurda birgün bir restoranda trüf soslu gibi bir ibare eklenmiş yemek siparişi verirseniz kallavi bir hesapla karşılaşınca şaşırmayın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5260 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt