Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya'nın 7 harikası neye göre seçilmiştir?

Günümüzde herkesin kabul ettiği Keops Piramidi,
Dünya Tarihi

Babil'in Asma Bahçeleri,
Dünya Tarihi

Zeus Heykeli,
Dünya Tarihi

Rodos Heykeli,
Dünya Tarihi

İskenderiye Feneri,
Dünya Tarihi


Kral Mausollos'un Mezarı (Halikarnas Mozolesi),
Dünya Tarihi

Artemis Tapınağı,
Dünya Tarihi

listesi M.Ö 2. yy'da son halini aldı. İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı 2007'de yedi yeni harikayı belirlemek için altı yıl boyunca süren bir anket oluşturdu. Oylama 07.07.2007'de sona erdi. Bu oylamaya göre yedi yeni harika:

Ürdün'deki Petra Antik Kenti,
Dünya Tarihi

Çin Seddi,
Dünya Tarihi

Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli,
Dünya Tarihi

Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti,
Dünya Tarihi

Meksika'daki Chichen Itza Piramidi,
Dünya Tarihi


İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum,
Dünya Tarihi


Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.
Dünya Tarihi
  • Paylaş
1

Caner Acu, Soruda 7 harikayı sormuyor,neye göre seçilmiştir diyor. Ben cevabımı alamadım açıkcası..

Denk gelecek ya, bugün bir ara bi aklıma geldi, acep bu yeni harikalar ne ola ki dedim. Sonra iş güç karıştı bakmayı unuttum ve pat diye burada karşıma çıktı, benden bi cacık olmaz ama sanırım inploid ermeye başladı :))
  • Paylaş
Hatırladığım kadarıyla 7 yılda bir seçiliyor ve son seçmeler de online olarak oy kullanma hakkı verilmişti. 7/7/7 de açıklanacak olan listedeki adaylar arasında, çok gariptir, Dünya'dan ve Türkiye'den de bir çok kent ismi yer almaktaydı.

Burada da wikipedia bilgisi mevcut.

=>Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır. UNESCO ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır.
İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı'nın, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya aralarında Ayasofya'nın da bulunduğu 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve Yeni Yedi Harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti. Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası,Portekiz'in başkenti Lizbon'da ilan edildi. Dünyanın Yeni 7 Harikası; Ürdün'deki Petra Antik Kenti,Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen ItzaPiramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2198 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt