Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünya'nın çoğu yerinde 18 yaşına gelen biri kendi evine, hayatına başlıyor. Bizde az da olsa bu uygulama olsa da bir çoğumuz halen aileyle birlikte yaşıyoruz. Hangisi kişinin gelişimi açısından daha uygun. Kendi hayatını kurmak mı, aileyle birlikte yaşamak mı?

18 belki biraz erken ... Zihinsel ve bedensel gelişiminde herhangi bir sorun yoksa her birey mutlaka kendi kazancını elde etmeli ve üniversiteden sonra ailesinin yanına dönmemelidir. Kişisel tecrübe ve hayat tecrübesi açısından gerekli olan budur. Kendi kazancını sağlamayı ve kendi kendini idare edebilmeyi öğrenememiş bireyler hep başkalarına muhtaç ve ezilerek yaşarlar ki bu mutluluğa bir adım bile yaklaşamamak demektir. Eğitimini tamamlamış olmak bahsettiğiniz konu için önemli bir kriterdir.
  • Paylaş
Zor soru, ilk göründüğü gibi değil cevabı. Kişisel gelişim kitaplarından fırlamış cümlelerle, popüler modern tozpembe cevaplar vermek isterdim, bol beğenili.

Kişisel gelişim için, hayat tecrübesi lazımdır, o da ancak tek başınalıkla sağlanır, 18-20 yaşına gelince ebeveynlerden ayrılıp, ayrı bir hayat kurmak lazımdır, yaklaşımından bahsediyorum.

Bu herkes için geçerli olmayabilir, her topluma uymayabilir, gelir seviyesiyle birçok farklı cevapları olabilir, birçok farklı açılıma kavuşabilir.

Adam 35 yaşında, 10 yıllık evli, bırakın ayrı eve çıkmayı, ayrı bir hane olmuş artık, memleketten çuval çuval destek gelmese ayakta durması mümkün değil, yani ekonomik durumlar...Azınlık mı bu kesim, yoo çoğunlukta bu kesim, bakınız hürriyet gazetesi belediyenin erzak dağıtım kamyonu önündeki kuyruğa...Neyse 10 yıllık evli kardeşimiz de çalışırken kardeşlerini okutmuş evlenmeden önce her ay para göndermiş. Demek ki, sosyal bağlar farklı gelişmiş, hayatta kalma dürtüsüyle birbirine kenetlenmiş aile bireyleri. Maslow hiyerarşisi her yerde, yani önce karın doyacak, barınma sağlanacak, sağlık güvenlik ihtiyacı, sonra yoga plates piyano dersi...

Takıldığım yer aslında bunlar da değil, daha bi bilimsel kıllanma...

Ailesinin yanında yaşayan bir 20 yaşında birey, sabahtan akşama dışarıdaysa, zaman zaman arkadaşlarında kalabiliyorsa, bunun onun kişisel gelişimine ne engeli, ne etkisi var ki, illa aç sokakta mı kalsın, ABD deki gibi en dibe vurup bir süre striptiz kulüplerinde mi çalışsın, mini etekli barmaidlik, daha kötüsünü söylemeyeyim....

Neyse uzatmıyacağım, kıllarım diken diken bu sabah, ailesiyle birlikte sonuna kadar yaşayarak, o huzurlu güvenli sosyal ortamından sonuna kadar yararlanmalı, eş zamanlı olarak kendi sosyal yaşamını kurmalı, ayrı bir eve geçse de, sık sık ailesiyle bir araya gelmeli, evlendiğinde ayrı bir hane olduğunda bayramlarda seyranlarda ailesini ziyaret etmeli, yaşlandıklarında onları huzur evine değil de, kendi evine taşımalı, yeni doğan bir bebek gibi altlarına kaçırmaya başladıklarında, bir zamanlar kıçını yıkayan annesinin güzelce kıçını yıkamalı..kişisel gelişimmiş peh...asosyallikten nesil kafayı bozacak uyuşturucu her yerde, kişisel gelişim... Aylık 10.000 TL destek gelecekse, bilmem ne rezidansında daire kiralayacaksan, kuru temizleme, yemek daireye servisse, geliştir tabi kişiseli. .
  • Paylaş
İkisinden de biraz.
Cevap sosyal iletişim kurma biçimimizde yatıyor.
Dependent-independent ve interdependent dependent yani bağımlı olan bizdeki iç içe kişisel sınırların olmadığı herkesin birbirinin yaşam kararlarına mahremine kadar girdiği ilişki biçimi Independent yani bağımsız olan (bazı batı ülkeleri) veya yukarıdaki örnek gibi ilişkilerin koptuğu insanların yaşamlarındaki gelşşim ve değişim süreçlerinden habersiz en yakınındaki insan dan dahi kilometrelerce uzakta olabildiği yaşam biçimi.
Doğrusu ise interdependent- bağlı ilişki: İnsanların kişisel sınırlarını koruduğu halde yakınları ve diğer insanlarla belirli frekanslarda ve karşılıklı saygıya dayalı oluşturulan bir mahrem derinliğinde temasta olmaları üzerine kurulan ilişki biçimi...
  • Paylaş
İçinde yaşadığımız kültürü eleştirmek zordur esasen ... Mantık çerçevemizin büyük kısmı o kültür ile şekillenmiştir... Ama işin neticesine gelirsek, ulusal kalkınma raporları, insani gelişmişlik raporları, medeniyet tanımlamaları tek bir sonucu veriyor ...

Bize yanlış gelse de adamlar doğru yolu bulmuş ... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

320 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt