Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyanın en çok kazandıracak iş fikri bir ilhamsa ve bu sadece ve önce sizin zihninizde oluşmuş olsa idi ne yapardınız?

Merhabalar, hiç bir fikir ilk başta dünyanın en çok kazandıracak iş fikri olarak yola koyulmadı kendilerine zaman içerisinde değer kattılar. Çok kazandıracak fikir olarak değil, çok değerli, kaliteli fikir olarak bakılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Yıl oldu 2013 bundan 10 yıl belki 15 yıl öncesine kadar fiber internet starwars geyiği oluyordu şimdi ise hepimiz inanılmaz bir internet hızı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz ve ufak kesintilerde büyük can sıkıntıları, stresler yaşıyoruz. Şuraya bağlamak istiyorum eğer siz bir şey üretecekseniz, rekabete başlamadan önce ya da sonra hazır olmanız gerekiyor aynı şekilde başarısızlığa da. Vereceğim örnekleri inceleyelim; UNO mesela daha önce kimse ekmekleri poşete koyup satmayı düşünmedi mi? Şuan günümüzde Apple'dan önce hiç mi düşünülmedi inovatif teknolojik aygıtlar üretmek? Bu örnekler çoğaltılabilir demek istediğim rekabet ve elinizdekileri ya da elinize geçecek olan fırsatları iyi değerlendirmeniz.

Peki diyelim gerçekten dediğiniz gibi bir durum gerçekleşti ne yapardık? Bunu girişimci ruhlu birisi sormazdı diye tahmin ediyorum, girişimci cesur ve dik kafalıdır, kafasındakini hemen uygulamaya sokmak ister. Bir projeye başladığımızda nasıl onun ilk önce betasını yayına sokuyorsak (bkz; inploid) aklımıza gelen her değerli fikir içinizde bir heyecan uyandırıyorsa bunu denemek için mutlaka çalışır bir prototipini geliştirmeniz gerekir. Atılacak adımlar sırasıyla gelecektir, durmayın başlayın!

Sevgiler... :)
 • Paylaş
Ne kadar iyi bir fikrin olursa olsun, tek hedef o fikri soyut düşenceden somut tarafa taşımak için para bulmak gerekiyor, bütün mesaimi bu fikre lazım olan parayı bulmak için harcardım
 • Paylaş
Bence bu durumda sorulması ve yanıt alınması gereken maddeler şunlardır:
 1. Öncelikle bu iş fikrinin dünyada benzeri var mı?
 2. Var ise, bu fikir başarılı olmuş mu?
 3. Yok ise, bu fikrin başarılı olması için neler gerekiyor?
 4. İş Planı var mı?
 5. Kaç kişinin çalışması lazım?
 6. Ne kadar para lazıım ve bu parayı nereden bulabilirim?
 7. Para var olduğunda, ne kadar sürede proje tamamlanacak?
 8. ....
 9. ...
 10. ..


şeklinde bu liste uzar gider, taa ki proje için fiilen çalışmaya başlayana kadar.

 • Paylaş
Sadece iş fikriyle para kazanmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Fikri hayata geçirebilmek önemli olan. Hayata geçmiş en uyduruk fikir, hayata geçmemiş en mükemmel fikirden daha çok kazandırır.

Fikri hayata geçirmek için de iki şeye ihtiyaç var bir cesaret, iki adım atmak.

b) Harekete geçmek için neyi beklediğinizi sorardım.
c) Zihninize hapsedecek kadar değersiz gördüğünüz bir fikirle ilgilenmezdim. Hayata geçmemiş, geçirilememiş bir fikir 5 para etmez.
 • Paylaş
begenirsem ortaklık teklif ederdim
 • Paylaş
O kravatı biraz daha sıkmamızı mı bekliyorsun? :)
 • Paylaş
b) Benim zihnimde mevcut olduğunu bilse idiniz ne yapardınız? c) Bu bende bir sırsa açıklamamı sağlamak için ne yapardınız?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1731 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları