Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyanın en garip hastalıkları nelerdir?

Arijiri: Mavi ten sendromu olarak da bilinir. Kişi, diğer insanlardan farklı bir cilt rengine bürünür. Kişinin bu hastalık sonucu bütün vücudu mavi ve mor rengine dönüşür. Gözle görülür bir şekilde kendini gösteren belirtiler, kişiyi dış ortamdan uzaklaştırıyor. Arjiri, nadir görülen bir hastalıktır ve ölümcül ya da tehlike arz eden bir rahatsızlık türü değildir. Fakat insanı psikolojik olarak etkilemekte ve içine kapanık, toplumdan uzak bir birey haline dönüştürmektedir. İnsanlar tarafından tepkiyle karşılanan kişi, bir daha sokağa çıkmak istemez ve kimi zaman alaycı tavırlar ile karşılaşabilir. Mavi rengi yüzünde ve diğer uzuvlarında taşıyan kişi, toplumdan soyutlanır ve bulaşıcı olduğu düşünülerek bu kişiden uzaklaşılır.

Hastalıklar
  • Paylaş
Trimethylaminuria

Kötü kokan balık sendromu olarak da bilinir. Metabolik bozulmanın, trimethylamine’nin (TMA) vücutta oluşmasına izin vermek yerine, onu parçalamasıdır. Böylece TMA nefesten, terden, idrardan çıkmaktadır, ve çürümüş balık gibi kokmaktadır.
Bu insanlar için çok fazla duş almak, parfüm sürmek işe yaramamaktadır, koku kalır hatta tüm odayı da kokutabilir. Bu durum hem sosyal hem psikolojik olarak yıkıcıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

826 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları