Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyanın en sağlam yapıları hangileridir?

Göbeklitepe ve Nemrut kalıntıları dünayanın en sağlam yapıları arasında sayılamazlar. Nedenlerine gelince... Göbeklitepe buluntuları binlerce yıldır toprağın altında kaldığı için korunabilmiştir. Toprak altında kalmasalardı, bugün belki izleri bile bulunamazdı. Nemrut kalıntıları da depremlere ve doğa olaylarına dayanamamış, heykellerin başları vücutlarından kopmuştur.
Piramitler, form ve yapı şekli bakımından şu an itibarıyla dünyanın en sağlam yapıları olarak sayılabilir.
Fakat, günümüz teknolojisiyle inşa edilen yapıların da bir çoğu, rüzgar, deprem, hareketli ve sabit yükler göz önüne alınarak ve güvenlik katsayılarıyla çarpılarak statik hesapları yapıldığından gayet de sağlamdırlar.
  • Paylaş
Piramitler. 5000 yıldır ayaktalar ve bir 5000 yıl daha giderler!
  • Paylaş
Nemrut Dağı örnek verilebilir. Aynı zamanda Unesco Dünya Kültür Mirası listesindedir.

Bina

  • Paylaş
Şanlıurfa'da bulunan Göbekli Tepe de bunlardan biridir.Cilali Taş Devri'nde yapılmış bu yapı dünyanın en eski tapınağıdır.
Bina

Bina

Bina  • Paylaş
3

Solsoledo@tailchute ve @lorquina aslında Göbeklitepe ve Nemrut Dağı'na birer yapı diyemeyiz. Bunlar daha çok açık hava kült merkezleridir, ortada mimari anlamda bir yapı yoktur. Göbeklitepe'de steller, Nemrut'ta da heykeller vardır (gerçi Nemrut'ta dağın kendisi bir tümülüs veya piramit mantığıyla yığma olarak yapılmıştır ama, yine de bir bina yoktur ortada).

Tailchute, Dünyanın en sağlam mimari yapılarını sormadığı için ben Nemrut'tan bahsettim. M.Ö'ye dayanan bir geçmişi var.

Tailchute, Dünyanın en sağlam mimari yapılarını sormadığı için ben Nemrut'tan bahsettim. M.Ö'ye dayanan bir geçmişi var.

ABD' de Risk Management  adlı analiz dergisi Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar terminalini dünyanın en sağlam 5. yapısı seçmiş.Nedeni ise dört bir yanında depreme dayanıklı 300 dev sismik izolatör bulundurmasıymış..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2117 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt