Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyanın önemli bir bölümünde alışveriş merkezleri metruk binalara dönüşmüşken, giderek çoğalan AVM'lere bizim ne kadar ihtiyacımız var?

İstanbul özelinde hiç yoktu ... artık var ... yoğun çalışma hayatı (gerekliliği tartışılır - bence tek nedeni kontrolsüzlük ve çalışma şartlarının patronların insiyatifine bırakılmış olması), inanılaz bir insan yoğunluğu ( gereklilği tartışılır - büyüme programları tüm ülke geneline yayılsa olmazdı ), ulaşım eziyeti (kent pazarı olarak tabir edebileceğimiz; bölgelerin ana caddeleri veya alışveriş alanlarına kısıtlı ve eziyetli lulaşım sorunu ve en önemlisi soyutlanmış korunaklı sitelerde artış ve kentlinin bu alanlara göçü düşünüldüğünde alışveriş merkezlerine ihtiyaç var. Ama aslında yok, l olmamalı. Yaşanabilir bir kent yaratıldığında kent kendi alışveriş alanlarını yaratır. Uzun süre maruz kalındığında sağlığa olumsuz etkisi olan yapay ışığa gerek kalmayan, yorgunluğa neden olan gereksiz bir uğultunun olmadığı aanlarda alışveriş yapmak kadar keyifli ve mutlulk verici birşey olabilir mi? Dünyanın birçok yeri derken gelişmiş ülkelerden bahsediyoruz sanrım. Sonuçta garden cities ( bizdeki karşılığı Kemer Country sanırım : ) ), gated communities (bizdeki karşılığı korunaklı soyutlanmış siteler ) de ithal ettiğimiz oluşumlar. Bunlar gelişmiş ülkelerde suç olgusunu artırır oluşumlar olarak görüldü ve kente geri göç etmesi için toplum ters yönde etkilendi. Eeee bizde 50yıl sonra moda oldu. Son onyılda kent merkezleri yine revaçta çünkü insanlar yaşayarak sistemin olumsuzlukarını gördü ve geri göçe başladı ( tabii üst gelir düzeyinden bahsediyoruz : ) inceleyiniz Galata Bölgesi. Konu ile ilgili olarak Tarabaşında suç neden bitmiyor, Sulukule Kentsel Dönüşüm neden oldu? EEEE birilerine kent merkezinde ev lazım yıprat-yıldır-boşalt : ))) AVM sistemine dönersek ne zaman akıllanacağız. Bizim akıllanmamızla ilgili değil artk durum. Zaman yok, kalabalık çok, trafik gani ve bir AVM dışarıda 3-4 belki fazla saatinizi alacak işlerinizi 1saatte halletmenizi sağlıyor hemde otoparkı var veya içine metro ile direkt ulaşım var... Üst düzey gelir grubuna gelince : ) Kanyon mu Nişantaşı mı? Tabii ki revaçta olan Nişantaşı : )))
  • Paylaş
Ankara'da haftasonu yanyana bulunan 2 AVM de ağzına kadar doluydu. Her mağazada kasalarda sıralar vardı. Foodcourt katı zaten hıncahınç. Görünen o ki biz, kullanıcılar AVM leri böle kullanmaya devam ettiğimiz sürece çok ihtiyacımız var.
  • Paylaş
AVM ler senaryonun içinde bence
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

818 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt