Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dünyanın suyu ve plajı en temiz bölgeleri nerdedir?

Deniz


Dünya geneline bakacak olursak;
Trunk Bay (Virgin Adaları – A.B.D.)
Playa Paraiso (Meksika)
Ortakent (Türkiye)
Jericoacoara (Brezilya)
Whitehaven Beach (Avustralya)
Ölüdeniz (Türkiye)
Ras Nungwi (Zanzibar)
Çıralı (Türkiye)

Türkiye'nin en iyi 10 plajı sıralaması ise şu şekilde:
1.Ovabükü: Çevresindeki küçük lokanta ve pansiyonlarıyla birlikte plajının parlayan çakıl taşlarıyla Ovabükü, Datça yarımadasına gizlenmiş üç koydan en güzeli.

2.Kelebekler Vadisi:
İki yüksek kayalığın arasında kalan, çoğu ziyaretçisinin Fethiye ve Ölüdeniz'den kalkan teknelerle ulaştığı vadide elektrik, yol ve inşaat bulunmuyor ancak kamp yapmak serbest.

3.Amos:
Bozburun yarımadasındaki iki tatil köyünün arasına gizlenmiş küçük bir koy olan Amos, ahşap şezlonglarının arasına çakıl taşları dağılmış plajıyla, Marmaris'in ışıklarına rağmen koy boyunca uzanan bozulmamış bir güzelliğe sahip.

4.Gemiler:
Ölüdeniz'in yakınında bu kadar sessiz bir yer olduğuna inanmanın güç olmasına rağmen Gemiler, etrafı çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olup taze mezeler ile soğuk bira sunan birkaç güzel restoranıyla sessiz sakin bir koy.

5.Çıralı:
Ağaç evleriyle ünlü Olimpos'un hemen ilerisinde bulunan Çıralı'nın, caretta carettalar için 3kmlik koruma alanının bulunduğu plajıyla huzur veren bir atmosferi bulunuyor.

6.Kaputaş:
Kalkan-Kaş yolu üstündeki mola duraklarından biri olan Kaputaş, hiçbir tesisin bulunmadığı plajıyla denize girip güneşlenmek için iyi bir seçenek.

7.Hisarönü Koyu:
Datça yarımadasına bakan iki küçük plajı, Türkiye'nin 20 sene öncesini hatırlatan restoran ve küçük pansiyonlarıyla Hisarönü Koyu, esintili havasından dolayı rüzgar sörfçülerinin tercihi.

8.Ortakent:
Bodrum yolu üzerinde, su kayağından yelkene pek çok su sporunun yapılabildiği plajıyla Ortakent, büyümeyen çocuklar için iyi bir tatil seçeneği.

9.Günlüklü:
Fethiye yakınında, hafta sonları koyun sürülerinin plaja indiği, etrafı çam ormanları ve sakız ağaçlarıyla kaplı Günlüklü, büyük bir kaçamak isteyenler için iyi bir seçenek.

10.Kabak:
Kelebekler Vadisi'nden çıkılan patika yolla ulaşılan Faralya yakınındaki Kabak, birkaç kamp alanının dışında hiçbir şey bulunmayan plajıyla ve yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili tüm dünyayı uzakta bırakıyor.

Ben Çıralı ve Kelebekler Vadisi'nin muazzam odluğunu söyleyebilirim.

  • Paylaş
1

Sevgiseli, Hepsine gidesim geldi şimdi... :(

Dünyada bilemeyeceğim ama Türkiye'de özellikle Antalya'da mavi bayrak almış bir sürü plaj mevcut. İşin ilginç yanı bu mavi bayrağı hangi kriterlere göre verdiklerini ben artık anlamıyorum. Bunun kuralları vardır ve plajlar bu kurallara uymak, gereksinimleri karşılamak zorundadırlar. Bir çoğunda bunu artık görmek imkansız hale gelmeye başladı. Yine de yolun düşerse Kaş ve Fethiye kıyı şeridi üzerindeki koylara uğramanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Turkiyedeki tum sahil seritlerini ve koylarini gezmis biri olarak gonul rahatligiyla soylebilirimki fethiye cevresindeki koylar turkiyenin en iyi ve en temiz koylari. Ozellikle fethiyeye gidin ve merkezden kalkan yat turlarina katilip 12 ada gezisiyle kesinlikle buralari kesfedin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1448 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları