Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dürüstlük gerçekleri olduğu gibi söylemek midir, yoksa karşıdakinin iyiliği için beyaz yalanları da içerir mi?

Dürüstlük; kesinlikle gerçekleri -beyaz yalanlar kullanmadan, manüpule etmeden' söylemektir, ancak uygun zaman, uygun şekil ve uygun koşullarda!

Beyaz yalanlar, mış gibi yapmak,gerçeği saptırmak 'kendimiz olmak' tan uzaklaştırır, zamanla kendimize de yabancılaştırır, iletişim kanallarını kapatır.

İster bilinçli, ister bilinçsiz yapılsın beyaz yalanlar aslında bir 'kandırma'dır. Ancak biz çoğu zaman karşıdakini kırmamak, üzmemek, kimi zaman da ilişkimizi korumak adına, 'Bunu bilmese de olur', 'Şu an bunu kaldıramaz, şimdi duymaya hazır değil', 'Bunun benim için bir önemi yok, o nedenle onun da bilmesin gerek yok, ilişkimiz bozulur' diye düşünerek beyaz yalanlar söylemenin doğru olduğuna inanırız. Tabii ki bunun altında karşı tarafı korumanın yanı sıra, kendi çıkarlarımız da yatıyor. Beyaz yalan söylersem beni daha çok seveceğini, benimle konuşmaya devam edeceğini, öfkesini benden çıkarmayacağını düşünmek gibi kazançlarımız var. Özellikle ataerkil toplumlarda, kadınlar mış gibi yapma ve kandırma konusunda maalesef uzmanlaşmak zorunda bırakılıyorlar. Sadece bir gün boyunca kendinizi gözlemleyin ve gün içinde ne kadar dürüst olduğunuzu ve ne kadar dürüstlükten uzaklaştığınızı saptamaya çalışın. Kendini 'çok dürüst' olarak tanımlayanlar bile- ki çoğumuz öyle tanımlam eğilimindeyizdir- günün sonunda sonuca şaşıracaklardır.

Ne kadar masum görünürse görünsün, her yalan, bir başkasının gerçekliğini tehdit eder.

Gerçekleri öğrenmek herkesin hakkı, gerçeklerden korunmak değil! Benim için neyi duymamın daha iyi ve doğru olduğuna sen değil, bırak da ben karar vereyim!
  • Paylaş
Yalanın rengi olmaz. Yalan, yalandır!
  • Paylaş
Yalanın sıfatı olmaz...
  • Paylaş
Termal kamera ile yalan söyleyen belli oluyormuş bu arada..
  • Paylaş
Yalan su damlatmaz!
  • Paylaş
O kadar çatlak'ta su kaçırmaz!
  • Paylaş
Dürüst insanı kimse takmaz ama yalan söyleyen insanı herkes takar...
  • Paylaş
Dürüst insan sevilmez aslında çoğu zaman. ama yalan varsa rengi yoktur mutlu etmek için bile olsa söylenmemelidir. ama şu var ki hayat kurtarıcaksa o yalan söylensin ozaman demek geçer insanın içinden...
  • Paylaş
İletişimin içinde bi alt başlıktır .Tarafların iletişim becerisi olamlıdır ki toplumumuz çok çok kötü durumda bilen bilir. Önce konuşabilmeli insan derdini anlatabilmeli ve daha önemlisi dinleyebilmeli anlayarak. Bu saydıklarım hiçbiri toplumumuzda yok . Acil okul müfradatlarına girmeli.

Dürüstlük uygulamaya çok kolay geçer o zaman
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

945 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları