Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşük tansiyona ne iyi gelir?

  • Sodyum: Düşük tansiyon hastalarına sodyum yönünden zengin bir beslenme verilebilir. Tansiyon çok düştüyse tuzlu bir ayran iyi gelir. Eğer kronikse sodyum diyeti için öncelikle doktora danışılmalıdır.
  • B12 ve Folik Asit: Yetersiz B12 vitamini ve folik asit alımı, düşük tansiyonun da belirti olduğu anemiye yol açabilir. Sinir ve kan hücrelerinin gelişimi için hayati önem taşıyan B12 vitamini midede protein ile birleşir ve kan yoluyla emilir. En iyi B12 vitamini kaynakları et, yumurta ve süt ürünleridir. Folik asit ise yeni kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir ve folik asit yönünden zengin besinler arasında ıspanak, börülce ve karaciğeri sayabiliriz.
  • Magnezyum: Kan basıncı üzerinde etkili bir mineraldir. Ispanak, lahana gibi sebzeler ve kaju fıstığı, badem, soya fasulyesinden günlük olarak almanız gereken magnezyumu sağlayabilirsiniz.
  • Karbonhidratlar: Yemek yedikten sonra tansiyon düşmesine “postprandiyal hipotansiyon” denir. Genellikle yaşlılarda, otonom sinir bozukluğu bulunanlarda ve Parkinson hastalığı olanlar da görülen postprandiyal hipotansiyon ağır bir öğün ve aşırı karbonhidrat tüketimi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu tip kan basıncı düşmesini engellemek için patates, makarna, pirinç ve ekmek tüketiminin sınırlandırılması tavsiye edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

831 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları