Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünce gücü ile tedavi nedir? Nasıl yapılabilir?

Olumsuz düşünceler insanın ruh ve beden sağlığını olumsuz etkiler. Ruhsal olarak depresyon, panik atak, kaygı gibi duygudurum bozukluklarının yanı sıra psikosomatizm denilen rahatsızlıklara da neden olabilir. Yani kişide nörolojik ya da fizyolojik bulgulara rastlanmadığı halde fiziksel semptomlar görülür. Baş ağrısı, mide bulantısı, görme kaybı, deri hastalıkları gibi. Bu rahatsızlıklara olumsuz düşüncelerin yarattığı kaygı neden olur.

Belli oranda hepimiz yaparız. Mesela, biriyle tartıştığımızda sinirden başımız ağrıyabilir. Çocuklarda çok normaldir, çünkü çocuk duygusunu tanımlayamaz henüz. "Arkadaşlarım beni dışladı, öğretmen azarladı" diyemez de, "Karnım ağrıyor okula gitmek istemiyorum" der. Bunlar normaldir.

Ama burada bahsettiğimiz farklı bir boyut. DSM 5'te tanımlanan Illness Anxiety Disorder'ı örnek gösterebiliriz. Bu bozuklukta kişide sürekli hasta olma kokusu olur. Hiçkimse onu iyi olduğuna inandıramaz, doktorlar bile. Kişi teşhis aşamasından geçmişse ya da daha önceden bir hastalık geçirmişse bunu yaşama olasılığı artar. Mesela tümörü iyi huylu çıksa dahi kanser olduğuna ve yakında öleceğine inanır.

Kaygı ve mutsuzluk yaratan düşünceler kişinin fiziksel olarak da acı çekmesine yol açar. Düşünce sistemi düzelirse yaşam kalitesi artar ve hastalanma korkusunun üstesinden gelinebilir. Peki neler yapılabilir?

  • Testler yoluyla temeldeki düşünce yapıları tespiti yapılır.
  • Geçmiş yaşam deneyimleri bulunur. Engelleyici ve zorlayıcı olanlar silinir. Daha işlevsel düşünceler inşa edilir.
  • Biz düşüncelerimize bir olay karşısında silme, çarpıtma, genellemeler yoluyla ulaşırız. Yani dış dünyadaki gerçek kendi gerçeğimizden farklı olabilir. Sonuç olumsuzsa duygu da olumsuz olur. Mesela her erkeğin karısını/sevgilisini aldatacağına inanan bir kadın, eşinin davranışlarını da buna göre yorumlar. Kendi düşüncesini kanıtlayacak bilgilere dikkat eder. Ve psikosomatik düşünceler oluşabilir.
  • Bir şeyi çok sık düşünürsek nöronların aktivasyonu bu düşünceyi güçlendirir. Yani yeni ve olumlu düşünce kalıpları oluşturursak kendi dünyamızı daha yaşanılası bir hale getirebiliriz.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

246 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt