Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünce okuyan program nedir?

Düşünce
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş T. Yarman Vural ve Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlke Öztekin’in çalışmasıyla gerçekleştirilen bir programdır. Google'ın maddi desteğini alan projede MR maknesinde birtakım deneyler yapılıyor. İnsanların çeşitli duyuları canlandırılarak beyin sinyalleri kaydediliyor. Daha sonra bu veriler bilgisayar ortamında modelleniyor.

Burada beyinde manyetik rezonans görüntüleme ile kaydedilen sinyaller kullanılıyor. Geliştirilen yöntemde, önce kişinin beyin sinyalleri kaydedilerek bir bilgisayara yükleniyor. Bilgisayar kişinin beyninin yaklaşık bir düşünce modelini çıkararak öğreniyor. Daha sonra bu kişiden gelen yeni sinyaller ölçüldüğünde bilgisayar kişinin ne düşündüğünü kestirmeye çalışıyor. Soyut duygu durumlarından kişinin mutlu, yılgın, sinirli olup olmadığı belirleniyor. Bunun yanında sistem, akıldan geçen somut nesneleri de okuyabiliyor. Mesela akıldan geçen renkleri, nesneleri, hayvanları, kılık kıyafetleri, sebze ve meyveler gibi bazı nesneleri doğru tahmin edebiliyor. Doğruluk oranı ise %80.
  • Paylaş
Bir program değil fakat "telegram" denen bir teknoloji var. Sadece zihin okuma demek eksik kalır. Elektronik usullerle beyine gönderilen radyo dalgalarıyla kişinin düşüncelerine, kulağının duyduğuna, gözünün gördüğüne ulaşılabiliyor, aynı şekilde kişiye ses ya da görüntü iletilebiliyor. E lektronik telepati diyebiliriz.
  • Paylaş

Geçenlerde yayınlanan bir habere göre Türk bilim insanlarının geliştirdiği bir programdır.Beyin verilerini okuyabildiği söylenmektedir.


Kişi ilk başta bir MR makinesine sokuluyor.Ardından beyninden gelen sinyaller bilgisayara aktarılıyor.Bilgisayar programı da düşünülen nesneleri tahmin etmeye çalışıyor.


Doğru tahmin oranı ise %80.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

822 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt