Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünce suçu nedir? Düşünce özgürlüğünden farkı nelerdir?

Koyun olmazsanız, düşünce suçlusu olursunuz.
Hertürlü ahlaksızlıği yapana Ahlaksız dersiniz, düşünce suclusu olursunuz,
Grup seks yapanlar sahte şeyh olurken, sen azcık bilimden dem vur, düşünce suçlusu olursun.
Bıyıklarından dudakların gözükmüyorsa, düşünce suçlusu olursun,
Türk'e küfrettinmi kahraman, Arab'a küfrettinmi düşünce suçlusu olursun.

Yani bu ülke de düşûnce kalkarsın ama. Düşünceden yatarsin.
  • Paylaş
Düşünce özgürlüğü; herkesin istediği her şeyi düşünebileceğini ifade eder. Düşünce suçu ise bir kısım düşüncelerin düşünülmesinin yasak olduğunu ifade eder. Tabi ki kimse kimsenin ne düşündüğünü bilemeyeceği için düşünce suçu bu yasak düşüncelerin beyanıyla ortaya çıkıyor. Beyan yazılı ya da sözlü olabiliyor. En yakın örnek Sayın Fazıl Say'a verilen cezadır. Say din ya da dinsizlik hakkında bir çok şey düşünürken suçlu bulunamadı ama düşüncelerini beyan ettiğinde suçlu oldu. Tabi saçma bir şey düşünce suçu. Normal olarak herkes istediği şeyi düşünebilmelidir. Devlet bireylerine adil davranmalı ve onların refahı için çalışmalı, böylece düşman edinmemelidir ki kimse devlete karşı tehlikeli düşünceler beslemesin, beslese bile devleti tehdit edebilecek kadar yandaş bulamasın. Bir devlet halkının refahı için çalışmadığı sürece aslında bir devlette işlenebilecek en büyük suçu yani "vatana ihanet" suçunu işler. Bunu örtbas edebilmek için de bunu görüp beyan edenleri cezalandırır. Yalnız bu sadece bizim devletimizde olan bir şey değildir, her devlet kendi iç düşmanlarını sindirir, beceremezse yok eder. Bunun bir örneği de ileri demokrasiyle yönetilen Almanya'da 90'larda tüm üyeleri nasıl olduğu bilinmez bir şekilde ölmüş olan Baader Meinof derneğidir.
  • Paylaş
1

Eslemce, Günaydın

Düşünceyi beyan etmek başka hakaret etmek başka bişey bence
Mesela beyan edilen düşünceyi ele alalım

Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?

Ve küçük değişiklikler yapalım ;

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi YAHUDİ, bu bir paradoks mu?"

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi ATEİST, bu bir paradoks mu?"

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi INPLOIDDE, bu bir paradoks mu?"

Nasıl görünüyor? Size göre bu düşünmek mi yoksa hakaret etmek mi ?

Sizin gibi düşünmeyenlerin kutsal bildiği değerleri tam zıttıyla yanyana getirip örneklendirmek çok masum değil sanki
"Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir?
Ayrıca bu adama hayat kadınlarının durumunu sorsalar eminim burda dolaylı olarak onları aşşalamasına rağmen, avukatları olabilcek şekilde savunma da yapar, özgürlük var ya hani ?

Dinli, dinsiz, o, bu, şu olmadan önce insan olmayı başarabilsek keşke ...

Nasıl görünüyor? Size göre bu düşünmek mi yoksa hakaret etmek mi ?

Bence günümüzde kısa ve öz; herkesin aynı düşündüğü bir toplumda bir kişinin farklı düşünmesine denir...
  • Paylaş
Düşünce suçu adı üstünde eylemi gerçekleştirmekten kaynaklanır. Düşünce özgürlüğü diye bir şey de yoktur. Çünkü iki varlık aynı şeyi düşünemez, öyle sandığımız ANlar vardır. Dolayısıylada düşünmek zaten özgürdür, eğer kaliteliyse de özgündür.
  • Paylaş
Düşünce suçu hukuğa tecavüzün daniskasıdır. Varlıkları doğum hatası olan, evrimleşemeyerek primat olarak yaşamaya devam eden beyinlerin ürünüdür.
  • Paylaş
Düşünce suçu , aptalların kendisinden daha zeki olanlara tahammül edemediği için koyduğu saçma bir yaptırımdır. İstediğin kadar yasak koy her insan düşünmeye devam edecektir ve bunu diğer insanlara da söyleyecektir. Düşüncenin suç olduğu ülkeler hep geri kalmış ülkelerdir. Düşünmek fikir üretmek her zaman özgür olmalıdır. Yoksa bu internet sitesinde ne düşündüklerimizi yazabilirdik nede yazmaya yeltenebilirdik.
  • Paylaş
Düşünmek, düşlemek elbette suç olmaz. Düşünce özgürlüğü herkesin en doğal hakkı. Burada özgürlüklerimizin sınırı asıl olan. Kişi elbette farklı düşüncelere sahip olabilir. Bunu dile getirebilir. Fakat bu eleştiri amacıyla ve üslubunda olmalı. Kişi düşünce özgürlüğünü kullanarak "düşünce suçu"nu doğurmamalı.

Bir zamanlar Türkiye'de ana yasanın 301. maddesi çok tartışıldı. Bu madde de temelinde düşünce suçu ve özgürlüğünü barındıran bir maddeydi. 3 fıkrada şöyle deniyor: "Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz." Burada yukarıda bahsettiğimiz gibi ifadede üslup ve niyet önemli. Düşünceleriniz aşağılayıcı, zarar verici, kışkırtıcı bir maiyette ise elbette bir problem vardır. Bunu sadece devlet meselelerinde değil kişisel meselelerimizde sağ duyulu olarak düşünebiliriz. İnsanların sizin hakkınızda söylediği hükümler sizi aşağılayıcı, iftira edici, kötümseyen, toplumdan dışlayan sözlerse elbette burada bir suç işlenmiştir.
  • Paylaş
Düşüncen bir degere sahısa mıllete vatana zarar verecek yonde ıse ve bunu gerceklestırme ıhtımalın varsa bu bir süctur.temel hak ve ozgurluklerın dısında soyut ama somuc sonuclar verebılecek bı kavramdır dusunce sucu.hicbir düşünce özgur degildir bana kısmı özgürdür.özgür düşüşünceyle arasındakı fark deger yargısıdır bana göre.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2864 Görüntülenme15 Takipçi8 Yanıt