Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünce tetikleyicileriniz nelerdir?

Müzik. Sanırım en güzeli bu. Müziğin ritmine göre istediğin duyguda düşünce ortaya çıkarmak mümkün.
 • Paylaş
2

Redeye, Özellikle son makamdan bağlantı kurulabilir:

HANGİ MAKAM, HANGİ SIKINTILARA İYİ GELİR:

RAST MAKAMI: Sağlık Üzerinde Etkisi Olan Dört Makamdan Biridir. Sefa, Neşe, İç Huzuru Ve Rahatlık Verir. Başa, Göze Ve Kaslara Etkisi Vardır. Spazm Çözücü Etkisi Nedeniyle Spastik Ve Otistik Çocukların Tedavisinde Destek Amacıyla Kullanılır.

REHAVİ MAKAMI: Dinleyenlerde Sonsuzluk Ve Yer Çekiminden Kurtulma Duygusu Uyandırır. Omuz Ve Baş Ağrısı Olanlara, Ruhsal Problem Yaşayanları Dinlendirir.

HÜSEYNİ MAKAMI: Güzellik, İyilik, Sessizlik, Rahatlık Verir Ve Ferahlatıcı Özelliği Vardır. Karaciğer, Kalp Ve Mide İle İlgili Problem Yaşayanlara Önerilen Makamdır. İçindeki, Gizli Pentatonik Yapı Sebebiyle, Kendine Güven Ve Kararlılık Duygusu Verir; Bundan Dolayı Otistik Ve Spastik Hastalara Faydalı Olduğu Söylenir.

PENTATONİK MELODİLER: Pentatonik Müzik, Asya Kökenli Türk Musikisinin En Önemli Karakteristik Özelliğidir. Kendine Güven Ve Kararlılık Verir, Rahatlık Sağlar. Çocuklara, 9-10 Yaşına Kadar Sadece Pentatonik Müzik Dinletilmesi Tavsiye Edilmektedir.

NİHAVEND MAKAMI: Dinleyenlerde Kuvvet Ve Barış Duygusu Uyandırır.

ACEMAŞİRAN MAKAMI: Yaratıcılık Duygusu Ve İlham Verir. Gevşemeye Yardımcı Olur. Durgun Düşünce Ve Duyguları Canlandırır. Kadınlarda Doğumu Kolaylaştırır. Anne Karnındaki Çocuğun Yanlış Duruşlarının Düzelmesine Yardım Eder. Ağrı Giderici Ve Spazm Çözücü Özelliği Vardır.

UŞŞAK MAKAMI: Gülme, Sevinç, Kuvvet Ve Kahramanlık Duyguları Verir. Kalp Ve Tansiyon Hastalarına Stresten Uzaklaşmaları İçin Tavsiye Edilir.

SABA MAKAMI: Cesaret, Kuvvet Ve Rahatlık Hissi Uyandırır.

BUSELİK MAKAMI: Nihavend Makamı İle Benzer Özellik Gösterir.

ISFAHAN MAKAMI: Dinleyenlerin Güven Hissi Duymalarına Yol Açar. Uyum Sağlamayı Kolaylaştırır, Hareket Yeteneğini Arttırır. Hatıraları Tazeleme Özelliği Vardır.

NEVA MAKAMI: Üzüntüyü Giderir. Gönül Okşayan Makam Adıyla Bilinir. Kötü Fikirleri Kovduğu, Cesaret Ve Yiğitlik Verdiği Söylenir.

IRAK MAKAMI: Korku Gidericidir. Saldırganlığı Önleyici Ve Nevrotik Hastaları Tedavi Edici Etkisi Vardır.

ZENGÜLE MAKAMI: Hayal Dünyasını Geliştirir. Uyku Verir.

Abcadjsjs, Kesinlikle kitap okumak. Genellikle okuduğum kitapta bana mantıklı gelen bir düşünce olduğunda ben de bunun üzerine düşüncelerimi cok rahat paylaşabiliryorum. Kendi düşüncemi kitapta görmek beni düşüncelerimi paylaşmak için tetikliyor.

Bir algoritma oluşturmak ve not tutmak... ah birde yazdıklarımı sonradan okuyabilsem :)
 • Paylaş
4

Yeşim Çetin, Aynen, ama ben yazdıklarımı okuyabiliyorum ;)

Hakan, bu yüzden model yapmayı da ekledim yönetim içerisne. etkili oldu , ama hala kötü yamanın sıkıntısı devam ediyor :)

Yeşim Çetin, :D kızmayın ama hala da kötü yazıyorsunuz...

Hakan, Düşünün ışte klavye ile beceremiyorum birde el yazısı nice olur.:) it oynamış yonca tarlası derdi, rahmetli babaannem.

Mecburiyet ve sorumluluklar çok da güzel tetikliyor düşünceyi bende.
 • Paylaş

Sessiz ortam, sütlü kahve ve anlamsızca kitap-dergi karıştırmak... Sanırım rahatlama anı ve oraya buraya alınan notlar...

 • Paylaş
1

Hakan, O abuk subuk, yeri yurdu olmayan notlar can dır :) doğru tespit.

Felsefe, psikoloji, sosyoloji kitapları. Tüm bunları olabildiğince okuyunca tarih hakkında da, kitleler hakkında da, siyaset hakkında da kısacası insan(somut ve soyut) hakkında birçok fikre sahip olup üzerine düşünebiliyorsun. Ya da düşündüğün şeyin yazılmış olduğunu görüyorsun.
 • Paylaş
Farklı bakmaya çalışmak...
 • Paylaş
Yok öyle bir şey, en azından bende, gelir o birden, mıçarken, film izlerken, araba sürerken...

Aneyy, fikrim geld :)

Soru bağlamında aslında cevap; rahat bırak, gelir o geleceği zaman, zorlama beyin kaslarını...kalıbı dinlendir yeter ki..
 • Paylaş
Düşüncelerimizi herhangi bir şey tetikleyebilir, kitap, film, müzik gibi ama önemli olan ilk kıvılcımdan sonrası bence. Düşüncelerimizi alevlendirip güzel bir ateş yakmak gerekir.
 • Paylaş
Dünyanın sadece benden ibaret olmadığını bilmek ve bunu gerçekten anlamış olmak.
 • Paylaş
Merak
 • Paylaş
Öncelikle düşüncenin oluşumuna bakmak icap eder... Düşünce ; geçmişin hafızası ile bilgi-tecrübe birikiminin... Düşünmeye başlayacağımız andaki duyu organlarının ve hislerimizin yön tayin etme yeteneğinin... Ayrımsal damıtmaya tabi tuttuğu aklın direktifleri ile oluşur... Duyu ve sinir sisteminin dakik çalışıyor olması elzemdir... Aksi düşünce tetiklenmez... ...
 • Paylaş
Sadece kendim... Kendimi dusunup tetiklerim genelde....
 • Paylaş
Güzel soru
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2069 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt