Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünceler bulaşıcı ise, neden herkes aynı şeyi düşünmüyor?

Bu soru aklımda şöyle bir yanıtı oluşturdu: "Herkes aynı şeyi düşünmüyor da ondan". Ancak tabi bu yanıt bize aynı zamanda şu soruyu hatırlatıyor:
inploid.com/t/paradoks-nedir
 • Paylaş
Düşüncelerden ziyade duyguların bulaşıcı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu, kişilerin etkilenebilirlik düzeyleriyle de ilgili. Bazı insanlara her türlü duygu, hatta düşünce sirayet edebilirken, bazı insanların bu anlamda geçirgenlikleri daha azdır. Dolayısıyla bunun genellenebilir bir durum olduğunu düşünmüyorum.
 • Paylaş
 1. Pek çok düşünce esasen bulaşıcı değildir.
 2. Her toplumsal düzen insanlarını, kendince zararlı saydığı düşüncelere karşı küçük yaşta koruyucu aşılarla hastalıktan uzak tutar!
 3. Hastalık -yani düşünce- bir tane değil ki herkes aynı hastalığa tutulsun...
 • Paylaş
Düşünceler degilidr düşünmektir bulasıcı olan. Herkesın aklı aynı çalışmaz.
 • Paylaş
Düşüncelerin bulaşıcı olduğu halde herkesde aynı etkiyi göstermemesini, Ana-babadan, doğacak çocuklarına DNA aktarımıyla geçen özelliklere benzetebiliriz. Yani baskın gen karakteri belirlemede etkin olur. düşünce yayılımı da bireye etki ediyorsa, bireyin mevcut düşünce yapısı, etkilendiği düşünceler ve bireyin mantık süzgeci harmanlanarak yeni bir düşünce meydana gelir veya mevcut düşünce duruma göre değişikliğe uğrar. Yani akıl, gelen bilgiyi olduğu gibi kabul etmez; bilgiyi tamamen veya kısmen kabul etmeden önce mevcut referanslarına (*) bakar. İki farklı bireyin düşünce yapılarındaki dikkate almaya bile değmez diyebileceğimiz küçücük bir farklılık, aynı bireylerin yeni bir düşünceye çok farklı tepkiler vermelerine yol açabilir. birbirine çok yakın hatta aynı ortamlarda yetişmiş bireylerin bile düşünce konusunda aynı etkiye maruz kaldıklarında farklı tepki vermeleri yani aynı konuda farklı düşünmeleri bu yüzdendir.

(*) Geçmiş yaşantılar: okunan, izlenen, dinlenen hasılı duyum organları ve sezgilerle dokunan kumaş.
 • Paylaş
Nasıl düşünmüyor. Önümde duran nesneye ben masa diyorum, buna tahta yığını diyeni de duymadım daha. Var saydığımız nesneleri anlamdırırken aynı şekilde düşünmüyor muyuz? Ben çok yaşadım, sanıyorum girişimci arkadaşlar da yaşamıştır. Aklına bir fikri geliyor, piyasa araştırması yapıyorsun var mı yok mu diye. Sonra işe başladıktan bir süre sonra bir bakıyorsun senin proje piyasaya çıkmış. Bana oldu hem de aynı isimle çıktı : ) Burada aynı düşünmek derken günlük hayatta tepeden tırnağa aynı olamaz tabi ama ben %90 aynı düşünüyoruz diyorum.
 • Paylaş
14

Elif Fatma Yıldız, nesnelerin aynı olduğunu kabul etmek farklı bir şey olmuyor mu ? Senin masa dediğine herkesin masa demesi aynı şeyleri düşünmek amlamına gelemz ki.

Uğur Çakmak, Peki masanın masa olduğunu kim söylüyor? Yani ben ona farklı birşey atfetsem bana nasıl ispatlarsınız masa olduğunu mu? Duyularınızla mı yoksa onları kandırmak çocuk oyuncağı çünkü

Elif Fatma Yıldız, biri ortaya atmış bu masa diye herkes kabul etmiş demek ki yıllardır böyle devam etmiş. millet aynı şeyi düşünmüyor sadece kabul ediyor.

Uğur Çakmak, 'herkes kabul etmiş' demek sizinde herkes gibi düşündüğünüz anlamına gelir. Diyelimki masaya benzer ama daha önce görmediğiniz birşeyi gördünüz. İlk DÜŞÜNECEĞİNİZ şey 'ne kadar garip bir masa' olacağıdır. Kabul etmek, onaylamak düşünmek ile aynıdır. Seni onaylıyorum ne demek? Seninle aynı düşünüyorum demektir.

Elif Fatma Yıldız, seni onaylıyorum diye bir şey olmaz senin düşünceni onaylıyorum olur. Ama onaylamıyorum da diyebilirsin. Masanın masa olduğunu düşünmüyorsan savunabilirsin. İnsanlar fiziksel olarak benzeyebilir ve insanları birbirinden ayıran özellikler duyguları ve düşünceleridir. Ev ve ağaç olan bir resme baktığında sen evi güzel bulursun ve evle ilgili şeyler düşünürsün ben aynı resme baktığımda ağaç dikkatimi çeker ve ağaçla ilgili şeyler düşünürüm.

Uğur Çakmak, Dikkat edersen en başta "Burada aynı düşünmek derken günlük hayatta tepeden tırnağa aynı olamaz tabi ama ben %90 aynı düşünüyoruz diyorum." demişim. Yani insanı birbirlerinden ayrıan %10'luk bir dilim vardır. Buna ben her insanın kafasındaki dünya diyorum. Ben burda kimin neyi savunduğunu irdelemiyorum, ya da savunabileceğini. Ya da insaların nelere dikkat ettiklerini, ilgilerinin neleri çektiği. Ben burda algıda seçiciliktende bahsetmiyorum.

Binlerce yıllık aynı döneme ait farklı kıtalarda alet yapımlarına rastlanılmıştır. Bu aynı zamanda pirimatlarda da böyledir. Bilim adamları bunu kollektif bilinçle açıklar yani ortak bilinç, toplumsal bilinç. Bunlar gösteriyor ki insanlar çoğu zaman aynı şekilde düşünüyorlar. Aralarında binlerce km olsa bile. Bunları araştırmanı öneririm

Elif Fatma Yıldız, Aynı şeyleri düşündüğü yönler de var düşünmediği yönler de var. Bu yüzden oranlama yapma. Ben de sana bunu araştırmanı öneririm.

Uğur Çakmak, "Aynı şeyleri düşündüğü yönler de var düşünmediği yönler de var." En başta bunu söylemiştim bende zaten. "Bu yüzden oranlama yapma." oranlama yapmak için izin mi almak gerekiyor senden :)

Elif Fatma Yıldız, ben izin al demedim ki :) oranlama yaparsan yahlış olur :)

Uğur Çakmak, Neye göre yanlış?

Elif Fatma Yıldız, Neye göre doğru ?

Uğur Çakmak, Durkheim'ın kollektif bilinç teorisine göre doğru.
enfal.de/sosyalbilimler/k/040.htm - Giriş niteliğinde bilgi

Elif Fatma Yıldız, bir oranlama yapmamıs ama

Her bulaşıcı hastalığa herkes yakalanmadığı gibi her bulaşıcı düşünceye de herkes yakalanmaz. Kişi o düşüncenin seviyesinin çok üstünde bir düşünce sistemine sahip olabilir ya da henüz o düşünceyi kavramaya hazır değildir. Belki de din, ahlak, gelenek gibi dogmalarla bloke olmuş ve yeni bir düşünceye açık değildir. Kişi belki de çok farklı bir sistemle düşünüyordur ve o düşüncenin kendisini teğet geçtiğinin farkına bile varmaz.
 • Paylaş
Evet düşünceler bulaşıcıdır. Fakat birebir aynı düşünceyi bulaştırmaz bulaşıcı hastalık gibi düşünürsek bunu yanlış algılama doğurur. Aslında düşünceyi elimizdeki kire lekeye benzetirsek :) ve başkasının eline bulaştırırsak leke isim olarak aynıdır fakat şekil olarak, miktar olarak, bulaştığı koordinat (dünya üzerindeki konumu) olarak çok farklı şekillenir. Aynı şekilde düşünce de bulaştığı kişide bulaştıran kişideki ile birebir olmaz. Düşüncenin bulaştığı kişinin ruh hali, hayata bakış açısı, yaşadıkları vb. ile harmanlanarak daha farklı bir şekilde algılanır.
 • Paylaş
Duygular dahi insandan insana sirayet ederken, kendi içinde tutarlı bir mantık dizgesi oturtmuş önermelere dayalı düşüncelerin yek diğerlerince içselleştirilebilmesinde yahut benzer yönlendirmeler sonucu hemfikir olmalarında internet destekli küresel köyünün de etkisi olduğunu akılda bulundurursak tam anlamı ile "aynı" diyemesek de (her genellemenin alt başlıklarını da gözeterek) benzerleşmeler, kümeleşmeler gibi oluşumlar, tarih boyunca karşımıza parti, dernek, şirket gibi modellemeler ile çıkmış olduğuna göre üç aşağı beş yukarı düşünüyor da diyebilir miyiz acaba? Gerçi bu durumda elimizde pek çok herkes olacaktır ama artık eş zamanlı keşifler gerçekleşmeye başladığı düşüncesi ya da insan hakları sözleşmeleri gibi bir takım metinler, anlaşmalar, kurgu ve yapıların genel geçer kılınmaya çalışılması gibi çabalar da bizi benzer sonuçlara yakınsaklaştırabilecektir.
 • Paylaş
Düşüncelerin bulaşması; her insanın kendi beyninde yeni düşüncelere yol açarak yeni düşüncelerin ortaya çıkmasındandır
 • Paylaş