Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşüncelerimiz mi dil ile belirlenir, dilimiz mi düşüncelerimiz ile belirlenir?

Karmaşık düşünce tabii ki dille oluşur. Dil yokken de insanlar düşünüyorlardı ama sadece temel ihtiyaçlarını. Şu vakitte karnım acıkacak, o zaman avlanayım. Güneş batınca üşüyeceğim, o zaman odun toplayayım, ateş yakayım. Soyumuz için çocuk lazım o zaman sevişeyim gibi. Dil ve özellikle yazı bulunduktan sonra düşünme şekilleri de karmaşıklaştı, insanlar felsefik problemler üretip onları çözmek için uğraşmaya başladılar. Bence en başında tabii ki düşünceler dili belirledi, dil geliştikçe düşünceler de gelişti ama hiçbir zaman dil düşüncelerin ötesine geçemedi. Zaten düşünceler esasken dil sadece hem beynimizde bizim için hem de iletişimde anlaşabilmek için bir araç oldu. Tabii ki buradan yola çıktığımızda insanın dili kadar düşünebildiğine varırız ama bir müzisyen de teknik yeterliliği kadar müzik yapabilir sonuçta, bu, müziğin o müzisyenin teknik yeterliliğinin üstünde olduğu gerçeğini değiştirmez. Tabii ki dilimiz ne kadar kompleks ve yeterliyse o kadar düşünebiliriz ama düşüncelerimiz yine de birazcık daha fazla olmaya devam edecektir. Sonuca gelirsek bence dilimiz düşüncelerimize bir çerçeve oluştursa da düşüncelerimiz o çerçeveden birazcık taşar.
  • Paylaş
Ses çıkarmak beyindeki düşünceyi iletmenin bir yolu, ve metodolojik bir anlayışla yüz yıllarca süren bir gelişimle diller olmuş. Oluşmasaydı düşünceyi sadece hareketlerle anlatmak zorunda kalırdık bu kafadan yola çıkarsak dil öne çıkıyor. Farklı dillerin gelişimide bu yüzden dir. Her ırk aynı olay için aynı düşünmez sonuçtada farklı bir dil gelişir. Düşüncenin dili ifade etmektir. Olmazsa olmaz değilse bile bir şiir ile iletişmek varken, kadının kafasına sopayla vurup saçlarından tutup mağraya götürmenin de bir anlamı yoktur : -)

Dil yüzünden beynin düşünce yapısını değişirip durduk yere nüfusa katkı yapmayı sağladığıda unutulmamalı bu da fiziki etkisi. : -)
  • Paylaş
Dil düşünceyi belirler. Bunu deneyen herkes farkına varır
  • Paylaş
3

Gökay Ata, Tam olarak nasil biraz acik olarak belirtebilir misin?

Mehmet, Dünmeye başladığımızda içimizden konuşuyoruz. Isterseniz herhangi birşeyi düşünün ister istemez içinizden konuşursunuz, bu kesin bilgi değildir benim düşüncemdir sağlam bir bilgi varsa bilmiyorum arkadaşlarla bu konuda önceden tartışmaya girmiştik vardığımız sonuç buydu gerçekten içinizden konuşmadan düşünürseniz helal olsun derim isterseniz deneyin yapaabiliyorsanız bende öğrenmek isterim ama olmuyor.

Mehmet, kusura bakmayın yorumumda bir hata yapmışim düzelttim. özür dilerim