Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşüncemizden emin olmanın en iyi yolu nedir?

Bir iş veya sorun hakkında düşünülerek verilen kesin yargıya 'karar' denir. Dolayısıyla bir şeye karar vermeniz, zaten kesin yargıya varmış olduğunuz anlamına gelir. Kendinize güvenerek ve inanarak verdiğiniz her karar doğrudur. Düşüncenin doğruluğundan emin olmak için yapılacak en iyi şey, karar verdiğiniz şey üzerine emin olmaktır aslında..Sadece neden-sonuç dengesini ayarlayın. Doğru olmasından dolayı emin olmak yerine emin olun ki o şey doğru olsun!Doğruluk, emin olduğunuz kadardır!
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Emin olmak için nasıl bir yol izlenilebilir?

Cem Deyupoğulları, Dediğim gibi, o düşünceye olan bağlılığınız ve kararlılığınız ile alâkalı bir durumdur. Beynimiz günde ortalama 66 bin şey düşünür. Ne kadar kombinasyonel bir şekilde çalıştığını söylemeye gerek bile yok. Bu yüzden düşündüğümüz şey bize doğrudan mantıklı gelmeyebilir. Emin olmak için irdelemek ve bize göre doğruluk derecesini tepit etmek gerekir.
Bu arada ,sorunun da biraz spesifik bir ifade ile yazılmış olması gerekir. Hangi düşüncemize? YOrumlarımıza, kararlarımıza mı, kendimizin kendimiz ile ilgili düşüncelerinemi, kendimizin başkaları açısından düşüncelerinden mi, başkalarının kendimiz ile ilgili düşüncelerinden mi vs vs...

Aslında konudan konuya kişiden kişiye değişir ancak her kişinin vardır elbet bir emin olma yolu.Ben mesela ''Eğer sormazsan cevap her zaman hayırdır'' diye düşünenlerdenim.Emin olmasam bile mutlaka sorup öğrenme taraftarıyım.Çünkü belli ki kendi başıma emin olamıyorum karşı tarafın görüşüne ihtiyaç duyuyorum.Onun dışında o konuda başından bir olay geçmiş kişi mutlaka daha sağlıklı yorumlar yapabilir.Yaşanmış 1 olay 1000 nasihatten daha iyidir derler ya ben ona katılıyorum..
  • Paylaş
3

İlginc Adam, Burda şöyle bir çelişkide kaldım; Öğrenmek istediğimiz herşeyi sorarız, sadece verilen cevaplar bizi tatmin etmeli midir? Yoksa, kaynak göstererek verilen cevaplara mı daha çok güvenmeliyiz?

Caner Acu, Okuyunca ben de çelişkiye düşmedim desem yalan olur kendi yazdıklarım hakkında.Ben mesela mutlaka sormalıyız kısmını sevme hoşlanma durumları için söyledim daha ziyade.Sorup öğrenip emin olmalıyız bence.Diğer konularda ise o olayın aynısını ya da benzerini yaşamış kişi her zaman en iyi kaynaktır kanımca..

İlginc Adam, O zaman, düşüncenin doğruluğunu bir başkasına tastik mi etmeliyiz?

Bu sorunun cevabına o kadar ihtiyacım var ki.. Sanırım şu soruları sormamız gerek

Başkaları için mi yoksa kendimiz için bu kararı vericez?
Artıları ve eksileri neler?
Sonunda pişman olacak mıyız, yoksa keşke diyecek miyiz?
Sonucu bizi ne kadar mutlu edicek? Hiç bir karar elbetteki yüzde yüz mutlu etmiyor, her seçim bir vazgeçim ama.. En yüksek oranda mutluluk veren kararı bulmak en önemlisi. Yüzde yüz mutluluk diye bir şey yok öncelikle bunu unutmamak gerek.
Artıları ve eksileri neler.. Bunların cevaplarını arayarak emin olabiliriz belki..
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Kafa karıştırmıyor da değil hani. Aklına bir şey takılıyor ve düşünmeye başlıyorsun. Doğruluğunu arıyorsun, bazen doğru bildiğin yanlış çıkıyor. Artık her görüşten yazılı kaynak var, çok basit tarihimizi tek bir kaynaktan okumuyoruz. Örneğin, İstanbul'un fethini en az 20 kaynaktan okudum, bazıları birbirine benzer iken bazıları çok farklı iddalarda bulunuyor. O zaman bu kaynakların güvenilirliği de tartışılır. Ya da inploid'de sorduğumuz bir soruya gelen cevaplarda bazen şaşırtıcı olabiliyor.
İnsana kendi düşündüğünün yanlış olduğunu veya "acaba" kelimesini ekleyerek doğru bildiği yanlışla karşılaştığı için emin olmaktan zorlanıyorum. Çok garip bir durum...