Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünen her insan ateisttir. E.Hemingway

Ateist bir insan sadece evrenin varlığına ve bu dünyadaki hayatına inanır. Düşünen, var olduğunu bilen bir insanın kendisini yok etmesinin mantıksal anlamsızlığına girmeden size tek bir şey söyleyeceğim arkadaşım. Düşünen ve düşünerek dünyaya bağlandığını varsayan bir insan intihar ediyorsa sizce de bir problem yok mu? Size nefes almamanızı öğütlerken bile nefes alıyorsa konuşan, söyledikleri inandırıcı gelir mi? Bir çok insan saman gibi düşünmeden yaşıyor, bu doğru, bir çok Müslüman da çok az düşünüyor, bu da doğru fakat ne yazık ki bir doğru daha var ki bu ateist abiler de çoğu zaman hadlerini aşıyorlar ;)
  • Paylaş
Hemingway'i çok severim ama bu sözünü hiç okumamıştım. Yine de aslolan tek bir kitaptır demeyip sorgulayan ve araştıran insanlar ya günahkar inançlı ya da ateist olmaya mahkumdur.
  • Paylaş
Eğer söz gerçek ise Hemingway e gerçekten çok teşekkür ediyorum.Ben de yıllardır saf saf tanrıya inanan bir insan sanıyordum kendimi boş boş kutsal kitapları okumaya dua etmeye falan çalışıyormuşum ama demek ki beynimi kullanmaya çalıştığım için zaten ne olduğum belli imiş. Zaten düşününce (bakın ateist olduğumun başka bir ispatı 'düşününce' dedim) gerçekten de düşünen Müslüman, düşünen Hristiyan, düşünen Yahudi ya da düşünen başka bir inanç mensubu ne kadar saçma geliyor değil mi kulağa ? Şu an ne olduğumu anlayarak aydınlandım, yavaşça yerden yükseliyorum Nirvana'ya kadar giderim sanıyorum hepinizle orada görüşmek üzere...
  • Paylaş
4

Şaman, Ateistin Nirvana'sı da olmaz.

Hüseyin Boyacı, Hmm bunu bilmiyordum bakın teşekkür ederim. Ama ana temam hala anlaşılıyordur diye umuyorum...

Hüseyin Boyacı, Bu arada cevaplarımın altında nihayet yorumlarınızı görmeye başlamak oldukça güzel...:)

Kadirtelli, Sen Şimdi Hemingway'in bu sözünden etkilenerek kendini ateist olduğun kanısına vardığını söylüyorsun, o zaman biri sana Eşeksin dese eşek olacak mısın acaba?

Düşünüyorum, bu dinimin emri.
  • Paylaş
Kendi görüşünü savunmak için söylenmiş basit bir söz.Ben desem ki düişünen her insan benimle aynı fikirde olandır ? :) Ayrıca böyle bir genelleme yapılamaz. Düşünmek yerine gerçeği bilmek ifadesi olsa en azından tutarlı olurdu.Ki kimsenin gerçeği bilse bile ispatlayabileceğine inanmıyorum.
  • Paylaş
Eminim ki sadece bunu söyleyip geçmemiştir Hemingway. Ancak bu şekilde paylaşmak o fikri ortaya koyulmasının hemen ardından çürütülmesine yol açar. Bu işler bu şekilde yürümez. Bi fikri değerli yapan şeylerden biri de karşıt fikirli kişiye ulaşmasını sağlayabilmektir.
  • Paylaş
Tüm genellemeler yanlıştır .(Bu da dahil 😏)
  • Paylaş
2

Şaman, Tüm genellemeler derken genellemeleri de genelliyorsunuz yani yanlışsınız.

Kadirtelli, Düşünen Araştıran İnsan değil, Allah'ın varlığından ve kudretinden şüphe duyup ta sorgulayan ateisttir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1116 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt